SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Rozmowy z seryjnymi mordercami

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

Opis produktu:

Christopher Berry-Dee to człowiek rozmawiający z seryjnymi zabójcami. Jako światowej sławy kryminolog śledczy zdobył zaufanie morderców z różnych kontynentów, odwiedzał ściśle strzeżone więzienia, w których przebywają, i szczegółowo dyskutował o ich potwornych zbrodniach.

Unikatowe wywiady przeprowadzone przez autora w kilkunastu najcięższych zakładach karnych świata, rejestrowane na taśmie magnetofonowej i filmowej, zawierają opisy przerażających czynów.

Christopher Berry-Dee przetworzył je w zdumiewającą książkę, która natychmiast stała się klasyką reportażu kryminalnego. Nie tylko opisuje spotkania z najbardziej amoralnymi ludźmi na świecie, ale także przytacza ich własne relacje na temat dokonanych przestępstw. Daje w ten sposób czytelnikom wgląd w psychikę ludzi, którzy popełnili najgorszą możliwą zbrodnię - bezlitośnie pozbawili życia inną istotę ludzką.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: Dzień Ojca
Kategoria: biografie i wspomnienia,  wywiady, rozmowy,  literatura faktu, publicystyka
Wydawnictwo: Czarna Owca
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2020
Wymiary: 139x209
Liczba stron: 352
ISBN: 9788381432245
Wprowadzono: 26.02.2020

RECENZJE - książki - Rozmowy z seryjnymi mordercami - Christopher Berry-Dee

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 11 ocen )
  • 5
    7
  • 4
    3
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

sam***************

ilość recenzji:1

10-06-2022 11:27

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Naprawdę ciekawe wydanie. Biorąc pod uwagę czas pracy i poświęcenie autora dotyczące pozyskania informacji od opisywanych morderców jest to bardzo ciekawy reportaż, a raczej skromne historie, bo bezpośrednich rozmów z nimi jest niewiele, ale cóż się dziwić... z takimi przypadkami sama bałabym się rozmawiać.
Jestem pod wrażeniem tak dokładnych, odrażających brutalnych opisów morderstw, działają na wyobraźnie i aż ciężko zrozumieć postępowania tych zwyrodnialców.
Sama zakupiłam 10 pozycji i jestem fanką całej serii autora i czekam na więcej.
Zdecydowanie polecam, może nie jest to forma dzięki której, poznamy psychikę i zrozumiemy działania morderców, ale wnosi do życia sporo rozmyślań.
Mi przypadła do gustu, znajomym chętnie przywołuje historię z książek tego autora.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

mad.book.worm

ilość recenzji:1

18-07-2021 19:46

Mam dość spory problem z oceną tej książki, bo niby mnie nie zawiodła, a jednak liczyłem na więcej.

Pierwsza część książki jest zdecydowanie lepsza, ale to ?zasługa? opisywanych morderców po prostu byli ciekawsi i bardziej kreatywni, w drugiej części było słabiej jednak nadal interesująco.

Mylący jest trochę tytuł tego reportażu, ponieważ rozmów to tutaj mamy niewiele, raptem kilka szczątkowych fragmentów. Więcej o tych rozmowach piszę sam autor na zasadzie jak ciężko było do nich doprowadzić i ile lat trwały starania jednak rezultatu tych starań to niestety nie poznajemy. No chyba, że autor przedstawił cały zapis tych rozmów, jednak wtedy muszę stwierdzić, że bardziej konkretne rozmowy to ja prowadzę z rezolutnym Panem Oczko doliniarzem spod okolicznej Biedronki.

Ten reportaż to w zasadzie zlepek suchych faktów, co nie jest jego wadą. Ukazuje nam przebieg przestępstw, modus operandi przestępców oraz zatrzymań opisywanych morderców nie mamy tam żadnych interpretacji czy komentarzy. Liczyłem też na jakąś analizę psychologiczną, a tego niestety zabrakło, momentami wydawało mi się, że autor przeklepał policyjne raporty. ?Co ciekawe książka ukazuje też nieco ciemniejsze oblicze policji i organów ścigania, ale to już sobie sami doczytacie moi mili.

