SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Samotny jak Szwed?

O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
przeczytaj fragment przeczytaj fragment przeczytaj fragment

książka

Wydawnictwo Wielka Litera
Data wydania 2021
Oprawa miękka
Ilość stron 272

Opis produktu:

Zbiór reportaży, esejów i rozmów na temat samotności w wydaniu szwedzkim. Tubylewicz i jej bohaterowie zastanawiają się nad tym, czym samotność jest, czym bywa, co nas w niej przeraża, a co cieszy, dlaczego za nią tęsknimy, dlaczego przed nią uciekamy, jak nas zmienia, jakie stawia przed nami wyzwania. Wiele tu subiektywnych głosów i perspektyw, pełna uniwersalność i kopalnia wiedzy o różnicach kulturowych. Jednocześnie `Samotny jak Szwed?` to kolejna odkrywcza książka o naszych sąsiadach zza Bałtyku. Dla Tubylewicz Szwecja to lustro, w którym przegląda Polskę i siebie samą, a o Szwecji mówi się, że jest rajem dla samotników. Czy to prawda?

Autorka opowiada o szwedzkich singlach, rodzinach i indywidualizmie, a także o szwedzkiej duchowości, która realizuje się najlepiej w samotności na łonie natury. Wraz ze swoimi rozmówcami dochodzi do tego, że to introwertykom łatwiej jest odnaleźć życiowe zadowolenie, zastanawia się, czym jest samotność publicystki walczącej o subiektywizm w spolaryzowanej rzeczywistości, i nad tym, dlaczego nie chroni anorektyczek przed samotnością w tłumie wszechobecna tolerancja. W `Samotny jak Szwed?` jest miejsce dla samotności Pippi Langstrump i poety-noblisty, któremu nagle zabrakło słów.

Autorka opowiada nie tylko o licznych różnych spojrzeniach na temat samotności, ale także o swoich podróżach w poszukiwaniu krajobrazów samotności. Poetyckim i pięknym wizualnie uzupełnieniem tej historii są nastrojowe zdjęcia jej syna Daniela Tubylewicza z tak malowniczych miejsc jak Farö, Gotlandia, Österlen i Bohuslän.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: biografie i wspomnienia,  wywiady, rozmowy,  literatura faktu, publicystyka
Wydawnictwo: Wielka Litera
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2021
Wymiary: 145x205
Ilość stron: 272
ISBN: 9788380325753
Wprowadzono: 23.03.2021

Katarzyna Tubylewicz - przeczytaj też

RECENZJE - książki - Samotny jak Szwed?, O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami - Katarzyna Tubylewicz

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

3.8/5 ( 6 ocen )
  • 5
    2
  • 4
    2
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

ilo99

ilość recenzji:2394

26-10-2022 13:07

Książka prowokująca do odpowiedzi, co to jest samotność. Kiedy człowiek czuje się samotny? Do czego nam taki stan jest potrzebny? Kiedy jest utrapieniem, a kiedy ulgą? Tematem przewodnim jest Szwecja, ponieważ to w tym kraju ponad czterdzieści procent osób dorosłych mieszka w jednoosobowych gospodarstwach domowych. Autorka wraz ze swoimi rozmówcami zastanawia się jakie te statystyki mają odzwierciedlenie w społeczeństwie. Czy to, że Szwedzi od najmłodszych lat uczą się, że samotność jest stanem pożądanym zmienia ich jako naród? Czy ich poglądy są jednorodne? Czy chętnie włączają się w akcje pomocy potrzebującym? A może wychodzą z założenia, że ponieważ płacą podatki, to już nic nie muszą, ponieważ to państwo przejęło rolę rodziny i opiekuna. Dlaczego imigrantom tak trudno wtopić się w szwedzką społeczność?  Rozważania wspaniale uzupełniają fotografie. Sprawiają, że aż się chce popatrzeć na te krajobrazy własnymi oczami. Polecam

