Mitologia - Jan Parandowski - Książka | Gandalf.com.pl
SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
 • Bestseller
  image-bestseller
 • Promocja
  image-promocja

książka

Mitologia - opis produktu:

Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian, najbardziej znana książka Jana Parandowskiego zyskała kilkanaście wydań i od dawna pozostaje w kanonie lektur polskiej inteligencji. Hellenizm, który jest przede wszystkim zasadą światła, najpotężniej oddziaływał na tych, co przeszli doń ze świata nieco ciemnego, gdzie przewa­żają posępne pierwiastki - zauważył niegdyś Parandowski. Warto pamiętać, że Mito­logię, po raz pierwszy wydaną w roku 1924, czytywano zachłannie w kraj u o posępnej historii najnowszej, który przez ostatnie półwiecze nie bywał na ogół krajem ani moralnego, ani intelektualnego rozradowania. Wybór i propagowanie zasady świat­ła było tutaj obroną śródziemnomorskiej tradycji humanistycznej przed zalewem barbarzyństwa i kulturą parweniuszy. Mitologia należy do dzieł, z których - jak pisał Autor o pracach swego mistrza, wybitnego znawcy świata antycznego, Tadeusza Zielińskiego nie tylko można się cze­goś nauczyć, ale można się też przy nich czymś stać. Czas nic naruszył autorytetu, jaki się w tej książce objawia, a że Parandowskiego pociągała starożytność dionizyjska - żywiołowa i zmysłowa, nawet niecierpliwi czytelnicy Mitologii przekonują się raz po raz, że dawka nieśmiertelności nie musi być dawką nudy.

Mitologia - o czym jest książka?


Przed Tobą kolejna pozycja książkowa warta uwagi- Mitologia, od Jan Parandowski. Mitologia spełnia wszystkie cechy swojego gatunku, przypadnie więc do gustu nawet tym najbardziej wymagającym czytelnikom. Jeśli zainteresowała Cię ta pozycja, sięgnij po inne tytuły autora- Jan Parandowski. Nie będziesz żałował! Mitologia i o wiele więcej tylko na Gandalf.com.pl!

Mitologia - opinie


Jeśli nadal nie jesteś pewny książki Mitologia, zapoznaj się z ocenami i recenzjami naszych klientów. Może oni przekonają Cię, że Mitologia - Jan Parandowski to pozycja warta Twojej uwagi. Po przeczytaniu książki Mitologia nie zapomnij zostawić swojej recenzji i wziąć udziału w konkursie! Wybierz książkę Mitologia, sprawdź inne tytuły, których autorem jest Jan Parandowski i przeczytaj biografię. To wszystko tylko na Gandalf.com.pl!
Zobacz pozostałe recenzje!

Książka Mitologia pochodzi z wydawnictwa PULS. Autorem książki jest Jan Parandowski. Należy do gatunków: historia, starożytność, lektury szkolne, szkoła średnia 1-4, obowiązkowe, Religie i mitologie. Książka Mitologia liczy 384 stron. Jej wymiary to 128x198.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: wirtualne targi książki,  wysyłka 24h
Kategoria: historia,  starożytność,  lektury szkolne,  szkoła średnia 1-4,  obowiązkowe,  Religie i mitologie
Wyróżnione: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Wydawnictwo: PULS
Oprawa: miękka
Wymiary: 128x198
Ilość stron: 384
ISBN: 0-907587-85-2
Wprowadzono: 19.02.2004

Jan Parandowski - przeczytaj też

RECENZJE - książki - Mitologia - Jan Parandowski

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.8/5 ( 62 oceny )
 • 5
  54
 • 4
  4
 • 3
  3
 • 2
  1
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

akazasona

ilość recenzji:243

brak oceny 21-04-2011 17:14

Wiara towarzyszyła nam od zarania dziejów. Już w prehistorii ludzie oddawali cześć słońcu czy błyskawicom. My mieliśmy swojego Świętowida czy Kupałę, a co działo się z oświeconą Grecją i Rzymem to już inna historia. Historia, do której możemy się przybliżyć min. dzięki pisarstwu Jana Parandowskiego. Książka dzieli się na dwie części: w pierwszej przedstawiana jest mitologia ludu Greckiego, w drugiej- Rzymu. W każdej z tych części mamy odpowiednie wprowadzenie, owy prysznic czekający nas przed wejściem do basenu. A później... później pozostaje nam tylko nurkowanie wśród zawiłości boskich namiętności, mocy i zawiści, które dzięki lekkiemu piórowi Parandowskiego nie są aż tak zawiłe jakby się na początku wydawało. Serdecznie polecam każdemu, kto z mitologią nie miał jeszcze do czynienia, albo miał, ale zdążył już o niej zapomnieć. Wierzę, że "Mitologia" Jana Parandowskiego stanie się dla was natchnieniem i inspiracją.

Czy recenzja była pomocna?

Marta

ilość recenzji:1

23-09-2020 22:55

,, Mitologia ,, Jana Patandowskiego to świetna literatura, bardzo dobrze napisana. Jej znaczenie niestety docenia się w dorosłym życiu , a nie gdy jest lekturą obowiązkową . Do dziś posługuję się nazewnictwem i określeniami zawartymi w tej książce .Doskonale przybliża wiedzę o tamtym okresie w historii. Czyta się lekko i z zainteresowaniem. Lektura obowiązkowa każdego wykształconego człowieka ,
systematyzująca wiedzę z zakresu mitologi.
Garąco polecam nie tylko miłośnikom historii, ale także sympatykom literatury fantastycznej, naukowej itd. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Lata płyną,,zmieniają się czasy, a ta pozycja jest w dalszym ciągu żelaznym repertuarem współczesnej młodzieży .

