SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Zapominamy O działaniu pamięci i zaletach niepamiętania

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo BO.WIEM
Data wydania 2023
Oprawa miękka
Liczba stron 224
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Znów nie wiesz, gdzie są twoje klucze? Nie szkodzi!Do niedawna powszechnie uważano, że zapominanie nie odgrywa żadnej korzystnej roli. Z najnowszych badań w dziedzinie psychologii, neurobiologii i medycyny wynika jednak, że proces ten nie jest usterką czy zakłóceniem pracy mózgu. Potrzebujemy go, by umysł funkcjonował wydajniej i elastyczniej.Doktor Scott A. Small, wybitny neurolog, od wielu lat koncentruje się na badaniu osób, które doświadczają patologicznych problemów z pamięcią. W przystępny sposób objaśnia działanie mechanizmu zapominania i jego związek z PTSD, autyzmem czy chorobą Alzheimera. W przeciwieństwie do stanów nieprawidłowych naturalny proces zapominania ma liczne zalety. Wspomaga funkcje poznawcze i kreatywność, uwalnia od lęku, cierpienia i bólu. Autor udowadnia, że choć pojawienie się chwilowej luki w pamięci może być frustrujące, to właśnie dzięki niej podejmujemy trafniejsze decyzje i łatwiej zapamiętujemy nowe doświadczenia.Równowaga między zapominaniem a pamięcią pozwala nam żyć w ciągle zmieniającym się świecie. Kiedy więc następnym razem będziesz się zastanawiać, gdzie odłożyłeś książkę Zapominamy, pamiętaj, że odrobina niepamięci dobrze nam robi.Fascynująca i potrzebna. Wybitny badacz pamięci Scott A. Small wyjaśnia powody, dla których zapominalstwo jest nie tylko naturalne, ale także przydatne.Walter Isaacson, autor bestselerów, m.in. The Code Breaker i Leonardo da VinciTa książka uspokoi każdego, kto zgubił kolejną parę okularów lub nie mógł sobie przypomnieć imienia znajomego i martwił się, że to pierwsze objawy zaników pamięci. Zapominamy jest dziełem znakomitego neurobiologa, który kontynuuje tradycję Olivera Sacksa. Autor udowadnia, że niepamiętanie jest kluczową funkcją biologiczną, niekoniecznie początkiem demencji.Sue Halpern, autorka książki A Dog Walks into a Nursing HomeScott A. Small, lekarz medycyny, profesor neurologii i psychiatrii, specjalizuje się w geriatrii i demencji. Pełni funkcję dyrektora Centrum Badań nad Chorobą Alzheimera na Uniwersytecie Columbia. Jego badania dotyczą głównie procesów leżących u podstaw choroby Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych. Jest autorem ponad stu prac na temat funkcjonowania pamięci i jej zaburzeń oraz laureatem wielu prestiżowych nagród. Wychowywał się w Izraelu, obecnie mieszka w Nowym Jorku.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Nauki humanistyczne,  Psychologia,  Popularnonaukowe
Wydawnictwo: BO.WIEM
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2023
Wymiary: 210x140
Liczba stron: 224
ISBN: 9788323352389
Wprowadzono: 21.04.2023

RECENZJE - książki - Zapominamy O działaniu pamięci i zaletach niepamiętania - Scott A. Small

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 1 ocena )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Bookendorfina

ilość recenzji:1535

28-08-2023 11:41

?Matka natura wyposażyła nas w osobne narzędzia molekularne przypisane do zapamiętywania i odrębne do zapominania.?

Dużo zdobyłam wiedzy w ramach spotkania z książką, tym bardziej, że podejmowała zagadnienia, które chciałam szczegółowo poznać, ale przy uwzględnieniu braku wykształcenia z neurologii. Praca mózgu człowieka, generalnie ssaków, należy do wyjątkowo skomplikowanych, wciąż jeszcze nie w pełni zbadanych, ale zawsze powiązanych z podziwem i zachwytem. Scott A. Small w przyjazny i klarowny sposób, bazujący na przykładach, przybliżał szerokie spektrum neurologii zapominania.

Uświadamiał, że zapominanie to poznawczy dar, wręcz błogosławieństwo dla umysłu. Współpraca procesów pamięci i zapominania równoważy umysł tak, aby zdrowo wchodzić w interakcję poznawczą i społeczną z pełnym chaosu środowiskiem, wydobywać pojęcia abstrakcyjne z rozproszonego bałaganu panującego w przechowywanych informacjach i zdobywać szeroką perspektywę. Przekonywał, że osoba z dobrym mózgiem, ale bez funkcji zapominania, nie byłaby zdolna do pełnego i sensownego życia. Oczywiście, należało odróżnić naturalne zapominanie od patologicznego, słabnące funkcje poznawcze powiązane ze starzeniem się a postacie demencji.

Zrozumiałam nie tylko istotę zapominania z ujęcia prawidłowego funkcjonowania centrum układu nerwowego, ale również choroby utraconych wspomnień. Autor sporo przestrzeni w książce poświęcił Alzheimerowi, pokazywał gdzie i jak dochodzi do nieprawidłowości i z czym się to wiąże, jaki ma wpływ na proces twórczy. Poruszał też tematykę naturalnej generalizacji służącej do zachowania elastyczności behawioralnej a autystycznym skupieniu się na szczegółach. Wyjaśniał różnicę między uczeniem się na pamięć a pamięcią skojarzeniową. Ciekawie zagłębiałam się w rozpoznawanie wzorców przez człowieka a pracę sztucznej inteligencji.

Chętnie śledziłam omówienie łączenia się w mózgu pamięci i bolesnych wspomnień, mechanikę pracy pamięci emocjonalnej, stawanie się negatywnych emocji częścią sieci wspomnień, niesamowitą rolę ciała migdałowego także w funkcjonowaniu mechanizmów odpowiedzialnych za społeczne zachowania. Wciągnęłam się w poznawanie natury świadomości i resetującej tajemnicy snu, przykłady heurystyk poznawczych opartych na wspomnieniach, czy wykorzystania pamięci roboczej, wpływie pamięci na podejmowanie decyzji, czynnikach decydujących o zmianie zdania. Small wyprowadzał z błędu wcześniejszych założeń o hipokampie dotyczących pamięci jawnej i utajonej. Publikacja popularyzuje funkcjonowanie anatomicznych części mózgu, prawidłowe rozumienie zapominania w zestawieniu z toksycznym nabywaniem i utratą funkcji.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?