Dla mnie książka jak najbardziej na plus, co prawda rozmów brak, ale to sobie na jakieś infolinie podzwonię i sam sobie pogadam z kimś to mi się jakoś wyrówna, natomiast fakty i zdarzenia przedstawione rzeczowo i konkretnie, a w zasadzie to jest dla mnie najważniejsze.

Jeśli ktoś lubi tego typu tematykę to jak najbardziej polecam tylko miejcie świadomość, że rozmów tutaj nie znajdziecie, jednak mimo to jest ciekawie, brutalnie i mocno czyli tak jak część z Was lubi moi mili zwyrole.

Czy recenzja była pomocna?

lukrecja84

ilość recenzji:690

24-10-2020 09:25

Witajcie ? Dzisiaj przychodzę do was z tragicznymi, prawdziwymi historiami. "Rozmowy z seryjnymi mordercami" Christopher Berry Dee. Za egzemplarz dziękuję Czarna Owca ?????????????
Jeżeli lubicie opowiadania na faktach, w których włosy jeżą się na głowie, to dobrze trafiliście. Nie dla czytelników o słabych nerwach. Opisane są tutaj paskudne, mrożące krew w żyłach zbrodnie. Autor doskonale przedstawia kilku morderców. Zaglądamy w ich umysły, a nawet w ich wyniki badań. Christopher Berry Dee przedstawia nam dzieciństwo besti, jak to się stało, że stała się potworem, zbrodnie i co się z nią stało po zatrzymaniu. Autor z każdym mordercą/morderczynią rozmawiał osobiście, telefonicznie i listownie. Oprócz tego rozmawiał z rodzinami seryjnych, z rodzinami ofiar, policjantami, prokuratorami, adwokatami, sędziami i wszystkimi innymi związanymi z daną sprawą. Doskonała robota 10/10.
90% seryjnych morderców-stało się nimi przez rodziców i rodzinę. Możecie przeczytać jaki oni mieli na to wpływ... Maltretowani fizycznie i psychicznie uciekali z domu, wpadali w alkohol, narkotyki i złe towarzystwo. Chcieli zemścić się na rodzicach dlatego mordowali... Jedna seryjna mordowała samych mężczyzn, ponieważ była maltretowana przez dziadka. Kolejny morderca mordował same starsze kobiety, ponieważ nienawidził matki, babki i ciotek. Młode dziewczyny zostawiał przy życiu. Kolejny wymordował całą swoją rodzinę, ponieważ nienawidził ojca, który terroryzował całą rodzinę. Także kochani - uważajcie jak wychowujecie własne dzieci. To od was po części zależy kim będą w życiu.
Najbardziej jestem przerażona faktem, że w USA wypuszcza się na wolność seryjnych morderców, z powodu braku miejsc dla kolejnych więźniów. Więzienia są przepełnione w 125%. Przytoczę słowa jednego sadysty "(...) Wypuśćcie mnie, a zostawię trupa na waszym progu. Gwarantuję wam to.(...)". Czy to was nie przeraża? Niestety wypuścili go... od razu zabił 2 dziewczyny, a potem jeszcze ponad 150... Po znalezieniu 2 pierwszych zwłok policja wiedziała, że to on ale miała zakaz go złapania.???????? Wielkie brawa dla Christopher Berry-Dee ???? Włożył dużo pracy i nerwów, żeby powstała ta książka. Polecam przeczytajcie. Jestem pod ogromnym wrażeniem i przerażeniem. Ta powieść zmroziła mi krew w żyłach. Czytając o ich dzieciństwie i morderstwach nie raz opadała mi szczęka. I napływały mi łzy do oczu... Mam takie coś, że przed przeczytaniem życiorysu danego mordercy musiałam zobaczyć jego twarz. Wyszukiwałam w internecie. I potem spokojnie czytałam. Książka zawiera kilka fotografi morderców. Tylko dla mnie to za mało????. Też tak robicie? Czy tylko ja tak mam????? Uwielbiam zaglądać w umysły seryjnych morderców. A wy? Wasze klimaty? Czy raczej za mocny temat? ...

