Kotka i Generał / Nino Haratischwili 38,88 zł | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie
 • image

Kotka i Generał (twarda)

książka

 • Wydawnictwo Otwarte
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 704
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Kotka i Generał - opis produktu:

Najnowsza powieść autorki bestsellera Ósme życie

Czeczenia, 1995: Nura ma siedemnaście lat, gdy rosyjski oddział wkracza do jej rodzinnej wioski. Jeszcze niedawno dziewczyna pragnęła uciec z domu, w którym panują surowe prawa przodków, a codzienne życie regulują normy kodeksu muzułmańskiego. Teraz wybuch wojny przekreśla jej marzenie o wolności.

Moskwa, 1995: Aleksander zwany Oseskiem nigdy nie przypuszczał, że będzie miał coś wspólnego z przerażającą niewiadomą, jaką jest wojna. Jego żołnierski plecak jest ciężki od książek, ale bardziej przygniatają Aleksandra oczekiwania matki - syn bohatera z Afganistanu, któremu `sam Gorbaczow osobiście był wdzięczny`, musi pójść w ślady ojca. Aleksander zostawia więc ukochaną, by walczyć na Kaukazie.

Berlin, 2016: Aleksander Orłow, bogaty rosyjski oligarcha zwany Generałem, rozpoczyna z córką nowe życie w nowym kraju. Dziewiętnastoletnia Ada obsesyjnie pragnie poznać przeszłość ojca. Kiedy zaczyna zadawać pytania, powracają najmroczniejsze koszmary Aleksandra, odżywa wspomnienie najgorszej ze wszystkich nocy i niewyobrażalne poczucie winy. Zbliża się dzień rozrachunku. Generał wie, że musi sam wymierzyć sprawiedliwość i że uda mu się to tylko wtedy, gdy przekona do swego planu Kotkę, upartą gruzińską aktorkę...


Kotka i Generał to pełna dramatyzmu powieść o winie i pokucie oparta na prawdziwych wydarzeniach.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -22%
Podróż ludzi Księgi, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
29,57 zł 37.91
 • -35%
Horyzont

Jakub Małecki

miękka
26,00 zł 39.99
 • -41%
Róża wiatrów

Agnieszka Krawczyk

miękka
23,49 zł 39.81
 • -34%
Nieczyste więzy

K.N. Haner

miękka
26,33 zł 39.90
 • -42%
Marzycielka

Katarzyna Michalak

miękka
23,07 zł 39.77
 • -30%
Zjazd absolwentów

Guillaume Musso

miękka
27,16 zł 38.81

Nino Haratischwili - przeczytaj też

Ósme życie (dla Brilki)

Nino Haratischwili

twarda
44,78 zł

Zobacz również

 • -36%
Kolejne 365 dni

Blanka Lipińska

miękka
25,48 zł 39.82
 • -15%
Kolory pawich piór

Jojo Moyes

miękka
33,81 zł 39.77
 • -42%
Kołysanka z Auschwitz

Mario Escobar

twarda
23,01 zł 39.66
 • -35%
Jeszcze się kiedyś spotkamy

Magdalena Witkiewicz

miękka
25,89 zł 39.84
 • -35%
Serotonina

Michel Houellebecq

miękka
29,24 zł 44.99
 • -33%
Zagubiona

Katarzyna Michalak

miękka
26,69 zł 39.84
 • RRecenzje
 • Książka
 • Kotka i Generał
0/5 ( brak ocen )
  5
  4
  3
  2
  1
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

Angela

 • 4-05-2019
 • 15:46

?To nie wąż sprowadził grzech do raju, to przeciętność...?
Czeczenia, rok 1994 - Nura, nastolatka mieszkająca w osadzie górali kaukaskich to dziewczyna z marzeniami - chce wyrwać się ze swojej wioski i zrobić coś ze swoim życiem, coś osiągnąć, zobaczyć. Nie jest typem osoby która podporządkuje się tradycjom, religii, oczekiwaniom wobec niej narzuconym przez kulturę. Wojna niszczy jednak wszystkie jej plany.
Moskwa, rok 1995 - Alexander, przezywany Oseskiem, także ma swoje plany, marzenia. Jest humanistą, kocha książki, chciałby studiować. Ciąży nad nim jednak klątwa ojca - bohatera wojny w Afganistanie. Matka wymaga od niego pójścia do wojska, chce żeby był taki jak jego ojciec. Jego plany także w jakiś sposób zostają przekreślone przez wojnę.
Berlin, rok 2016 - Onno, młody dziennikarz na polecenie Generała ma przekonać Sesili (Kotkę) do tego aby wcieliła się w rolę zamordowanej w 1995 roku Nury aby zwabić jej oprawców na konfrontację z przeszłością.

