SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Jacek Dukaj - biografia

Jacek Dukaj to najczęściej nagradzany polski autor powieści fantastycznych. To na podstawie jego opowiadania Tomasz Bagiński stworzył niezapomnianą, nominowaną do Oscara Katedrę. Na deskach teatrów w całej Polsce wciąż wystawiane są sztuki autorstwa Dukaja. Jacek Dukaj urodził się w 1974 roku w Tarnowie, z wykształcenia jest filozofem. Obecnie mieszka w Krakowie. Sam o sobie mówi: pisarz języka polskiego, autor powieści, opowiadań, esejów, tworzący światy, historie i idee na granicy człowieczeństwa, rozumu i języka, w sztuce imersywnej fikcji i wielkiej narracji. Jako 16-latek zadebiutował w miesięczniku Fantastyka opowiadaniem pt. Złota galera. Kolejne opowiadania Dukaja ukazywały się w magazynach literackich Fenix i Nowa Fantastyka. Pierwszą powieść pt. Xavras Wyżryn wydał w 1997 roku.

Jacek Dukaj ma fanów na całym świecie


Książki i zbiory opowiadań pisarza z Tarnowa zostały przetłumaczone na języki: angielski, niemiecki, rosyjski, włoski, czeski, słowacki, węgierski i macedoński. Twórczość Dukaja liczy kilkadziesiąt pozycji. Ostatnią z wydanych (2019 rok) przez niego powieści jest Starość aksolotla, publikowana jako e-book w 2015 roku. Na podstawie tej książki Netflix tworzy serial pt. Into the night, którego pierwsze odcinki zobaczymy jeszcze w 2020 roku. Najpopularniejszą chyba powieścią Jacka Dukaja jest Lód, określany jako książka XX-lecia rankingu Polityki. Ten potężny, bo liczący ponad 1000 stron tom, ilustrowany jest grafikami Tomasza Bagińskiego. Co znamienne, oprócz pierwszego wydania Xavrasa Wyżryna wszystkie okładki książek Dukaja są właśnie autorstwa Bagińskiego. Lód to alternatywna historia Polski początków ubiegłego wieku, w której I wojna światowa nigdy nie wybuchła, a Królestwo Polskie wciąż znajduje się pod rządami cara. Miłośnicy fantasy rozczytują się też w innych książkach Dukaja. Wymienić można choćby takie powieści jak: Wroniec, Córka łupieżcy, Czarne oceany czy Inne pieśni. Znane są też zbiory opowiadań Jacka Dukaja, m.in.: Muchobójca, Ziemia Chrystusa czy Król Bólu.

Jacek Dukaj obsypany nagrodami


Jacek Dukaj jest laureatem Europejskiej Nagrody Literackiej (2009 r., powieść Lód). Przypomnijmy, że rok wcześniej za tę samą książkę pisarz dostał Nagrodę Kościelskich. Coroczną, polską nagrodę literacką w dziedzinie fantastyki, czyli Nagrodę Janusza A. Zajdla dostał aż sześć razy. Nominowany do niej był razy jedenaście. Wyróżniono go też inną ważną dla twórców fantasy nagrodą – Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego. Dukaj trzykrotnie miał również szansę na Paszport Polityki. W 2013 roku ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski uhonorował Jacka Dukaja brązowym medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 45 książek, których autorem jest: Jacek Dukaj. Dostępne formaty: miękka, twarda.
Tytuły autora dostępne są w kategoriach: Literatura piękna, fantastyka, Lektury szkolne, nagrody dla uczniów, fantastyka, literatura piękna, eseje, felietony i publicystyka, fantastyka, lektury szkolne, audiobooki na prezent, bestsellery, audiobooki w podróży, wysyłka 24h.

Na książki autora Jacek Dukaj mamy rabaty sięgające do 30%.
... ...
Zobacz więcej produktów