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Bookendorfina

ilość recenzji:1530

25-09-2020 19:55

"Podobnie jak żyjące drzewo zawiera w sobie swój pierwotny rdzeń, w głębi każdego z nas istnieje Dziecko, którym kiedyś byliśmy. Stanowi ono fundament tego, czym się staliśmy, czym jesteśmy i czym będziemy." Rhawn Joseph

Kiedy miesiąc temu zapoznawałam się z "Rozmowami z seryjnymi morderczyniami" Christophera Berriego-Lee, publikacją będącą studium profili seryjnych zabójczyń i ich przerażających czynów, stwierdziłam, że z zainteresowaniem sięgnę po inną książkę autora, która wgryza się w tę tematykę, ale z perspektywy męskich kryminalistów. ?Rozmowy z seryjnymi mordercami? okazały się publikacją ciekawą i szokującą. Rozmiar i jakość zbrodni bardzo przygnębiały, to relacje nie dla osób o słabych nerwach, nie fikcja literacka obdarzonego mroczną wyobraźnią pisarza, a faktyczne zdarzenia zbadane i przedstawione przez światowej sławy kryminologa śledczego.

Staramy się jak najdalej uciekać od zła, a zwłaszcza w czystej postaci, aby umieć się przed nim bronić, trzeba je poznać, rozpracować, wyszukać współzależności i odrębności. Ale czym innym jest dostrzeżenie nieprawidłowości i symptomów, a czym innym zrozumienie i usprawiedliwienie. Berry-Dee wskazuje na konkretne oblicze zła, przedstawia ogrom krzywd wyrządzonych przez seryjnych morderców. Poszerza grupę nie tylko o bezpośrednie ofiary i oprawców, ale rodziny, przyjaciół i znajomych. Patrzymy na cierpienie w społecznym wymiarze. Dociekamy, na ile traumatyczne zdarzenia z dzieciństwa, potwierdzenie zespołu istnienia chromosomów XYY, rodzaj wykształcenia, mają wpływ na skalę przemocy i bezwzględności. Szukamy powtarzających się wzorów i statystyk. Potwierdzamy, że nie ma mowy, aby stały się czynnikami umniejszającymi zbrodnicze szaleństwo, skrajnie sadystyczne i wyrachowane, tworzące otoczkę kłamstw i negacji. Czy kryzys w życiu osobistym, dodatkowy stres, kłótnie rodziców, maltretowanie przez dorosłych, to główne wyzwalacze patologicznych prób zdobycia władzy, rekompensaty niepowodzeń, zemsty za krzywdy? A może już od początku niektórzy rodzą się pod gwiazdą zbrodni?

Przyglądając się zwyrodniałym umysłom, bestiom w ludzkiej postaci, potworom zamieszkującym w wypaczonych osobowościach, dostajemy odpowiedzi na pytania psychologów i kryminologów. Badając szczegółowo zbrodnie i prześwietlając zachowania sprawców, poszukując śladów modus operandi, zaglądamy w najmroczniejsze głębie ludzkiej psychiki. Książka ukazuje, co dzieje się, gdy przewagę ma dzikość, brutalność i dwulicowość. Poznajemy życiorysy sławnych seryjnych morderców, grozę czynów, rozmiar destrukcji psychiki. Zastanawiamy się, jak wielkiej potrzeba determinacji, by badać opisywane przypadki, wydobywać na światło dzienne przerażającą prawdę, weryfikować zeznania, docierać do kąta spojrzenia zwyrodnialców na świat i ludzi. Już czytanie o tym sprawia, że wystawiamy się na spory dyskomfort psychiczny, przechodzą ciarki, wyzwalają się ogromne pokłady empatii wobec ofiar, a co dopiero przebywanie w jednym pomieszczeniu z więźniem, aby przeprowadzić wywiad. Po takie książki sięgam nie tylko po to, aby przenikać złożoną psychikę człowieka, ale również aby lepiej wczuwać się w przeżywanie kryminałów.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

