SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Jan Parandowski - biografia

Jan Parandowski urodził się 11 maja 1895 roku we Lwowie, natomiast zmarł 26 września 1978 roku w Warszawie. Wybitny polski pisarz, eseista, tłumacz literatury i medalista olimpijski w 1936 roku. Jan Parandowski osiągnął wielki sukces pisarski, był dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jego najsłynniejsze dzieło — Mitologia: Wierzenia i podania Greków i Rzymian, na stałe zagościło w programie edukacji szkolnej, dzięki przedstawieniu mitów w przychylny i pozbawiony kontrowersji obyczajowych sposób. 

Młodość i kariera Jana Parandowskiego


Jan Parandowski był synem ks. Jana Bartoszewskiego, duchownego greckokatolickiego i Julii Parandowskiej. W 1913 roku rozpoczął studia na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Lwowskiego, które zostały przerwane w okresie I wojny światowej. Parandowski powrócił na studia w 1920 roku i ukończył je, uzyskując w 1923 roku magistra z filologii klasycznej i archeologii. W latach 1922–1924 był kierownikiem literackim w wydawnictwie Alfreda Altenberga, gdzie zorganizował serię przekładów z literatur klasycznych oraz serię Wielcy pisarze. Jan Parandowski współpracował również z wieloma czasopismami, do których należały: Gazeta Poranna, Tygodnik Ilustrowany, Wiadomości Literackie, Tygodnik Powszechny, Meander, Tęcza i Pamiętnik Warszawski. W 1936 roku w czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie Jan Parandowski otrzymał brązowy medal w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury za książkę Dysk Olimpijski. Jeszcze w tym samym roku pisarz zdobył Złoty Wawrzyn Akademicki Polskiej Akademii Literatury za wybitną twórczość literacką. Parandowski, za dokonane dla kraju zasługi, w 1964 otrzymał Nagrodę Państwową I stopnia, a jedenaście lat później uhonorowany został za całokształt twórczości przez Radio Wolna Europa. W tym samym roku otrzymał również tytuł doktora Wydziału Filologii Chrześcijańskiej KUL. Jan Parandowski od 1978 roku spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Jan Parandowski – twórczość


Jan Parandowski zasłynął ze swojej twórczości związanej z kulturą antyczną, był znawcą i popularyzatorem literatury oraz kultury starożytnej w Polsce. Próby opisu mitologii dla dzieci podjął się również Rick Riordan, w swojej słynnej serii młodzieżowej: Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy.  Do najważniejszych dzieł Jana Parandowskiego zaliczyć można: Dysk olimpijski, Eros na Olimpie, Petrarkę i Mitologię. Ostatnia z wymienionych pozycji — Mitologia, została napisana w 1924 roku i była wielokrotnie wznawiana. Książka była znacząca w popularyzacji podstaw kultury antycznej w Polsce ze względu na różne ważne cechy: piękno i prostotę stylistyczną oraz na wierne, lecz pozbawione kontrowersji obyczajowych opisanie najważniejszych greckich mitów. Autor podjął temat mitologii (w wersji dla dorosłych) również w książce Eros na Olimpie. Książki Jana Parandowskiego i wiele więcej, znajdziesz na naszej stronie.

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 14 książek, których autorem jest: Jan Parandowski. Dostępne formaty: miękka, twarda.
Tytuły autora dostępne są w kategoriach: historia, dla dzieci, Religie i mitologie, Lektury szkolne, dla dzieci, nagrody dla uczniów, historia, literatura piękna, literatura piękna, dla dzieci i młodzieży, religie, lektury szkolne, bestsellery, literatura popularno-naukowa, wysyłka 24h, nauki humanistyczne, Mitologie.

Na książki autora Jan Parandowski mamy rabaty sięgające do 44%.
... ...