Głosy Pamano / Jaume Cabre | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie
 • image
przeczytaj fragment przeczytaj fragment

Głosy Pamano (twarda)

książka

 • Wydawnictwo Marginesy
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 500
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 2 - 3 dni + czas dostawy

Głosy Pamano - opis produktu:

`Boże, nie wybaczaj im. Wiedzą, co robią`.
Fragm. `Głosów Pamano`

Lata 40-ste, XX wieku, mała miejscowość Torena, położona w malowniczej Dolinie Assua. Nauczyciel Oriol Fontelles wraz z ciężarną żoną, przybywa do małej i pozornie idyllicznej społeczności, żyjącej wśród katalońskich Pirenejów. Francisco Franco roztacza coraz szersze kręgi swojej władzy. W Pallars, regionie potraktowanym przez wojsko generała z niespotykanym bestialstwem, ściera się moralna podłość frankizmu z bohaterstwem i tchórzostwem indywidualnym i grupowym tuż po zakończeniu hiszpańskiej wojny domowej. By burzliwe czasy nie poszły w zapomnienie, nauczyciel postanawia spisać dziennik...

50 lat później do miejscowości przybywa z mężem Tina Bros, młoda fotografka z zamiłowania. Dzięki fotografiom przedłuża życie katalońskiej społeczności. Kiedy zatrzymuje w kadrze starą, zaniedbaną szkołę w gminie Torena, gotową do wyburzenia, z zaskoczeniem doświadcza marnych konsekwencji banalnego czynu. Przed bohaterką roztacza się panorama przykrych wspomnień, pełnych tragicznych wydarzeń sprzed lat. Kolejno odkrywa karty zwyczajnej ludności, wśród której znaleźli się bezwzględni faszyści i zdeterminowani partyzanci, sprytni, którzy potrafili wykorzystać każdą sytuację i zupełnie niewinni którym przyszło żyć w trudnych czasach. Gdyby nie pewne przypadkowe znalezisko nigdy nie dowiedziałaby się o podwójnym życiu miasta. W ruinach starej szkoły odkrywa sekretny dziennik. Zaintrygowana ich zawartością odkrywa okoliczności życia i śmierci jej autora.

`Głosy Pamano` to pierwsza powieść pisarza, stworzona w 2004 roku, która zyskała sławę. Jak powiedział autor, to właśnie ona zainspirowała go do napisania `Wyznaję` - książki która przyniosła mu ogromny rozgłos na skalę światową.

Jaume Cabre w `Głosach Pamano` porusza temat odzyskiwania pamięci historycznej: niezdolność do wybaczenia i lęk przed zapomnieniem. Opisuje tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w czasach panowania Francisco Franco, bohaterskie lub tchórzliwe czyny, które odbiły się na dzisiejszym wyglądzie i mentalności katalońskiej społeczności.

Copyright by gandalf.com.pl

inne wydania :

produkt cyfrowy
 • -15%

E-book

Głosy Pamano - mobi, epub

Jaume Cabre

33,38 zł 39.27
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -37%
Uśmiech losu

Katarzyna Michalak

miękka
25,20 zł 39.99
 • -44%
Tylko raz w roku

Agnieszka Lingas-Łoniewska

miękka
22,34 zł 39.90
 • -41%
Szczęście przy kominku

Gabriela Gargaś

miękka
21,77 zł 36.90
 • -43%
Świąteczny sekret

Krystyna Mirek

miękka
22,74 zł 39.90
 • -44%
Uwierz w Mikołaja

Magdalena Witkiewicz

miękka
22,34 zł 39.90

Jaume Cabre - przeczytaj też

 • -29%
Agonia dźwięków

Jaume Cabre

twarda
28,27 zł 39.81
 • -30%
Cień eunucha

Jaume Cabre

twarda
31,35 zł 44.78
 • -30%
Głosy Pamano + CD

Jaume Cabre

twarda
41,83 zł 59.76
 • -28%
Jaśnie pan

Jaume Cabre

miękka
28,67 zł 39.81
 • -30%
JAŚNIE PAN

Jaume Cabre

twarda
31,35 zł 44.78
 • -29%
Kiedy zapada mrok

Jaume Cabre

twarda
28,27 zł 39.81
 • -29%
Podróż zimowa

Jaume Cabre

twarda
28,27 zł 39.81
 • -31%
Wyznaję

Jaume Cabre

twarda
34,35 zł 49.77

Zobacz również

 • -41%
Echa niewierności Grzechy młodości

Edyta Świętek

miękka
21,77 zł 36.90
 • -40%
 • -37%
Niedokończona baśń

Dorota Gąsiorowska

miękka
25,19 zł 39.98
 • -43%
PS Kocham Cię na zawsze

Cecelia Ahern

miękka
22,74 zł 39.90
 • -43%
Róża wiatrów

Agnieszka Krawczyk

miękka
22,69 zł 39.81
 • RRecenzje
 • Książka
 • Głosy Pamano
4.6/5 ( 12 ocen )
  5
  10
  4
  0
  3
  1
  2
  1
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