pasjonatka_ksiazek1

ilość recenzji:54

8-06-2020 13:45

Zacznę od tego, że autor to światowej sławy kryminolog śledczy. Przez bardzo długi okres musiał zdobywać zaufanie morderców, by oni przysłowiowo "się mu wygadali". To co opisał jest przerażające i niestety prawdziwe. W książce opisał spotkania z nimi oraz zacytował relacje na temat dokonanych zbrodni.
.
W końcu znalazłam to czego szukałam! Opisy morderstw są bardzo brutalne i niektóre aż obrzydzają, ale człowieka pokroju takiego jak ja, wręcz fascynowały.???? Te wszystkie detale rozkładających się i wypatroszonych ciał oraz to jak morderca opowiadał krok po kroku co robił, wciągnęło mnie i wkoncu zaspokoiło moją głowę ma dość długo. Możemy poznać motywy najgorszych zwyrodnialców ludzkości, ich sposoby zabijania, które zaczynają się na duszeniu, patroszeniu ciał czy brutalnym gwałcie, a kończą na nekrofilii czy zoofilii. Na pewno książka zapadnie mi na długo w pamięci lecz nie mogę się doczekać kolejnych pozycji autora, które będą miały premiery już wkrótce.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

alexx

ilość recenzji:230

19-04-2020 11:15

?Nie mogły nic powiedzieć ani zrobić. Kiedy je zobaczyłem, były już martwe. Wykorzystałem je, zgwałciłem, a potem zabiłem. Potraktowałem jak śmieci. Co mam jeszcze, kurwa, powiedzieć??, czyli portrety zwyrodnialców.


Gdy zauważyłam w zapowiedziach tę książkę, wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Christopher Berry-Dee to światowej sławy kryminolog śledczy, a swojej książce chce nam przybliżyć kilku seryjnych morderców. Co siedzi w głowie, co sprawiło, że dokonali takich czynów? Jest to mrożące krew w żyłach studium zwyrodnialców.

Christopher Berry-Dee to człowiek rozmawiający z seryjnymi zabójcami. Jako światowej sławy kryminolog śledczy zdobył zaufanie morderców z różnych kontynentów, odwiedzał ściśle strzeżone więzienia, w których przebywają, i szczegółowo dyskutował o ich potwornych zbrodniach.
Unikatowe wywiady przeprowadzone przez autora w kilkunastu najcięższych zakładach karnych świata, rejestrowane na taśmie magnetofonowej i filmowej, zawierają opisy przerażających czynów.

Christopher Berry-Dee przetworzył je w zdumiewającą książkę, która natychmiast stała się klasyką reportażu kryminalnego. Nie tylko opisuje spotkania z najbardziej amoralnymi ludźmi na świecie, ale także przytacza ich własne relacje na temat dokonanych przestępstw. Daje w ten sposób czytelnikom wgląd w psychikę ludzi, którzy popełnili najgorszą możliwą zbrodnię ? bezlitośnie pozbawili życia inną istotę ludzką.


Berry-Dee bardzo szczegółowo przedstawia portrety morderców ? zaczyna od dzieciństwa. Czy to, w jaki sposób zostali wychowani, mogło wpływać na ich późniejsze czyny? Autor prezentuje, ile kosztowało ich złapanie oraz utrzymanie w więzieniu. Wyjaśnia, jak wygląda wykonanie kary śmierci. Muszę przyznać, że niektóre historie mrożą krew w żyłach, ukazując człowieka jako najstraszniejszego potwora. Każda z nich na swój sposób przerażająca.


W środku książki znajdziecie także zdjęcia opisywanych przez autora osób wraz z cytatami. Kryminolog niezwykle dokładnie przedstawia zbrodnie, których dokonali. Praktycznie wszystkie miały miejsce w Stanach Zjednoczonych. Czasami naprawdę ciężko uwierzyć, że człowiek jest zdolny do tak bestialskich czynów.


Książka na pewno przypadnie do gustu fanom kryminałów. Wywołuje wiele skrajnych emocji i trzyma w napięciu. Autor, tworząc tę książkę, korespondował z mordercami oraz przeprowadzał z nimi wywiady, czyniąc Rozmowy z seryjnymi mordercami dobrą książką opartą na faktach. W tej serii ukarzą się także: Rozmowy z psychopatami, Rozmowy z seryjnymi morderczyniami, Rozmowy z seryjnymi mordercami ? Najgorsi na świecie. Już zacieram rączki i nie mogę się ich doczekać.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Inthefuturelondon

ilość recenzji:1

17-03-2020 14:07

W ciągu ostatnich miesięcy rozbudził się we mnie głód literatury non-fiction. Zaczęłam sięgać po reportaże, zarówno te o Polsce, jak i o pewnych zjawiskach zagranicznych. Tym razem mój wybór padł na książkę Christophera Berry-Dee Rozmowy z seryjnymi mordercami. No trzeba przyznać, że sam tytuł już przyciąga uwagę.

