SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Ebook Chłopki. Opowieść o naszych babkach mobi,epub

Raz kupujesz, pobierasz w wielu formatach.
Kupując wybrany plik otrzymujesz możliwość pobrania go w kilku aktualnie dostępnych formatach. Informacja o tym, jakie formaty przyporządkowane są do danego pliku, podana jest za tytułem oraz w ikonce multiformat.
 • mobi
 • epub

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
 • Bestseller
  image-bestseller
 • Promocja
  image-promocja

Opis produktu:

Autorka Służących do wszystkiego wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej chałupy. Podczas, gdy Maryśki i Kaśki wyruszają do miast, by usługiwać w pańskich domach, na wsiach zostają ich siostry i matki: harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzące o własnym łóżku, butach, szkole i o zostaniu panią. Modlące się o posag, byle nie wyjść za dziada i nie zostać wydane za morgi. Dzielące na czworo zapałki, by wyżywić rodzinę. Często analfabetki, bo babom szkoły nie potrzeba.
Nasze babki i prababki.
Joanna Kuciel-Frydryszak daje wiejskim kobietom głos, by opowiedziały o swoim życiu: codziennym znoju, lękach i marzeniach. Ta mocna, głęboko dotykająca lektura pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.

`Joanna Kuciel-Frydryszak mówi prawdę. Opisuje historię wsi biedą i głodem naszych babek i rozrywa nam serca. Wstrząsająca historia polskich kobiet. Moja babka była jedną z nich.`
IZABELA KUNA

`Ta książka powinna być lekturą obowiązkową. Nie zrozumie nikt współczesnej Polski, społecznych napięć i historii własnej rodziny bez zrozumienia tego, co Joanna Kuciel-Frydryszak opisała w Chłopkach. Tej mieszaniny krzywdy od kołyski i heroizmu aż po grób. Wstrząsający obraz nieludzkiej męki codziennego życia, poniewierki, biedy, upokorzenia naszych babek i prababek. Na zegarze historii to przecież było wczoraj, dlatego siedzi w nas tyle demonów i buntu...`
JOANNA KOS-KRAUZE

`Osoby, których życie stanowiło tło dla historii powszechnie uważanych za istotniejsze, wreszcie stają na pierwszym planie. Wspaniała i poruszająca książka.`
KACPER POBŁOCKI
profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki Chamstwo

JOANNA KUCIEL-FRYDRYSZAK
dziennikarka, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka biografii Słonimski. Heretyk na ambonie, nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku (im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego), cenionej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny Iłła (Marginesy 2017), nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza, oraz bestsellerowej książki Służące do wszystkiego (Marginesy 2018), która znalazła się na liście dziesięciu najważniejszych książek 2018 roku dwumiesięcznika Książki. Magazyn do Czytania i dostała nominację do Nagrody Historycznej Polityki oraz Nagrody Newsweeka im. T. Torańskiej. Jej najnowsza książka książka to Chłopki. Opowieść o naszych babkach (Marginesy 2023).
S
Szczegóły
Dział: Ebooki pdf, epub, mobi, mp3
Promocje: Bestsellery,  bestsellery wszech czasów,  Top 100 Gandalfa
Kategoria: literatura faktu i reportaż
Wydawnictwo: Marginesy
Rok publikacji: 2023
Ilość stron: 469
Zabezpieczenia i kompatybilność produktu (szczegóły w dziale POMOC): *Produkt jest zabezpieczony przed nielegalnym kopiowaniem (Znak wodny)

Joanna Kuciel-Frydryszak - przeczytaj też

eBookowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - eBook, multiformat: mobi, epub - Chłopki. Opowieść o naszych babkach - mobi, epub

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

2.8/5 ( 4 oceny )
 • 5
  1
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  3
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

AM

ilość recenzji:4

5-01-2024 14:23

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Książkę ciekawie się czyta, chociaż kilka rzeczy mi dość mocno przeszkadzało. Po pierwsze przedstawienie chłopek w roli ofiar, które przecież nie były tylko i wyłącznie ofiarami ale przede wszystkim cichymi bohaterkami, bez którego ten naród już dawno by wyginął. Przecież ciężko było nie tylko kobietom, ale również mężczyznom, dzieciom, staruszkom itd. Po drugie: skupianie się na samych negatywach. Polecam uzupełnienie tej książki np. książkami Anny Herbich-Zychowicz o kobietach, z którymi autorka przeprowadziła wywiad, i które nigdy nie mówiły o swoich koszmarnych przeżyciach z pozycji ofiary. W książce "Dziewczyny z Wołynia" przedstawione jest również życie na wsi, i nawet w tych krótkich opowieściach jest pokazane jak bardzo barwna to była kultura, owa kultura chłopów. Po trzecie, zauważyłam kilka antypolskich wątków: np. ni z gruchy ni z pietruchy, zdanie o dzieciach rzucających kamieniami w Żydów... serio?! Po czwarte, przemycanie ideologii komunizmu jako problem na rozwiązanie niedoli chłopek ... jest to tak odklejone zważywszy, że mamy wiedzę że komunizm zamordował ponad 100 milionów ludzi... w tym wiele właśnie chłopek. Jeszcze dodam, że brakowało mi właśnie jakiegoś zarysu, chociażby powierzchownie, ekonomicznego, historycznego, żeby zrozumieć dlaczego było tak jak było na tle dziejowych wydarzeń. Na koniec dodam, że książka jest dość chaotycznie opisana, skakanie od jednej "chłopki" do drugiej, od jednego dziesięciolecia do drugiego sprawia, że ciężko się pogubić. Także takie -3 ode mnie.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?