SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Tego pokoju nie da się zjeść

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo ha!art
Data wydania 2023
Oprawa miękka
Liczba stron 156

Opis produktu:

Ona ma lat dwanaście, on ? pięćdziesiąt. Ona jest uczennicą, on ? jej nauczycielem rysunku. Między nimi rozwija się relacja, z której trudno się później wyplątać. Książka do połknięcia w jeden wieczór, znacznie dłużej potrwa jej przetrawienie. [O AUTORCE] Nicol Hochholczerová (ur. 1999) pochodzi z Rymawskiej Soboty w środkowej Słowacji. Studiuje w Katedrze Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych Akademii Sztuk w Bańskiej Bystrzycy. Jest dwukrotną laureatką nagrody głównej w konkursie Poviedka za opowiadanie Živá voda (2016) oraz Soul Kitchen (2019). ?Tego pokoju nie da się zjeść? jest jej debiutem literackim, książka znalazła się w finałowej piątce najważniejszej słowackiej nagrody literackiej Anasoft Litera 2022. Wkrótce ukaże się w przekładzie na język węgierski, czeski i bułgarski.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Literatura piękna,  Powieść filozoficzna,  Powieść psychologiczna,  Powieść społeczno-obyczajowa
Wydawnictwo: ha!art
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2023
Liczba stron: 156
ISBN: 978-83-66571-90-7
Wprowadzono: 16.02.2023

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Tego pokoju nie da się zjeść - Justyna Adamus

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 1 ocena )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Alicja kopczyńska.

ilość recenzji:350

14-05-2023 15:40

Tereza ma dwanascie lat. Jej nauczyciel ma pięćdziesiąt. Rodzi się między nimi więź, toksyczna jak trucizny. Odrealniona, a jednocześnie tak rzeczywista jak to tylko możliwe. Być może lektura właśnie dlatego jest tak bolesna.
Autorka w tej krótkiej powieści, rozkłada na części pierwsze relacje, która jest niezdrowa a z której, żadne nie potrafi się uwolnić. Bez owijania rozprawia się z molestowaniem i przemocą seksulaną wobec nieletnich. Nie jest to historia lekka i łatwa. Powiedziałabym, że z racji tematu staje ością w gardle. Niemniej takie lektury są potrzebne, żeby obudzić społeczeństwo. Ostrzec przed swego rodzaju zagrożeniem. Opuszczona, zostawiona samej sobie, chronicznie wręcz pragnąca miłości i akceptacji dwunastolatka otrzymuje synonim tych uczyć od nauczyciela. Nie zdając sobie sprawy nawet z tego, że jest wykorzystywana. Z tego, że mężczyzna próbuje ją zawłaszczyć, stłamsić, zamknąć ich relację tylko w jej głowie, zmuszając ją, między innymi, do posłusznego milczenia. Lektura budzi skraje dużo emocji. Nie jest ani łatwa w odbiorze, ani w formie, która momentami jest poetycka, metaforyczna. Za to skłania do refleksji. Sugestywne opisy dodatkowo podsycają rzeczowość sytuacji, którą z pewnością można przenieść do realiów. Książka, mimo że oszczędna w słowach z racji dość krótkiej formy, budzi w czytelniku drastyczny i w pewien sposób światoburczy obraz człowieczeństwa.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?