Christopher Berry-Dee to kryminolog śledczy. Przez wiele lat zdobywał zaufanie morderców z różnych zakątków świata, odwiedzał ściśle strzeżone więzienia i ze szczegółami analizował popełnione zbrodnie. Kilka przerażająco prawdziwych wywiadów przetworzył na książkę, która z miejsca stała się klasyką reportażu kryminalnego. Nie tylko opisał spotkania z seryjnymi mordercami, ale przytoczył ich własne reakcje na popełnione czyny. W ten sam sposób pozwolił setkom czytelników zajrzeć do umysłów potworów. Odważysz się zrobić to samo?

O tej książce dowiedziałam się w ogóle dopiero dzięki wydawnictwu Czarna Owca, które zaproponowało mi tę właśnie pozycję do recenzji. Uznałam, że może być to naprawdę ciekawa pozycja, która pozwoli mi, chociaż w cząstce zrozumieć postępowanie tak okropnych ludzi. No dobra, ale czy faktycznie jest to książka ?otwierająca oczy??

Jak można się domyślić, w książce nie ma jednego głównego bohatera. Główni bohaterowie występują tylko w przypisanych do siebie rozdziałach. 9 brutalnych morderców, 9 różnych historii, ale w zasadzie łączy je jedno: każdy z tych okrutnych ludzi miał nieciekawe dzieciństwo. Znęcanie się fizyczne, psychiczne, molestowanie seksualne - być może to właśnie to wpłynęło na to, jak postępowali w późniejszych latach.

Spodziewałam się mocnego reportażu, z którego dowiem się na przykład, czy skazani w ogóle żałowali swoich czynów. Czy to dostałam? Owszem. Jestem jednocześnie przerażona, jak wielu z nich nadal uważało, że są niewinni. Naprawdę, nie mieści mi się to w głowie, że mimo licznych dowodów niektórzy wciąż uparcie stają przy swoim zdaniu.

Co ciekawe, w książce znalazło się miejsce również dla kobiet, które dopuściły się najokropniejszego czynu - pozbawiły życia innego człowieka. Tym samym autor łamie wszystkie stereotypy o tym, że płeć piękna nie jest zdolna do tak okrutnych czynów. Kobiety jak widać, również potrafią popełnić morderstwo i to nawet nie raz. Czy mnie to zszokowało? No szczerze mówiąc, nie bardzo. Wiedziałam o tym na długo przed tym, zanim sięgnęłam po tę książkę. Jednakże Rozmowy z seryjnymi mordercami tylko potwierdziły to, o czym już miałam pojęcie.

Jestem trochę rozbita. Z jednej strony jest to bardzo dobry reportaż, który momentami sprawia, że włoski na ciele stają dęba, ale z drugiej chyba oczekiwałam czegoś innego, może bardziej zaskakującego? Myślę jednak, że ten reportaż kryminalny będzie świetną opcją dla miłośników kryminałów, a także dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się, co dzieje się w umyśle mordercy.

Czy recenzja była pomocna?

CherryLadyReads

ilość recenzji:1

14-03-2020 18:24

Od dawna interesuję się tematyką kryminalną i zastanawiam się często, co decyduje o tym, że człowiek staje się bestią. Z jednej strony przeraża mnie potworność dokonanych przez morderców zbrodni, z drugiej strony jestem ogromnie ciekawa co nimi kierowało. Dlatego gdy zobaczyłam, że wydawnictwo Czarna Owca wydała książkę ?Rozmowy z seryjnymi mordercami?, nie mogłam przejść obok niej obojętnie! Dodam tylko, że jest to pierwsza książka z serii reportaży kryminalnych, które wydawnictwo ma w planach wydać. Więc dla wszystkich czytelników, interesujących się ludzką psychiką, jest to seria obowiązkowa.