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Alicja Wójcik

ilość recenzji:2

19-07-2022 18:16

Uwielbiam tę książkę. Nie dajcie się zwieść tytułowi, niekoniecznie autorka opowiada nam o Szwecji, choć bazuje właśnie na tym kraju i na wywodzących się z północy ludziach. To nie jest przewodni, ani reportaż, ale książka filozoficzna. Jest w niej dużo o samotności jako takiej, ludzkiej, choć poniekąd typowo skandynawskiej. Bazuje na samych spostrzeżeniach autorki, krótkich esejach, ale przede wszystkim na wywiadach, które Katarzyna Tubylewicz przeprowadziła z mniej lub bardziej znanymi osobami, pytając o różne aspekty samotności. Chwilami książka bywa mało obiektywna, za to dzięki temu staje się bardziej bliska. Ale to nie wszystko. Autorka opisuje także wspaniałe krajobrazy, które oglądała przemierzając Szwecję wraz z synem, uzdolnionym fotografem. Jego zdjęcia zamieszczone są w książce i muszę przyznać, że zachwycają, będąc jej cudownym uzupełnieniem. Estetyczny tekst i niesamowicie estetyczne fotografie tworzą bardzo udane połączenie i tylko szkoda, że książka tak szybko się kończy. Dla ludzi zafascynowanych Szwecją, Skandynawią i północą w ogóle. Dla introwertyków, samotników, czasem z wyboru, a czasem z przymusu. Dla tych, co chcą poznać Szwecję od innej strony, samych Szwedów, a zarazem także siebie.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Małgosia

ilość recenzji:7

9-05-2022 12:03

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Książka mocno rozczarowująca. Trochę rozmów z ludźmi chyba dość przypadkowymi, bo niewielu z nich ma do powiedzenia coś interesującego w temacie zawartym w tytule książki. Rozważania autorki to bardzo subiektywne odczucia, mało konkretów, w pewnym momencie chyba skończył się pomysł na to co by tu jeszcze napisać. Zdjęcia w większości słabej jakości, zarówno artystycznej jak i technicznej. Może nie dzieliłabym się tutaj tak negatywną opinią, ale zamieszczona przez inną osobę entuzjastyczna recenzja, sugerująca niemal naukowe podejście autorki do kwestii szwedzkiej samotności, może kogoś wprowadzić w błąd. Ja tego entuzjazmu zupełnie nie podzielam, książka mnie znudziła, a dużo sobie po niej obiecywałam.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

czytanie.na.platanie

ilość recenzji:987

19-03-2021 13:17

"Żaden człowiek nie jest samotną wyspą." Katarzyna Tubylewicz przygląda się i analizuje temat samotności na przykładzie kraju, w którym każda jednostka ma ogromne poczucie własnej niezależności, który pod wieloma względami różni się od innych kultur. Porusza to zagadnienie w rozmowach z twórcami piszącymi, czy kręcącymi filmy o Szwedach i Szwecji, ale również z byłym szpiegiem Vincentem V. Severskim, z profesorem medycyny paliatywnej, czy nauczycielem medytacji. Z tych rozmów wysuwa się konkluzja, że spędzanie czasu w samotności, a bycie samotnym to dwie zupełnie inne sprawy, dlatego trzeba odróżnić samotność z wyboru od tej niechcianej. Ta może być trudna do zniesienia nawet w tłumie, gdy nie czujemy przynależności, a wyalienowanie. Gdy przywdziewamy maski, udając kogoś innego, niż naprawdę jesteśmy, grając role. A jak może być budująca i oczyszczająca na łonie natury, gdy możemy poczuć przynależność do czegoś większego, wykraczającego poza codzienność i zrozumienie, zajrzeć w głąb siebie. Autorka przedstawia zagadnienie szeroko, pokazując wiele jego aspektów, wspartych własnymi przemyśleniami, a Szwecja wydaje się być idealnym przykładem miejsca, gdzie można cieszyć się ze swej samotności, ale i poczuć dogłębnie samotnym. Znakomitym uzupełnieniem pobudzającej do refleksji treści, są niesłychanie klimatyczne zdjęcia wykonane przez Daniela Tubylewicza, syna autorki.

Czy recenzja była pomocna?