SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Nino Haratischwili - biografia

Nino Haratischwili to gruzińska dramatopisarka i reżyserka teatralna, obecnie mieszkająca w Hamburgu. Ma w swoim dorobku wiele odnoszących sukcesy sztuk teatralnych. Mimo że Nino Haratischwili znana jest na świecie głównie jako dramatopisarka i reżyserka, ma również na swoim koncie kilka cieszących się dużym powodzeniem powieści, poświęconych historii najnowszej. Jej debiutem literackim na polu epiki była wydana w 2010 roku powieść nosząca tytuł Juja. Rok później pod nazwiskiem Nino Haratischwili ukazał się Mój łagodny bliźniak, a w 2018 roku Kotka i Generał. Uwielbienie czytelników i największą sławę przyniosła jej jednak saga Ósme życie (dla Brilki) nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera. W Stanach Zjednoczonych trwają prace nad ekranizacją tej powieści.

Nino Haratischwili – biografia 


Nino Haratischwili urodziła się w 1983 roku i wychowała w Tbilisi w Gruzji, gdzie uczęszczała do szkoły niemieckojęzycznej. Aby uciec przed politycznym i społecznym chaosem, panującym w ojczyźnie po upadku Związku Radzieckiego, na początku lat 90. razem z matką przeprowadziła się do Niemiec na dwa lata, gdzie ukończyła szkołę podstawową. Później jej rodzina wróciła do Gruzji. Nino Haratischwili po jakimś czasie ponownie przyjechała jednak do Niemiec, aby rozpocząć naukę w szkole teatralnej w Hamburgu. Napisała dotąd około osiemnastu sztuk teatralnych, które w większości sama również wyreżyserowała.  W 2010 roku Fundacja im. Roberta Boscha uhonorowała ją Nagrodą im. Adalberta von Chamisso.

Nino Haratischwili – debiut literacki 


W tym samym roku ukazała się debiutancka powieść Nino Haratischwili, zatytułowana Juja. Książka Nino Haratischwili opowiada historię młodej kobiety, która znajduje w jednym z paryskich antykwariatów intrygującą książkę nieznanej autorki. Udaje jej się ją przeczytać w ciągu zaledwie kilku godzin, a kiedy odkłada ją na półkę, czuje, że coś się w niej zmieniło. Okazuje się, że cieniutka, niepozorna książeczka krótko po ukazaniu się w latach siedemdziesiątych zrobiła istną furorę, a jej autorka stała się legendą – siedemnastoletnią samobójczynią pełną nienawiści i tęsknoty, która nie dożyła publikacji swoich tekstów. Słowa książki niosą jednak za sobą śmierć – czternaście młodych kobiet, po przeczytaniu jej dzielą los autorki. Kilkadziesiąt lat później kilka osób wyrusza do Paryża, aby zgłębić mroczną tajemnicę tekstu i jego oddziaływania. Nino Haratischwili w książce, która stała się jednym z najlepszych debiutów literackich roku, w oszałamiający sposób pokazuje czytelnikom, jak ogromną siłę ma język i opowiada o zmieniającym życie wpływie literatury.

Książki Nino Haratischwili


W rok po niezwykle udanym debiucie na półkach księgarni gości kolejna powieść Nino HaratischwiliMój łagodny bliźniak, na kartkach której śledzimy losy przybranego rodzeństwa – Stelli oraz Ivo. Ta para młodych ludzi , którzy nie mogą bez siebie żyć, wyjeżdżają do Gruzji, aby poszukać odpowiedzi na dręczące ich pytania. Nino Haratischwili rzuca swoich bohaterów w wir historii najkrwawszego ze stuleci, a więc XX wieku. Wydane w 2014 roku Ósme życie (dla Brilki) to pasjonująca saga opisująca losy rodziny Jaszi na tle burzliwych wydarzeń obu wojen światowych, rewolucji październikowej, zimnej wojny. Przejmujący głos młodego pokolenia szukającego swojego własnego miejsca w historii, która boleśnie naznaczyła nie tylko Gruzinów, ale także Czeczenów i Ormian.

Coraz mniej światła – Nino Haratischwili


Coraz mniej światła Nino Haratischwili to jedna z najnowszych książek autorki, która pojawiła się w księgarniach w 2022 roku. Jest opowieścią o miłości aż do bólu, o walce z przeznaczeniem i przyjaźni, która jest silniejsza niż śmierć. To historia gwałtownych przemian, wielkich nadziei oraz straconych szans. To również hołd złożony Gruzji, miastu Tbilisi i jego mieszkańcom. Nino Haratischwili zabiera nas w podróż o roku 1987. Wraca myślami do momentu, w którym Związek Radziecki trząsł się w posadach, a w Gruzji coraz wyraźniej słychać było głosy, nawołujące do oddzielenia się od niegdyś wszechwładnego olbrzyma. Tamtejsze realia przedstawia nam, opowiadając historię trzech przyjaciółek, które w tym czasie burzliwych zmian dorastają, stając się kobietami. Ich przyjaźń wydaje się niezniszczalna, aż do dramatycznych wydarzeń, które na zawsze odmienią ich życie.

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 6 książek, których autorem jest: Nino Haratischwili. Dostępne formaty: twarda.
Tytuły autora dostępne są w kategoriach: Literatura piękna, Znak.

Na książki autora Nino Haratischwili mamy rabaty sięgające do 26%.
... ...