Książka zawiera 8 sylwetek seryjnych morderców, w tym jedną kobietę. Niektóre ze spraw były mi już znane np. zabójstwo całej rodziny dokonane przez Ronalda Josepha ?Butcha? DeFeo Juniora, które stało się inspiracją do napisania książki ?Amitiville Horror? oraz licznych ekranizacji, czy sprawa Aileen Carol Wurnos, która również doczekała się ekranizacji w filmie pod tytułem ?Monster?. Najbardziej zagadkową sprawą dla mnie okazało się śledztwo w sprawie Douglasa Daniela Clarka. Jest ona o tyle ciekawa, że nie mamy pewności czy na karę śmierci został skazany właściwy człowiek. Owszem, często się zdarza, że przestępcy w rozmowach czy wywiadach zarzekają się, że są niewinni. Jednak w tej sprawie bardzo wiele dowodów wskazuje na to, że oskarżony nie mógł liczyć na sprawiedliwy proces. Dlaczego? Dowiecie się z tej publikacji.

Mimo, że tytuł książki wskazuje na wywiady z seryjnymi mordercami, tak naprawdę znajdziemy tutaj tylko cytaty z przeprowadzonych przez autora rozmów ze skazańcami. Więc jeśli ktoś nastawia się na zapis tych spotkań słowo w słowo, to się rozczaruje. To jest raczej przedstawienie sylwetek groźnych ludzi, poczynając od opisu ich dzieciństwa, poprzez poczynione zbrodnie, aż do procesów sądowych i osadzenia ich w więzieniach. Czy to jednak wpływa negatywnie na odbiór tej książki? W moim odczuciu nie. Nadal jest to publikacja mocna, budząca grozę tym większą, że czytamy o prawdziwych sprawach, o ludziach z krwi i kości, którzy mogą znajdować się wśród nas. Autor próbuje znaleźć zależności, które miały wpływ na zachowanie opisywanych bestii. Znajdziemy tutaj również rozważania na temat wpływu zespołu Jacobsa, na rozwijanie się patologicznych zachowań. Z przytoczonych w tej publikacji portretów morderców wynika, że każdy z nich miał trudne dzieciństwo pełne przemocy fizycznej i psychicznej, braku opieki, empatii i wsparcia ze strony kochających opiekunów.

?Rozmowy z seryjnymi mordercami? to mocna pozycja. Zawiera w sobie przerażające i brutalne opisy zbrodni dokonywanych przez bezwzględnych ludzi, którzy nie czują wyrzutów sumienia. Wielu z nich nie żałuje swoich czynów i deklaruje, że jeśli wyszliby z więzienia zabijaliby nadal. Czytając tę książkę dowiemy się również, jakie błędy popełniał wymiar sprawiedliwości, ułatwiając mordercom czynienie zła. Jest to lektura dla osób o mocnych nerwach i ciekawych co dzieje się w psychice psychopatów.

Czy recenzja była pomocna?

Robert

ilość recenzji:997

13-03-2020 16:08

Zainteresowanie sprawami kryminalnymi i wszystkim, co się wiąże ze zbrodnią ? że tak to uproszczę ? sprawiło że powstało bardzo dużo seriali, którą w swojej tematyce zajmują się, można by rzec wyjaśnianiem zbrodni, a także odkrywaniem motywów przestępców. A jeśli są seriale, czy filmy, to oczywiście i książek napisano całe mnóstwo. Ze swej strony wolę historie dokumentalne, nie wymyślone przez pisarza. Tym bardziej byłem chętny, aby zaznajomić się z książką ?Rozmowy z seryjnymi mordercami?.

O publikacji możemy przeczytać, że:
Christopher Berry-Dee to człowiek rozmawiający z seryjnymi zabójcami. Jako światowej sławy kryminolog śledczy zdobył zaufanie morderców z różnych kontynentów, odwiedzał ściśle strzeżone więzienia, w których przebywają, i szczegółowo dyskutował o ich potwornych zbrodniach. Unikatowe wywiady przeprowadzone przez autora w kilkunastu najcięższych zakładach karnych świata, rejestrowane na taśmie magnetofonowej i filmowej, zawierają opisy przerażających czynów. Christopher Berry-Dee przetworzył je w zdumiewającą książkę, która natychmiast stała się klasyką reportażu kryminalnego. Nie tylko opisuje spotkania z najbardziej amoralnymi ludźmi na świecie, ale także przytacza ich własne relacje na temat dokonanych przestępstw. Daje w ten sposób czytelnikom wgląd w psychikę ludzi, którzy popełnili najgorszą możliwą zbrodnię ? bezlitośnie pozbawili życia inną istotę ludzką.