Ola

 • 28-10-2014
 • 13:26

Są takie karty historii, o których nie wolno zapomnieć, bo zapomnienie oznaczałoby wyrzeczenie się człowieczeństwa. Są takie działania, których nie wolno wybaczać, a nawet tacy ludzie, których osobowości w niszczący sposób wpłynęły na losy dużych społeczności. W Głosach Pamano Cabrea odnajdziemy głos ku przestrodze, ukryty w retrospektywie historycznej. Literatura przepiękna z wartościowym przesłaniem etycznym.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

pozycje obowiązkowe

 • 20-03-2016
 • 16:12

Depresyjna, nostalgiczna lecz piękna powieść. http://pozycjeobowiazkowe.blogspot.com/2016/03/syszysz-ten-szum-to-pynie-po-ciebie.html

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Inka50

 • 16-11-2015
 • 10:50

Po drugiej przeczytanej książce tego Autora mogę już powiedzieć, że to MÓJ ULUBIONY AUTOR :) Niezwykły warsztat pisarski, niezwykła struktura - dech zapiera! Autor wymagający - czytać go trzeba uważnie i bez pośpiechu, ale warto, NAPRAWDĘ WARTO. Niespotykana konstrukcja powieści, bo teraźniejszość spotyka się z przeszłością nawet w jednym zdaniu, nie tylko na jednej stronie! Ale... cóż za głębia! Jaka przestrzeń dla refleksji! Coś niesamowitego!!!

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

malutka_ska

 • 7-10-2014
 • 07:20

Kiedy rok temu wzięłam do ręki "Wyznaję", wiedziałam, że moja przygoda z prozą Jaume Cabré dopiero się zaczyna. Z niecierpliwością czekałam na polski przekład kolejnej książki tego katalońskiego autora, a gdy zobaczyłam okładkę "Głosów Pamano", po prostu przepadłam. Byłam przekonana, że za tym niesamowitym zdjęciem kryje się kilkaset stron wzruszającej historii, która pochłonie mnie bez reszty. Nie myliłam się. "Głosy Pamano" to wybitna powieść, która zasłużyła na miano literackiego arcydzieła. Dlaczego? Przeczytajcie sami.

W niewielkich miasteczkach wszyscy znają swoje sekrety. Mieszkańcy skrzętnie przechowują je w pamięci przez dziesięciolecia, by pewnego dnia podzielić się nimi ze światem i zmienić bieg historii. Tak było również w niewielkim katalońskim miasteczku Torena nad rzeką Pamano, w którym przed laty żył i działał Oriol Fontelles, najbardziej znienawidzony człowiek w okolicy. Koleje losu miejscowego nauczyciela poznamy dzięki Tinie Bros, koleżance "po fachu", która w przeznaczonej do rozbiórki szkole w Torenie, odnajdzie pudełko po cygarach o wprost nieocenionej wartości historycznej.

Dzięki zawartości cennego znaleziska poznamy przyczyny, dla których młody nauczyciel i jego brzemienna żona zdecydowali się przyjechać do Toreny. Będziemy świadkami uczucia rodzącego się między Fotellesem a najbogatszą w mieście Elisendą Vilabrú. I wreszcie dowiemy się, dlaczego niezaangażowany politycznie Oriol przystąpił do miejscowych falangistów, by po czasie podjąć również współpracę z anarchistami. Fragmenty składające się na burzliwą biografię Fotellesa to nie jedyne interesujące wątki w "Głosach Pamano". W tej książce nie zabraknie bowiem wzmianek rodem z XX-wiecznej historii Hiszpanii, ciekawostek na temat kultury i tradycji Katalończyków oraz barwnych bohaterów, których życiorysy będziemy śledzić aż do ostatniej strony tej intrygującej lektury.

W kontrowersyjnym życiorysie Fotellesa znajdziemy wydarzenia, które wzruszają do łez. Nauczyciel oddzielony od swego nienarodzonego dziecka pozostawia mu korespondencję, będącą czymś w rodzaju tajnego dziennika skrywanego przed światem. Dzięki tym zapiskom poznamy nie tylko prawdę o podejrzanej działalności Oriola, ale również jego uczucia do maleństwa, którego nigdy nie dotknął swą ojcowską dłonią. Sprawy rozwikłania tożsamości adresata/tki tejże korespondencji również podejmie się Tina Bros, choć zapłaci za to najwyższą dla kobiety cenę.

