Zanim nadejdzie jutro. Ziemia ludzi zapomnianych - Joanna Jax - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Zanim nadejdzie jutro. Ziemia ludzi zapomnianych (miękka)

Tom 2

książka

Zanim nadejdzie jutro. Ziemia ludzi zapomnianych, Tom 2 - opis produktu:

Historia o zwykłych ludziach, których życie zmienia się w ciągu kilkunastu minut... Początek wojny to dla Kresów Wschodnich czas wywózek w odległe i złowrogie rejony Związku Radzieckiego. Dobrze zapowiadająca się aktorka, żyjąca w szczęśliwym związku z lekarzem społecznikiem, zawadiacki lekkoduch grający na saksofonie i fortepianie, siostry bliźniaczki, których ojciec znika bez śladu, chłopiec opiekujący się niewidomym dziadkiem i młoda mężatka wychowująca córeczkę - tych wszystkich ludzi pewnego dnia połączyło jedno zdarzenie... Wywózka w nieznane, do świata, w którym jedynie śmierci jest pod dostatkiem, a życie staje się już tylko walką o przetrwanie. Czy poradzą sobie na tej nieludzkiej ziemi, nie tracąc swojego człowieczeństwa? A może w staraniach, by dotrwać do następnego dnia, wygrają zwierzęce instynkty?
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -39%
Opowieść podręcznej

Margaret Atwood

miękka
24,34 zł 39.90
 • -32%
Śmierć Jezusa

John Maxwell Coetzee

miękka
27,20 zł 39.99
 • -39%
Testamenty

Margaret Atwood

miękka
24,34 zł 39.90
 • -35%
Pragnienie

Amelie Nothomb

miękka
22,69 zł 34.90
 • -34%
Uległość

Michel Houellebecq miękka

26,40 zł 39.99
 • -43%

Joanna Jax - przeczytaj też

 • -13%
Białe róże z Petersburga

Joanna Jax

miękka
34,71 zł 39.90
 • -31%
Dziedzictwo / Piętno Saga von Becków

Joanna Jax

pakiet
47,60 zł 68.99
 • -35%
Krzyk zagubionych serc Prawda zapisana w popiołach Tom 2

Joanna Jax

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 28.2.2020
 • -21%
 • -31%
Piętno von Becków

Joanna Jax

miękka
27,53 zł 39.90
 • -15%
Zanim nadejdzie jutro

Joanna Jax

pakiet
66,98 zł 78.80
 • -21%
Zanim nadejdzie jutro. Druga strona nocy Tom 3

Joanna Jax

miękka
31,45 zł 39.81

Zobacz również

 • -35%
Testamenty

Margaret Atwood

twarda
32,43 zł 49.90
Zapowiedź - 28.2.2020
 • -29%
Totalna magia

Alice Hoffman

miękka
27,62 zł 38.89
 • -35%
Złodziejka truskawek

Joanne Harris

miękka
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 12.3.2020
 • -31%
Okno z widokiem

Magdalena Kordel

miękka
26,21 zł 37.99
 • -40%
Podróż Cilki

Heather Morris

miękka
22,74 zł 37.91
 • -42%
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Zanim nadejdzie jutro. Ziemia ludzi zapomnianych, Tom 2
4.8/5 ( 12 ocen )
  5
  11
  4
  0
  3
  0
  2
  1
  1
  0

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Inthefuturelondon

 • 12-06-2019
 • 20:27

W tej części bohaterowie muszą przyzwyczaić się do nowego miejsca zamieszkania, które ogromnie różni się od tego poprzedniego. Cześć z nich trafiła do łagrów, w których pracą zarabiają na życie, a druga część przyjechała do pewnej rosyjskiej wsi, w której nie jest lepiej. Każde z nich uczy się sztuki przetrwania w paskudnych warunkach sanitarnych, a także żyje nadzieją na lepszą przyszłość.

Myślę, że nie będę się za bardzo rozpisywać na temat bohaterów, ponieważ zrobiłam to przy okazji pisania recenzji poprzedniej części.

