SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

W orlim gnieździe (twarda)

Legendy, podania i baśnie wielkopolskie

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Media Rodzina
Data wydania 2020
Oprawa twarda
Liczba stron 300
  • Wysyłamy w 24h
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

W Wielkopolsce, kolebce polskiej państwowości, w ciągu wieków narodziło się mnóstwo opowieści. Przekazywane z ust do ust w różnych zakamarkach regionu, przez lata ulegały modyfikacjom, a ich obecny kształt znajdziemy w zbiorze Błażeja Kusztelskiego. Baśnie wielkopolskie prezentują 43 opowieści od polskich prapoczątków aż do czasów współczesnych, a ich bohaterami obok postaci historycznych, jak Bolesław Chrobry, Władysław Jagiełło, Ludgarda czy Halszka z Szamotuł, występują też legendarne, jak Król Popiel, święty Marcin czy Golem.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwa: Media Rodzina
Kategoria: dla dzieci,  Dla młodzieży
Wydawnictwo: Media Rodzina
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2020
Wymiary: 195x260
Liczba stron: 300
ISBN: 9788380087347
Wprowadzono: 16.03.2020

Błażej Kusztelski, Maciej Plamowski - przeczytaj też

RECENZJE - książki - W orlim gnieździe, Legendy, podania i baśnie wielkopolskie - Błażej Kusztelski, Maciej Plamowski

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 1 ocena )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Coś Na Półce

ilość recenzji:1

4-06-2020 17:41

Legendy i baśnie.

Podania, legendy, przekazywanie sobie z ust do ust na przestrzeni wieków opowieści ? to one są głównymi bohaterami niniejszej książki. Książki, dodajmy, przepięknie wydanej i zilustrowanej. Jej tytuł brzmi naprawdę dumnie ? ?W orlim gnieździe?. Jak sama nazwa wskazuje, przeczytamy tutaj historie wprost z orlego gniazda, które w tym przypadku należy pojmować jako Wielkopolskę ? kolebkę polskiej państwowości.

Na kolejnych stronach znajdziemy aż dwadzieścia cztery zamieszczone tutaj opowieści. Każda z nich jest pięknie ilustrowana, a cała książka wydana została na bardzo dobrej jakości papierze i opatrzona twardą okładką. Pięknie to wygląda. Ale dużo ważniejsza od oprawy graficznej jest tutaj treść.

Wśród wspomnianych 24 opowieści znajdziemy zarówno te odnoszące się do czasów średniowiecznych, jak również te osadzone fabularnie bliżej czasom nam współczesnym. Niektóre z nich są w Polsce ? nie tylko w Wielkopolsce ? powszechnie znane, inne z kolei mogą być dla czytelnika całkowitą nowością.

Wśród powszechnie znanych legend i podań wspomnieć należy na pewno o Lechu, Czechu i Rusie, a także o opowieści o królu Popielu, o rogalach świętomarcińskich, czy też o poznańskich koziołkach i o wdowim groszu. W książce pojawiły się także opowieści mniej znane, jak chociażby przypowieść związana z Władysławem Jagiełłą, historia zatytułowana ?Trzy hostie?, czy też opowieści z czasów potopu szwedzkiego, a nawet historia powstała pod zaborami o tym, jak przechytrzono pruskiego króla.

Książka jest ciekawa i momentami bardzo wciągająca. Myślę, że każdy kto choć trochę interesuje się podaniami, legendami, czy chociażby historią doceni walory tej pozycji. I to nie tylko patrząc pod kątem regionalnym ? wszak tytuł sugeruje przede wszystkim odniesienia do Wielkopolski ? ale także w ujęciu ogólnopolskim. Ta lektura co prawda w jakiś sposób promuje regionalizm i go uwydatnia, ale bardziej w takim rozumieniu, które oznacza dumę z opowieści powstałych wprawdzie na pewnym obszarze, ale bardzo istotnych dla tożsamości całego kraju. Tak bym to w każdym razie rozumiał :)

Jeszcze jednym ważnym aspektem tej lektury (a także jej niewątpliwym plusem) jest to, że każdą z zamieszczonych tutaj historii z powodzeniem można ? a nawet trzeba ? przeczytać dzieciom. Być może niektóre historie mogą być nieco drastyczne dla naprawdę małych dzieci, ale myślę, że w przypadku kilkulatków można śmiało wziąć się za czytanie.

?W orlim gnieździe? to bardzo ładnie wydana, szczegółowa i bogata skarbnica wiedzy o wielkopolskich podaniach, legendach i baśniach. Tego typu publikacje są zawsze ciekawe i moim zdaniem szalenie ważne, pokazują one bowiem pewien dorobek jakiegoś regionu, z którego czerpie od stuleci cała zbiorowość, której ów region jest częścią. Warto ten dorobek poznać.

...

Czy recenzja była pomocna?