Podsumowując.
Doskonały przykład książki, która pomimo ciekawego tematu napisana jest trochę dziwnym stylem. Chodzi mi o to, że te rozmowy z mordercami, praktycznie wyglądają tak samo. To nie wygląda jak rozmowa, tylko jak relacja, z tego co opisali. A to chyba różni się od siebie? Ale może się czepiam. Inspirujące jest to, że nawet ci którzy poczuli się już bezkarni, zostali złapani i osądzeni, tak jak na to zasłużyli. Można przeczytać, ale spodziewałem się wywiadów.

Czy recenzja była pomocna?

Coś Na Półce

ilość recenzji:1

7-03-2020 00:13

Oblicza potworów.

Każdy z nich zabił ? i to więcej niż raz. Dlaczego? Co było tego powodem? Co siedzi w głowach potworów w ludzkiej skórze odbierającym innym to, co najcenniejsze: życie? Christopher Berry-Dee stara się odpowiedzieć na te pytania podejmując w książce ?Rozmowy z seryjnymi mordercami? próbę znalezienia wspólnych mianowników łączących zbrodniarzy i ich motywacje.

Tytuł książki może być nieco mylący, mowa w nim bowiem o rozmowach odbytych z mordercami, tych jednak w książce doszukać się można raptem? dwóch. Tak naprawdę Berry-Dee nie przytacza i nie cytuje tutaj tytułowych rozmów, lecz próbuje na ich bazie dojść do pewnych wniosków i przedstawić świat oczami zbrodniarzy. Różnica względem tego co sugeruje tytuł książki jest więc spora.

Jak wygląda treść? Dosyć przerażająco momentami? To zdecydowanie NIE JEST lektura dla ludzi o słabych nerwach. Autor przytacza niejednokrotnie szczegółowe opisy zbrodni i dokładne poczynania morderców ? już tylko to wystarcza do tego, żeby stwierdzić, że lektura jest naprawdę mocna. Lecz jeśli już się wczytamy w kolejne opisy, to okaże się, że jest ona? BARDZO mocna. Nie wiem czy tak dokładne opisanie brutalnych zbrodni było faktycznie w tej książce konieczne? Być może autor chciał jak najbardziej obrazowo owe zbrodnie ukazać, przydać im realizmu poprzez prezentację wspomnień zbrodniarzy (ze szczegółami)? Nie wiem. Z całą pewnością jednak momentami to książka tylko dla czytelników o mocnych nerwach.

Jako że Christopher Berry-Dee jest kryminologiem śledczym w książce nie obejdzie się bez wątków kryminalnych i, w pewnym stopniu, bez analizy psychologicznej skazanych. To bardzo ciekawa część książki, która może nie jest (jako całość) w jakiś szczególny sposób odkrywcza, jednak bardzo dobrze porządkuje wiedzę na temat seryjnych morderców w aspekcie psychologicznym i motywacyjnym. Możemy się tutaj dowiedzieć bardzo wielu interesujących rzeczy, jak choćby poznać schemat rozumowania mordercy, czy odkryć znaczenie, jakie dla jego czynów miały traumy z dzieciństwa. To zdecydowanie najciekawsza część książki.

Autorowi należą się wielkie brawa za ogrom pracy włożonej w tę lekturę. Już samo pofatygowanie się do cel śmierci i odbycie rozmów z seryjnymi mordercami zasługuje na szacunek (oraz na docenienie tego z punktu widzenia, było nie było, odwagi jaką wykazał się autor stając oko w oko z bezwzględnymi zabójcami). Usystematyzowanie i opracowanie zdobytego w ten sposób materiału także było tytaniczną pracą ? wielkie brawa dla autora!

Książka jest interesująca, ciekawa i z całą pewnością zasługuje na uwagę. Nie jest może pozycją odkrywczą, ale jej wielką zaletą jest skupienie się na aspekcie psychologicznym oraz na motywach, które kierują seryjnymi mordercami. Jedyny poważniejszy minus lektury to zbyt miejscami drastyczne opisy zabójstw ? zdaję sobie sprawę, że nawiązanie do nich jest w tej książce koniecznością, jednak aż tak duży poziom szczegółowości nie był chyba, według mnie, miejscami aż tak bardzo konieczny.

Czy recenzja była pomocna?