Chciałabym wspomnieć tylko o tym, że poruszyło mnie kilka fragmentów, w których kilka postaci całkowicie zmienia swoje podejście do miłości i potrzeby bliskości. Dzieje się tak głównie ze względu na to, że nie wiedzą oni czy jeszcze kiedyś spotkają swoje żony, czy mężów, a jednak w tych okropnych czasach brakuje im czyjegoś ciepła obok.

Autorka świetnie przedstawiła tutaj obraz rosyjskiej wsi podczas drugiej wojny światowej. Większość powieści, jakie czytałam, skupia się bardziej na tej stronie niemieckiej, tutaj jednak pani Joanna skupiła się na stronie rosyjskiej, co dla mnie jest czymś zupełnie świeżym.

Te opisy zmęczonych, wygłodniałych i po prostu słabych ludzi jest dla mnie czymś przykrym i przerażającym jednocześnie. Za każdym razem, kiedy wspominane było, że nie mają co do garnka włożyć, marzną bez ciepłej odzieży, krajało mi się serce. Nie wyobrażam sobie życia w takich warunkach, w tak okropnej rzeczywistości, w jakiej przyszło żyć bohaterom powieści. Równie okrutna jest wizja śmierci, która pojawia się niemal na każdym kroku. Podczas lektury nie wiedziałam, kogo za moment może zabrać mroczny kosiarz.

Muszę przyznać, że tom drugi przypadł mi o wiele bardziej do gustu niż ten poprzedni. Tam było takie wprowadzenie do całej tej historii, przedstawienie bohaterów oraz ich dość beztroskiego wówczas życia. Tutaj mamy pokazane to, jak sobie muszą radzić z dala od rodzinnych stron, we wrogim społeczeństwie, które nie toleruje polaków. Największym marzeniem większości postaci był po prostu pełen brzuch i spokojny sen. Jest to naprawdę poruszające, ponieważ naszym marzeniem TERAZ jest nowy telefon, awans w pracy czy większy dom. W porównaniu do tamtych wydarzeń mam wrażenie, że wymagamy cholernie bezsensownych rzeczy.

Po raz kolejny zachwyciła mnie twórczość Joanny Jax. Coś ta autorka ma w sobie, że mimo z pozoru prostej historii, przyciąga mnie i pochłania bez reszty. Jestem szalenie dumna, że nasza polska autorka napisała tak dobrą powieść.

Bardzo chciałabym, żeby każdy zapoznał się z twórczością tej autorki, ponieważ naprawdę warto. Nie mogę się doczekać, aż w moje ręce wpadnie trzeci tom, gdzie mam nadzieję, wyjaśni się kilka spraw, które wspomniane były w tej części.

Jeśli jeszcze tego nie mówiłam, to zrobię to teraz: przeczytajcie tę książkę.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Blog Kto czyta książki - żyje podwójnie

 • 10-04-2019
 • 15:24

RÓŻNI LUDZIE, JEDNO MIEJSCE
Młoda, zdolna aktorka oraz ta, która zdawała się jej kłaść pod nogi kłody ? zazdrosna Apolonia, wciąż skłonna do tego, by irytować i się stawiać. Błażej opiekujący się swoim wiekowym dziadkiem oraz jakże różne od siebie panienki Kąckie. W nowej rzeczywistości każdy z nich, włącznie Jakubem, który jeszcze niedawno był po prostu kelnerem, musi odnaleźć swoje własne nowe miejsce. Nie jest to proste, kiedy wokół rozpościerają się niezbyt ludzkie warunki do życia. Brakuje wody, jedzenia, nie wspominając już o innych wygodach. Podczas gdy jedni postanowią zakasać rękawy i walczyć do utraty tchu, inni zatopią się w rozmyślaniach, łapiąc się wspomnień z zamierzchłych lat jak rzep psiego ogona. Są tacy, którzy w tym wszystkim pokażą swoją twarz człowieka, wciąż godną, na przekór próbom obdarcia jej z człowieczeństwa. Są tacy, którzy dopuszczą się i czynów niepochlebnych. Ale czy tak łatwo kogoś oceniać w podobnej sytuacji?