Czy recenzja była pomocna?

szczur

ilość recenzji:40173

15-09-2019 20:58

CO TO KURWA JEST KSIĄŻKA TO TOTALNE GÓWNO.

Czy recenzja była pomocna?

marcelka05

ilość recenzji:46

brak oceny 4-02-2012 21:10

Przeczytałam wiele mitologii, ale ,,Mitologia" autorstwa Jana Parandowskiego to najlepiej napisana mitologia ze wszystkich możliwych. Zbiór opowiadań napisany jest w sposób mistrzowski. Autor w świetnym stylu opisuje poszczególnych bogów, boginie, bóstwa, świetnie zdaje relacje z ich życia, i z pięknym kunsztem przybliża czytelnikowi tajniki świata bogów, zarówno greckich jak i rzymskich.
Książkę z czystym sumieniem mogę polecić każdemu, kto jest laikiem w kwestii wierzeń starożytnych i podań o nich. Czytając te opowiadania bardzo szybko uzupełni luki w swej wiedzy. Takę jest to świetna książka dla uczniów - w sposób szybki, łatwy i przyjemny posiądą niezbędną im wiedzę. Niemniej jednak książka jest wspaniałą opcją dla osób znających już mitologię, ale pragnących przypomnieć sobie mity o ulubionych bóstwach dla czystego relaksu.
,,Mitologia" Jana Parandowskiego może być doskonałym pomysłem na prezent. Bez wątpienia ucieszy niejednego konesera literatury.

Czy recenzja była pomocna?

niunia00

ilość recenzji:189

brak oceny 9-02-2011 18:00

„Mitologia” Jana Parandowskiego to jedna z najlepszych i najbardziej znanych mitologii. Mity służyły pogłębianiu wiedzy o otaczającym świecie, wiązały się z kultem, rytuałami i wierzeniami. Były nieodłączną częścią czasów antycznych. Ta książka Parandowskiego opisuje podania i wierzenia starożytnych Greków i Rzymian. Jest obszernym zbiorem podań i mitów o bogach, których czcili w antyku i innych bohaterach stanowiących ważną cześć tamtych religii. Jest to mitologia, którą naprawdę warto przeczytać. Serdecznie polecam.

Czy recenzja była pomocna?

Olga

ilość recenzji:270

brak oceny 13-08-2007 20:40

„Mitologia” Parandowskiego to, moim skromnym zdaniem, najlepsza z możliwych mitologii. Jasna i przejrzysta, prawdziwie mitologiczna.
Parandowski pewną ręką oprowadza czytelnika – po antycznej Grecji i starożytnym Rzymie. „Na początku był Chaos”, a później z niego wyłoniły się bóstwa. I bóstwa te autor skrupulatnie nam opisuje. A my – czytelnicy – wszystko już rozumiemy, wszystko zaczyna się nam układać w logiczną całość.
Bajkowa podróż po Olimpie, zaznajamianie się z Zeusem, Herą, Ateną, Hefajstosem i Apollem, wędrówka do królestwa piekieł, do Hadesu, herbatka u Kory-Persefony, spacer z jej matką – panią pól i urodzaju – Demeter, po drodze napomknięcie się na wiecznie pijanego boga wina – Dionizosa, Narcyza, gdzież zapatrzonego w siebie kwiatuszka, morze i władca mórz – Posejdon, piana morska i rodząca się z niej, za każdym razem, gdy czytamy Afrodyta… i Iris, moja ulubiona Iris, różanopalca bogini jutrzenki.
Plus mojry/parki, przecinające nić życia, liczni herosi, królowie, hydry hermafrodyty, nici Ariadny i same Ariadny, Ikary i Dedale, Prometeusze, Odyseusze i ich wierne Penelopy… świat starożytnych Greków ściele się nam pod stopami jak najmiększy dywan, o którym marzymy, ażeby stopy w nim zanurzyć. I tak pozostać, przynajmniej na chwilę.
„Mitologia” jest lamnie lektura, do której wracam co jakiś czas. Jest tak obecna w naszym życiu, tak jej pełno, ze nie sposób jej nie znać, nie sposób przejść obok nie rzuciwszy choć okiem. Jest skarbnicą związków frazeologicznych, ocieka wprost stajniami Augiasza, nićmi Ariadny, pracami Herkulesa, piętami Achillesa, wiernością Penelopy, końmi trojańskimi, Scyllami i Charybdami, itd., itd.
To właśnie „Mitologia” jest źródłem, z którego wodę czerpiemy wszyscy. Wszędobylska jest, śmiem twierdzić. Pełno jej w poezji, pełno i w prozie, bez niej zrozumienie chociażby „Fausta” Goethe’go jest niemożliwe.
Moja księga jest wyświechtana do granic możliwości. Pełna podkreśleń, uwag na marginesach. O tej książce śmiało mogę powiedzieć, ze zaczytana jest na śmierć. Choć jeszcze wskrzeszam ją czasem, i pewna jestem, ze często jeszcze wskrzeszała będę.
„Mitologię” polecam. Z czystym sumieniem polecam. Niechaj wam gra harfa Apollina, i nie przestaje.

Czy recenzja była pomocna?