Anna Sawicka po raz kolejny sprawdziła się znakomicie w roli tłumaczki prozy Cabré. Dzięki jej zaangażowaniu do naszych rąk trafiło kilkaset stron nietuzinkowej lektury, której forma i treść nie zdziwią jedynie znawców prozy katalońskiego autora. Pisarz tradycyjnie tka swoją powieść z wielu wątków, co i rusz stosuje retrospekcje, a do tego łączy bohaterów z przeszłości ze współczesnymi jakąś niewidzialną więzią, która nie pozwala nam rozpatrywać ich życiorysów niezależnie od siebie. To wszystko sprawia, że "Głosy Pamano" to znakomita intelektualna rozrywka na długie jesienne wieczory.

Powieść "Głosy Pamano" (chronologicznie pierwsza przed słynną "Wyznaję") jest znakomitym dowodem na to, że dobry pisarz potrafi do granic możliwości wykorzystać swój literacki talent. W "Głosach Pamano" znajdziemy bowiem wszystko to, co Cabré doprowadził do perfekcji w swojej następnej powieści, a co niezmiennie budzi podziw czytelników tej prozy na całym świecie. Zwroty w przeszłość, odniesienia do współczesności, poruszająca fabuła, plejada wyjątkowych bohaterów i tajemnice, które ciągle zmuszają nas do myślenia - to wszystko znajdziecie w tej wyjątkowej pozycji rodem z Półwyspu Iberyjskiego, którą gorąco polecam.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Magdalena Borkowska

 • 26-09-2014
 • 14:10

W końcu w pełni zasłużone miano - Dzieło! Bestseller! Cieszę się niezmiernie, że sukces komercyjny idzie w parze z literacką doskonałością. To naprawdę rzadkość. "Głosy Pamano" to nie zwykła literatura. To ani nie książka historyczna, ani nie obyczajowa. To powieść bez nazwy, nie mieszcząca się w schematycznych, hermetycznych wzorcach gatunkowych. Fantastyczna (nie sposób nazwać inaczej) płaszczyzna czasowa: początkowo nieco po omacku wędrujemy po obszarze bez mała 60 lat. Musimy się wysilić, by nauczyć się istnieć w utworze we właściwym czasie, choć wciąż w tym samym miejscu. Lata 40., lata 70., początek XXI wieku... Nie zamknięte w rozdziałach, ale przenikające się w obrębie stron, akapitów, a nawet zdań. Historia, ta przez wielkie H, ingeruje w miłość, miłość tworzy Historię, namiętność niesie cierpienie, a cierpienie rodzi nienawiść. Oryginalna, niezwykła narracja: wieloperspektywiczna, pierwszoosobowa, trzecioosobowa, obiektywna, subiektywna, i mowa pozornie zależna nadają powieści Cabre charakter wyjątkowy. Opowieść tworzą wszyscy jej uczestnicy. Każda jej część ma wiele różnych, często wykluczających się ocen. Niczego nie dostajemy podanego na tacy. Do wszystkiego musimy dojść sami - żaden narrator opowieści nie wskaże nam właściwej drogi, tak jak nie wskaże jednej, właściwiej oceny zdarzeń. Nic nie jest takim, jakim się wydawało na początku. Zbrodniarze stają się bohaterami, bohaterowie traktowani są jak zbrodniarze. Miłość jest jednocześnie darem i przekleństwem, jednocześnie czysta i zbrukana. Jak daleko można się posunąć w imię dawnego uczucia? Czy można mieć serce i jednocześnie go nie posiadać? Czy w imię pamiętania można stworzyć własną wersję Historii? 50-letnia prawie Tina musi się zmierzyć z nie swoją przeszłością, podczas gdy jej teraźniejszość właśnie legła w gruzach, a przyszłości nawet nie widać. Próbując poradzić sobie z własną klęską, Tina budzi dawne demony, o których wielu chciałoby zapomnieć. Nikt jej do tego nie powołał, nie wyznaczył, nie nakazał. Ot, czysty przypadek... A jednak Tina czuje, że oto staje przed sprawą życia, którą musi doprowadzić do końca. "Głosy Pamano" to wielowymiarowa historia o Historii i uwikłanych w nią ludziach; o wielkiej, choć krótkiej, w zasadzie niespełnionej więc, miłości; o kochaniu bez przebaczenia i pamiętaniu, gdy łatwiej zapomnieć. Powieść oryginalna, niebanalna, zaskakująca, dla czytelnika "z głową", niekoniecznie do czytania w ciepłych bamboszach z herbatką pod ręką. Słowem - dla prawdziwego miłośnika książek.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Marta