GŁÓD I CIĘŻKA PRACA
Akcja, jak w przypadku każdej powieści Joanny Jax, ze względy na sporą ilość bohaterów, nie zasypia. Cały czas dzieje się coś utrzymującego stałe napięcie i dynamikę fabuły. Trudno mówić o sielance czy przyjemnej atmosferze, choć to nie jest lektura, która dołuje czy wprawia w zły nastrój, wręcz przeciwnie. Angażuje, pochłania i skłania do nadziei, która gdzieś tam w tle cały czas słabo się tli. Wokół rozpościerają się obrazy ciężkiej pracy, nieraz ponad ludzkie siły, są okropne warunki życia, które zdecydowanie pozwalają bohaterom dojść do jednego wniosku. Jakże bezpieczne i wygodne, pomimo drobnych niedogodności, wiedli wcześniej życie. Cóż, kiedy to zdaje się być jedynie zamgloną przeszłością.

WSTRZĄSAJĄCY WYDŹWIĘK
Pojawiają się i nowi bohaterowie wprowadzeni w szeregi akcji, są dzieci, które z jednej strony przynoszą iskrę radości, z drugiej stają się dowodem na to, że podczas wojny i zsyłek cierpieli wszyscy i dla nikogo nie została przygotowana taryfa ulgowa. Nawet dla tych, którzy powinni cieszyć się beztroskim wydźwiękiem młodzieńczych lat. Autorka kolejny raz wstrząsa, bulwersuje, a plastycznymi opisami przetrzepuje wyobraźnię czytelnika. Na łamach tej książki może przecież zdarzyć się wszystko. Zwłaszcza, że bohaterowie znajdują się na ziemi ludzi zapomnianych.

PODSUMOWANIE
Drugi tom to kontynuacja losów bohaterów, więc chcąc rozpocząć przygodę u boku tej serii należy zacząć od samego początku. Tym bardziej, że ze względu na sporą liczbę bohaterów i ogólny przekaz historii ciężko byłoby się wbić w samo serce akcji. Przygoda u boku literatury Joanny Jax nie jest jednak czasem straconym, wręcz przeciwnie ? skłaniającym do refleksji, pełnym wrażeń, pouczającym. Jeśli więc macie ochotę zmierzyć się z trudnym, ale przystępnie zapodanym tematem, nie zwlekajcie.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Ambros

 • 20-03-2019
 • 20:13

?Wiem, że ci ciężko, ale nieludzkie warunki wyzwalają w człowieku nieludzkie zachowania.Człowiek nigdy nie powinien tracić swojego człowieczeństwa, bo to jest w nim najcenniejsze.Nie można stracić samemu czegoś, co odebrano mu siłą?.
Ziemia Ludzi Zapomnianych wzrusza aż do bólu i wywołuje złość, rozrywa serce na strzępy. Na usta ciśnie się pytanie: jak ludzie mogli ludziom zgotować tak okrutny los? Gdzie był Bóg? Czyż on nie widział tego piekła na ziemi, dlaczego na to pozwalał? Niejedna moja łza popłynęła po kartach tej dogłębnie wzruszającej lektury i nie jedna jeszcze się wyrywa, gdy tylko wracam pamięcią do tej książki. Ona mną wstrząsnęła i na zawsze pozostała w moim sercu. Zrozumiałam, że powinniśmy się tu i teraz cieszyć z tego co mamy, czym nas los obdarza. Codziennie należy dziękować za to, że żyjemy w czasach pokoju i nie musimy walczyć o kromkę chleba, że mamy gdzie przenocować. Oni nie mieli tyle szczęścia, co my. Ci ludzie musieli staczać codziennie trudną, zazwyczaj przegraną, walkę o przetrwanie kolejnego dnia. Nie liczyli na żaden zbytek czy luksus, oczekiwali tylko odrobiny normalności.
?Kochasz i nie rozumiesz za co i dlaczego, wierzysz, chociaż wszystko temu przeczy, byś wierzył, masz nadzieję, chociaż wszystko krzyczy, że nie powinieneś jej mieć, bo nie widzisz nawet światełka w mroku. To są paradoksy życia, a jednocześnie nasza największa siła. To z miłości, wiary i nadziei czerpiemy naszą moc. Każdego można złamać, odebrać mu honor, godność i zdrowie, ale tych trzech rzeczy nikt nas pozbawić nie może. One są z nami teraz i będą, gdy umrzemy, a nasze dusze będą krążyć w nieznanym nam świecie?.
Chociaż powieść to fikcja literacka, to jest w niej wiele gorzkiej prawdy. Z głębi powieści tchnie źródło historii, tej strasznej i upokarzającej dla nas. Ale ta nieoceniona lekcja historii powinna być przestrogą dla młodych pokoleń. Szanujcie i kochajcie ludzi, nie bądźcie też obojętni na ludzką krzywdę, podajcie rękę potrzebującemu, nigdy nie wiadomo co was może jeszcze w życiu spotkać, czy za chwilę to wy nie będziecie potrzebować pomocy innych.
Jednym słowem: wzrusza i uwrażliwia, uczy pokory, utwierdza w przekonaniu, że wiara i nadzieja są światełkiem w tunelu i nadają sens życiu, uczy szacunku do drugiego człowieka. Polecam gorąco, na zawsze pozostanie w waszych sercach.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

