SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Zrodzony (twarda)

Uczta wyobraźni Tom 59

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
 • Promocja
  image-promocja

książka

Wydawnictwo Mag
z serii Uczta wyobraźni - Mag
Oprawa twarda
Liczba stron 378
 • Wysyłamy w 24h - 48h
 • Karta30 promocja z Inpost Pay

Opis produktu:

`Jestem osobą czy bronią?, pyta Zrodzony w obliczu śmierci.
`Jesteś osobą..., odpowiada Rachel. `Ale jak każda osoba, możesz być także bronią...`

W `Zrodzonym...`, nowej imponującej powieści Jeffa VanderMeera, autora uznanej trylogii `Southern Reach`, młoda kobieta imieniem Rachel żyje jako poszukiwaczka w zrujnowanym, niebezpiecznym mieście w niedalekiej przyszłości. Miasto jest pełne porzuconych biotechnologicznych wytworów Firmy - organizacji, która obecnie jest w rozsypce - i nękane nieprzewidywalnymi atakami olbrzymiego niedźwiedzia. Z jednej ze swoich wypraw Rachel przynosi Zrodzonego, który jest mała zieloną bryłką - rośliną czy zwierzęciem? - ale cechuje go dziwna charyzma. Rachel coraz bardziej przywiązuje się do Zrodzonego i otacza go opieką, na którą nie może sobie pozwolić. Taka słabość zagraża jej niepewnemu bytowi, irytuje jej partnera, Wicka, oraz zaburza - być może na zawsze - delikatną równowagę panującą w bezlitosnym mieście. A jednak Rachel, mimo że nie rozumie, czym albo kim jest Zrodzony, nie potrafi z niego zrezygnować, chociaż on stale rośnie i się zmienia... `Urodził się, ale to ja go zrodziłam...

Więcej książek z serii Uczta wyobraźni
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: fantastyka,  fantasy,  książki na jesienne wieczory
Wydawnictwo: Mag
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wymiary: 140x210
Liczba stron: 378
ISBN: 978-83-7480-923-8
Wprowadzono: 11.10.2018

RECENZJE - książki - Zrodzony, Uczta wyobraźni Tom 59 - Jeff VanderMeer

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 7 ocen )
 • 5
  4
 • 4
  2
 • 3
  1
 • 2
  0
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Pustelnik-Czytelnik

ilość recenzji:13

15-08-2021 21:09

O kolekcji Uczta Wyobraźni wydawnictwa MAG słyszałem wiele różnych opinii, lecz wśród nich przeważa stwierdzenie, iż jest to seria skierowana do specyficznego grona czytelników. Niemniej jednak w środowisku fantastycznym UW zyskała pewną renomę. Osobiście bardzo lubię poszerzać swoje horyzonty w tematyce literatury, toteż jedynie kwestią czasu było, aż sięgnę po którąś z książek z tejże kolekcji. Padło na "Zrodzonego" autorstwa Jeffa VanderMeera.

Pisarz prezentuje nam rzeczywistość postapokaliptyczną, w której eksperymenty biotechnologiczne wymknęły spod kontroli naukowców i sprowadziły zagładę na Miasto. Niedobitki mieszkańców kryją się w ruinach budynków, walcząc o wszystko, co jest w stanie zwiększyć ich szanse na przeżycie.
Główną bohaterką jest poszukiwaczka Rachel, a powieść prowadzona jest z perspektywy pierwszoosobowej, co nadaje jej formę pamiętnika protagonistki.
Fabuła utworu opiera się na postaci tytułowego Zrodzonego, którego znalazła Rachel. Początkowo ani ona ani jej towarzysz Wick nie mają pojęcia, czym dokładnie jest tajemnicze znalezisko. Z czasem Zrodzony zaczyna wraz z pozostałymi bohaterami odkrywać swoją naturę, co jednak wciąż nie pozwala odpowiedzieć na pytanie - czym lub kim jest? I jak jego obecność wpłynie na samą Rachel?

Poza dobrze napisaną, acz niezbyt odkrywczą fabułą oraz ciekawym, mrocznym światem, Jeff VanderMeer raczy nas pytaniami natury egzystencjalnej. Niestety osobiście odniosłem wrażenie, że w niektórych momentach zbytnio nagiął przemyślenia bohaterów, chcąc nieco podkreślić problematykę utworu. Niemniej jednak wnioski czy też poszlaki do odpowiedzenia na zadawane pytania jak najbardziej nakłaniają do refleksji.

Oprócz samego "Zrodzonego" do książki dołączony jest jeszcze inny utwór z tego samego świata - "Dziwny Ptak". Jest to dzieło bardzo liryczne w porównaniu z materiałem pierwotnym, ukazujące perspektywę i losy jednego ze zwierząt zmodyfikowanych za pomocą biotechnologii. Mi osobiście "Dziwny Ptak" spodobał się bardziej od "Zrodzonego", a wyciągnięte z jego treści wnioski o wiele mocniej wybrzmiały.

Lektura tej książki nie pozostawiła mnie bez przemyśleń, doskonale sprawdzając się jako fantastyka "ambitniejsza", problemowa, oraz zachęciła do sięgnięcia po kolejne pozycje z Uczty Wyobraźni. Mam nadzieję, że kolejne pozycje z tej serii sprostają moim oczekiwaniom tak, jak zrobił to Jeff VanderMeer.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?