SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Dni w historii ciszy

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
 • Promocja
  image-promocja

książka

Wydawnictwo ArtRage
Data wydania 2024
Oprawa miękka
Liczba stron 224
 • Wysyłamy w 24h
 • Karta30 promocja z Inpost Pay

Opis produktu:

Merethe Lindstrom w Dniach w historii ciszy wciąga czytelnika w intymne zawiłości relacji nauczycielki Evy i lekarza Simona. Małżeństwo spędziło razem wiele lat, w tym większość dorosłego życia. Udało im się założyć rodzinę i zamieszkać wspólnie w przestronnym domu. Owocem ich małżeństwa są trzy córki, obecnie już dorosłe. Z pozoru wiodą życie pełne harmonii, jednak ich relacja jest pełna napięcia i nieodkrytych tajemnic. Przez cały ten czas nie łączyły ich tylko uczucia, ale też mroczne sekrety z przeszłości, które skrupulatnie ukrywają przed swoimi dziećmi.

Stopniowo odkrywamy przeszłość bohaterów, o której tak bardzo nie chcą rozmawiać, i obserwujemy jak wpływa na ich teraźniejszość. Zastanawiamy się, kto był tajemniczą gospodynią, która nagle zniknęła z ich życia? Skąd pojawił się tajemniczy intruz, który wdziera się do ich przestrzeni? Pytania te prowadzą do głębszych zagadek, ukrywających się w dzieciństwie Simona oraz w innych trudnych wydarzeniach z przeszłości. Ciężar wszystkich tych spraw coraz bardziej odbija się na relacji małżeństwa. Simon stał się zdystansowany, zamknięty w sobie, zaś Eva wciąż próbuje przełamać mury milczenia. Czy uda im się uporać z przeszłością i jej konsekwencjami?

Dni w historii ciszy - dla jakiego czytelnika?


Niezwykła siła Dni w historii ciszy tkwi w psychologicznej głębi powieści i misternym prowadzeniu wątków. Norweska autorka z wyczuciem kreśli portrety bohaterów, ukazując ich wewnętrzne konflikty, lęki i nadzieje. Przeplatając teraźniejszość z retrospekcjami, odsłania warstwy tajemnic, które kształtują tożsamość bohaterów i ich relacje. Książka `Dni w historii ciszy` będzie więc wspaniałą pozycją dla czytelników poszukujących głębokich, psychologicznych portretów ludzkich relacji oraz tajemnic przeszłości. Ta powieść znajdzie uznanie u osób zainteresowanych literaturą piękną, które doceniają subtelność w prowadzeniu fabuły oraz bogactwo psychologicznych analiz bohaterów.

Ponadto Merethe Lindstrom w swojej powieści porusza ważne tematy, takie jak dziedzictwo wojenne, skutki przemilczania oraz potrzeba zrozumienia i przebaczenia. Książka ta może więc przemówić do czytelników, którzy cenią sobie literaturę z głębokim przesłaniem i dla tych, którzy lubią powieści rodzinne, skupiające się na trudach i zawiłościach relacji. Niezależnie od powodu, dla którego zdecydujesz się na wybór Dni w historii ciszy, na pewno będzie ona inspirującą lekturą, idealną na długie wieczory.

O autorce


Merethe LIndstrom jest norweską pisarką, urodzoną 26 maja 1963 r. Swoją karierę literacką rozpoczęła w 1983 r., wydając zbiór opowiadań Sexorcisten og andre fortellinger (Seksorcysta i inne opowiadania). W 2007 r. opowiadanie Gjesten dostało nominację do literackiej nagrody Rady Nordyckiej i norweskiej Nagrody Krytyków. W 2011r. jej powieść Dni w historii ciszy została uhonorowana obiema ww. nagrodami. Large Norwegian Lexicon określił Merethe jako: kogoś, kto z niepokojącą precyzją ukazuje wewnętrzne problemy poprzez język.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Literatura piękna,  Powieść społeczno-obyczajowa
Wydawnictwo: ArtRage
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2024
Liczba stron: 224
ISBN: 9788367515528
Wprowadzono: 05.04.2024

RECENZJE - książki - Dni w historii ciszy - Merethe Lindstrom

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 1 ocena )
 • 5
  1
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

mal***************

ilość recenzji:675

30-04-2024 19:27

Jaka potrafi być cisza? Relaksująca, krępująca, nachalna, spokojna ? Ma wiele twarzy i nie wszystkie są jeszcze odkryte. To nasze zadanie, aby pokazać jej prawdziwe i szczere oblicze ?
Eva i Simon spędzili razem wiele lat. On był lekarzem, ona nauczycielką. Mają dorosłe już dzieci. I odpoczywają na zasłużonej emeryturze. I wydawać się może, że szczęście powinno się u nich zadomowić na dobre. Nikt ich nie pogania, mają czas tylko dla siebie. Jednak w ich życie wkradł się smutek, marazm i widoczny jest upływ czasu. Mężczyzna wycofał się z życia i żyje we własnym świecie ciszy i samotności. Izoluje się od otoczenia, i dopuszcza do siebie coraz więcej traumatycznych wspomnień i zdarzeń z przeszłości. Walczy ze swoimi emocjami, ukrytym w jego wnętrzu bólem i cierpieniem. Nie chce głośno wypowiadać swoich rozterek, sam z nimi się zmaga. Ale jak długo można żyć w krępującej ciszy? Tylko z własnymi myślami?
Eva stara się poznać przyczynę takiego stanu rzeczy. Nie wie, kiedy mąż się tak zmienił i pod wpływem jakich wydarzeń? Czy być może ma to związek z nieznajomym mężczyzną, który kiedyś nieoczekiwanie wtargnął do ich domu? A może ich gosposia zrobiła coś, co wzburzyło Simona i obudziło drzemiące w nim demony? A może ból związany z przeszłością rodziny i wiszące nad nią widmo wojny i związanego z tym cierpienia?
Dni w historii ciszy to krępująca opowieść i rodzinnym dramacie, o tym co zostało w rodzinie przez lata przemilczane i zatajone. To coś, co ciąży teraz, po wielu latach i wspomnienie tego nie daje wytchnienia. Rozterka i ból są ogromne, słowa, które nigdy nie zostały wypowiedziane są zabójcze i bardzo raniące. One żyją w myślach, rozpychają się i chętnie chciałyby być puszczone w eter. Ta lektura to również obraz wrażliwej miłości, skupienia i poświęcenia dla drugiej osoby. Ale nie zawsze wszystko jest, nawet w rodzinie, powiedziane dosłownie i szczerze. Czasami traumy przeszłości niszczą człowieka, a on nie ma odwagi o tym otwarcie mówić. Woli sam się z tym borykać i nie chce innych angażować w swoje przeżycia i emocje.
To jest mała objętościowo, ale niezwykle trudna opowieść. Jej konstrukcja i wydobywająca się przenikliwość, nie pozwalają czytać jej jednym tchem. Zawiera zbyt duży ciężar emocji i wzruszeń, aby szybko ją pochłonąć. To dzieło, którym można się subtelnie i w ciszy delektować. I wydobywać tę niespokojną ciszę na zewnątrz. Może warto jej pozwolić, aby straciła swoje przymioty i zrobiła się głośna?
Polecam, na wolną i spokojną chwilę. Wtedy, gdy emocje po całodziennym trudzie szykują się do snu, a ty nie możesz zasnąć ?

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?