RED_SONIA

 • 20-02-2019
 • 14:23

Na książki Joanny Jax zawsze czekam z niecierpliwością! Jestem świeżo po ?Ziemia ludzi zapomnianych? i ciężko mi się po niej pozbierać. Książki autorki zawsze wywołują mnie silne emocje, a potem jeszcze długo, długo o nich myślę. Nie inaczej mam po najnowszej powieści, która jest kontynuacją cyklu ?Zanim nadejdzie jutro".

Czas zaborów, czas, kiedy Polska zniknęła z mapy świata, jest okresem bardzo trudnym. Ludzie z dnia na dzień zostają pozbawieni własnych domów, własnej tożsamości, wywożeni w bydlęcych wagonach w nieznane. Obozy pracy, w których nieludzko ciężko praca mieszała się z nieludzkimi warunkami. Głód, choroby, wszechobecne zimno, do tego codzienna praca, by wyrobić normę, to wszystko niszczyło nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Joanna Jax na przykładzie bohaterów pokazuje, jak takie warunki wypaczają pojęcie człowieczeństwa, bo czy za miskę zupy można zabić? A za mniej podarte buty? Autorka bardzo plastycznie, wiernie oddała realia piekła, jakim była Syberia. Nie sposób nie myśleć o ludziach, po których został jedynie krzyż wbity gdzieś tam głęboko w lesie, nie sposób wyrzucić z głowy scen, gdzie dzieci codziennie odgrzebują martwego rodzica, zakopanego w śniegu, by dał im namiastkę tego, co straciły.

Cały cykl oparty jest o fakty historyczne, jednak pokazanie okrucieństwa wojny czy zsyłek oczami zwyczajnych ludzi przemawia dużo mocniej. To nie to samo co czytanie podręcznika, w którym do konkretnej daty dopisane jest konkretne wydarzenie, w powieściach Joanny mamy ludzi, prawdziwych, takich jak my ? biednych, bogatych, mężczyzn, kobiet, nikogo ten przerażający los nie ominął, a tylko niewielu było w stanie przetrwać. Czujemy ich beznadzieje, wraz z nimi pogrążamy się w mroku, usprawiedliwiamy czyny, które w normalnych warunkach zostałyby potępione.

Serdecznie polecam cały cykl, bo to książki, które naprawdę warto znać. Te powieści zostają w głowie i sercu na zawsze i właśnie tak powinno być. Joanna Jax jest pod względem powieści historycznych niedoścignionym mistrzem! Dziękuję autorce oraz Wydawnictwu Videograf, że miałam szansę poznać tak historię od tak ludzkiej strony!

Czy recenzja była pomocna?