?Kotka i Generał? to nie jest prosta i lekka lektura. To książka naprawdę mocno poruszająca, dająca do myślenia, wielowątkowa i wielowymiarowa.
Wojna czeczeńska to w ogóle trudny temat - to bardzo ?świeża? jeszcze wojna, na którą wielu z nas było za młodych żeby zrozumieć co się dzieje a jednocześnie nie uczono o niej na lekcjach historii. Autorka porusza w tej książce wiele tematów i problemów związanych z wojną i jej następstwami.
W powieści Nino Haratischwili dotyka problemu asymilacji w nowym państwie, utraty swojego kraju, a co za tym idzie tradycji, historii, tożsamości, problemu tęsknoty ale też rozliczenia się z przeszłością, a co chyba najważniejsze z perspektywy bohaterów także problemu utraconych przez wojnę marzeń i planów. Są to tematy bliskie samej autorce, która także będąc nastolatką emigrowała z Gruzji do Niemiec, dlatego jej książka jest tak prawdziwa. Przeplatają się tu różne wątki, różne osobowości, ale jest to bardzo spójna powieść, zmierzająca od samego początku w konkretnym kierunku. Zakończenie w pierwszej chwili wydaje się zaskakujące, ale po dłuższym namyśle czytelnik stwierdza że w zasadzie od początku można się było tego spodziewać, że to zakończenie jest dopełnieniem całej tej książki. Wojna niszczy wszystko i wszystkich, nikt nie wychodzi z niej bez uszczerbku i nikt nie potrafi o niej zapomnieć.
Postacie osadzone w tej historii są bardzo szczegółowo opisane, ich sposób bycia ale też sposób myślenia. Ich cały świat jest pokazany w różnych aspektach tak plastycznie, że od razu widzimy je oczami wyobraźni, zaczynamy je rozumieć lub potępiać ich zachowania. Jedynie tytułowy Generał w pewnym momencie wymyka się czytelnikowi, do końca go nie poznajemy, jest otoczony tajemnicą a jego przemiana przebiega gdzieś na tle innych.
?Kotka i Generał? to moja pierwsza powieść tej autorki, ale myślę że wrócę do jej twórczości. Oczywiście nie od razu bo jest to lektura po której trzeba zrobić sobie przerwę, odetchnąć od jej ciężaru i problematyki a jednocześnie ją na spokojnie przemyśleć.

Czy recenzja była pomocna?

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 28.94 zł
  19.10 zł

  "Akacja, okupacja, kolacja, kapitulacja..." - powtarza w kółko mała Helena,skacząc przez skakankę, dumna z nowo zapamiętanych słów. A potem zakładaopaskę z niebieską gwiazdą, która "pasuje jej do płaszczyka" (prezent od chłopcaz sąsiedztwa). To czarodziejska opaska. Tomek mówi,...

 • Zapraszamy do magicznego świata! Zaczarowany las to niezwykłe miejsce - tak magiczne, że wszystkie zwierzęta, które tam żyją latają jak wróżki i każde z nich ma inną parę skrzydeł! Wejdź do środka, aby poznać cudowne zwierzątka z zaczarowanego świata.

 • 17.85 zł

  Miękka książeczka kąpielowa z przyciskiem dźwiękowym umili kąpiel każdemu maluchowi! Do zabawy nie tylko w wannie.

 • 5.25 zł
  4.73 zł

  Krótkie, wierszowane opowiadanie o Kotce-Psotce, mieszkającej w wiejskim gospodarstwie. Ta bogato ilustrowana książeczka niesie proste, lecz jak ważne przesłanie - że warto być dobrym.

 • Tytułową `Kotką` jest piękna Maggie, która nie przebierając w środkach walczy o władzę, wpływy i szczęście osobiste. Dziki i fascynujący obraz nominowany do Oscara(R) w aż 6 kategoriach ze zjawiskowymi kreacjami Elizabeth Tylor oraz Paula Newmana. Po raz pierwszy na Blu-ray.

 • Tytułową `Kotką` jest piękna Maggie, która nie przebierając w środkach walczy o władzę, wpływy i szczęście osobiste. Dziki i fascynujący obraz nominowany do Oscara w aż 6 kategoriach ze zjawiskowymi kreacjami Elizabeth Tylor oraz Paula Newmana.