 • 15-09-2014
 • 09:30

"Głosy Pamano" to nie jest książka, którą można czytać do poduszki i potraktować jako lżejszą literaturę dla zabicia czasu. To książka zdecydowanie poważna, ale absolutnie warta przeczytania. Dość ciężko określić ją jednoznacznie, bo skomplikowana fabuła i dość rozbudowane postaci i ich historie nie pozwalają dopisać jej do konkretnych ram gatunkowych. To książka poniekąd historyczna, lecz mniej dotyczy samych wydarzeń, a bardziej pamięci o nich. I co więcej, nie da się tutaj tych wydarzeń określić z płaszczyzny politycznej czy społecznej, bo autor opowiada o nich i analizuje z perspektywy konkretnych postaci. Historia miesza się więc z codziennością, w której pierwsze skrzypce odgrywają emocje, czyny bohaterskie lub paraliżujący strach. A wszystko to, ten niewyobrażalnie dobrze skomponowany miks ozdabia w tle piękny krajobraz Katalonii. Można się zakochać, jednak to książka, której najbliżej do dramatu. Zdecydowanie jednak polecam, jako kawał bardzo dobrej literatury.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Parnasuss

 • 1-07-2014
 • 10:36

Kolejna powieść Jaume Cabre to znów majstersztyk. Jest siecią opowieści i postaci, które są pełne małych indywidualnych historii. Świadczą o przemianach w przeszłości, które często przeszły niepostrzeżenie w katalońskiej historii. Zapisane gdzieś na kartach zapomnianych książek i podręczników. Cabre tą pamięć przywraca za pomocą wielopłaszczyznowych `Głosów Pamano`, by dokonać próby oceny jej charakteru i rangi. Proza surowa, ale piękna. Jaume Cabre kształtuje tragiczną historię bohaterów indywidualnie i zbiorowo. Fabuła, na podstawie retrospekcji, ukazuje dwa pokolenia i dwie różne mentalności: Tinę, czującą reżim Franco na każdym centymetrze skóry i Oriola, który przyjeżdźa do Sort by znaleźć szczęście i spokój. Oboje jednak stanowią jakby chóralne stado, które staje w obliczu przerażających wydarzeń. Jedno doświadcza ich osobiście a drugie za pomocą kart starego dziennika. Te zdarzenia wnikają głęboko do umysłu czytelnika i każą się nad każdym zastanowić. Taki zabieg literacki jest kluczem do doskonałej powieści. Cabre osiągnął ten poziom. Pozwala uświadomić sobie jak ogromny jest zakres żądzy władzy i jak daleko można się posunąć w obliczu tyrańskich rządów. Robi to za pośrednictwem ust ludzi, którzy dotknęli koszmaru panowania dyktatora. Daje głos ludziom rzeki Pamano. Wysłuchajcie ich, bo warto.

Czy recenzja była pomocna?

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 59.76 zł
  41.83 zł

  Specjalna, limitowana edycja bestselleru Jaume Cabre - w eleganckim pudełku, z płytą CD z muzyką katalońską. Książka podbiła serca czytelników na całym świecie! Ponad dwa miliony sprzedanych egzemplarzy. "Bez Głosów Pamano nie byłoby Wyznaję" (Michał Nogaś, Program 3 Polskiego Radia)....

 • To była zwykła, kochająca się rodzina. On ciężko pracował, ona zajmowała się dziećmi. `Co się stało, że zabił?` - krzyczały pierwsze strony gazet, a obok dramatycznych tytułów pojawiały się zdjęcia atrakcyjnej blondynki i młodego mężczyzny. Mężczyzny, który tuż po niedzielnym grillu zabił nożem...

 • 48.88 zł
  34.70 zł

  Jakiekolwiek próby streszczenia, interpretacji czy opracowania tej książki są skazane na niepowodzenie. Nie ma tu pustosłowia ani przegadania. W monumentalnym poetyckim tomie Głosy Bohdan Urbankowski kreśli wstrząsający obraz obozu koncentracyjnego KL Buchenwald. Dzięki temu, że oddaje głos nie...

 • 39.81 zł
  30.25 zł

  Akcja kryminału Ursuli Poznanski toczy się wokół wydarzeń na oddziale psychiatrycznym szpitala Salzburg Nord, gdzie dochodzi do tragicznych wydarzeń. Ofiarami stają się pacjenci i lekarze oddziału, na którym leczy się ciężkie przypadki stresu pourazowego. Komisarze z Salzburga, Beatrice Kaspary i...

 • 29.91 zł
  24.53 zł

  Nie ma jednej Toskanii, Toskanii jest wiele po jednej dla każdej pary oczu. Jej wrodzone dążenie do piękna (w sztuce, przyrodzie i stylu życia) miesza się z wrażliwością i tożsamością tych, którzy ją odkrywają, przemieniając się w doznanie. Śpiew i muzyka są nierozerwalnie związane z Toskanią....

 • 17.85 zł
  13.74 zł

  II wydanie tomu wierszy Głosy Jana Polkowskiego Laureata prestiżowej Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy poetycki tom roku ORFEUSZ. Poety wyjątkowego!