SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Panie przodem (twarda)

O co walczą kobiety i mężczyźni we współczesnej Polsce

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Znak
Data wydania 2023
Oprawa twarda
Liczba stron 304
  • Wysyłamy w 24h
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

43% osób na stanowiskach menadżerskich w Polsce to kobiety ? to drugi najlepszy wynik w Europie. Tylko dlaczego jeszcze niedawno mieliśmy w polskim rządzie więcej ministrów o imieniu Mariusz niż kobiet? Czy płeć rzeczywiście nie ma już żadnego znaczenia? A może właśnie grozi nam wojna płci? O co walczą feministki, a czego nie chcą uznać obrońcy patriarchatu? Czemu niektóre kobiety nie lubią feminatywów? I jak równouprawnienie wpływa na seks? Na naszych oczach rozgrywa się spóźniona rewolucja i pierwsza prawdziwa dyskusja o rolach kobiet i mężczyzn. Wojciech Harpula i Maria Mazurek przyglądają się temu, co dzieje się w naszych domach i w przestrzeni publicznej ? edukacji, polityce i języku. Autorzy prowadzą nieoczywiste i prowokujące rozmowy, w których pytają o podział obowiązków, przemoc, miłość, pieniądze i władzę. Odpowiadają m.in. Bogdan de Barbaro, Andrzej Depko, Zuzanna Radzik i Ewa Woydyłło-Osiatyńska. W łóżku, szkole, biurze, Sejmie czy kościele ? co w Polsce znaczy dziś bycie kobietą i bycie mężczyzną?
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: Znak - najlepsze tytuły
Wydawnictwa: Znak
Kategoria: literatura faktu, publicystyka
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2023
Wymiary: 125x205
Liczba stron: 304
ISBN: 9788324077830
Wprowadzono: 07.04.2023

RECENZJE - książki - Panie przodem, O co walczą kobiety i mężczyźni we współczesnej Polsce - Wojciech Harpula, Maria Mazurek

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

smak_smak

ilość recenzji:14

12-04-2023 21:17

Kobietom nadal rzucane są kłody pod nogi i to w każdej niemal dziedzinie. Trzeba jak najwięcej o tym mówić, pisać i krzyczeć. Wojciech Harpula i Maria Mazurek przyglądają się temu, co dzieje się w naszych domach i w przestrzeni publicznej ? edukacji, polityce i języku. Autorzy prowadzą nieoczywiste i prowokujące rozmowy, w których pytają o podział obowiązków, role kobiet i mężczyzn, przemoc, miłość, pieniądze i władzę. Odpowiadają m.in. Bogdan de Barbaro, Andrzej Depko, Zuzanna Radzik i Ewa Woydyłło-Osiatyńska.

Jest to świetny i bardzo potrzebny zbiór wywiadów. W rozmowach przewija się wiele zagadnień, które są dla nas, kobiet bardzo istotne. Chodzi o kwestie płci, seksualizm, mniejszą niż w przypadku mężczyzn obecność kobiet w wielu dziedzinach życia, niższe zarobki, przeszkody, z jakimi borykają się kobiety na co dzień, czy rolę Kościoła w naszym życiu. Rozmowy są niezwykle ciekawe i inspirujące. Napisane są bardzo przystępnie i jestem przekonana, iż każdy się w nich odnajdzie.

Mam świadomość, że ukazana tutaj gorzka prawda nie przypadnie do gusty wielu. Jednak uważam, że dobrze, iż takie książki są pisane i wydawane. Świetnie, że są osoby, które mimo wszystko ukazują nam prawdę i konsekwencje nierówności. Polecam.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

mal***************

ilość recenzji:663

12-04-2023 20:24

Zastanawiam się, czy we współczesnych czasach ten temat powinien w ogóle istnieć. Nie powinno się o tym dyskutować. A jednak. Pewne przekonania i zasady są tak głęboko zakorzenione w nas, że temat równouprawnienia płci jest żywy i ważny. Trudno mówić dzisiaj o równym traktowaniu mężczyzn i kobiet, już samo określenie ?równouprawnienie? daje do zrozumienia, że nie ma równości. Dlaczego to kobiety mają gorzej? Zarabiamy mniej, nie pozwala się nam wykazać w pracy. W życiu prywatnym też wszystko na naszej głowie, dom, dzieci, porządki i wiele innych kwestii. Nie dopuszcza się nas do pewnych branż i zawodów, traktuje jak tą gorszą - słabą płeć. System patriarchalny ma się dobrze i nic nie wskazuje na to, aby miał nastąpić jego całkowity kres.
Autorzy tej lektury, Wojciech Harpula i Maria Mazurek starają się dotrzeć do źródeł takiej pozycji kobiet we współczesnym świecie, jaką wkoło obserwujemy. Rozmawiają z wybitnymi specjalistami i autorytetami w wielu dziedzinach, psychoterapeutą, psychologiem, terapeutą uzależnień, dziennikarzem i publicystą. I każdy z nich potwierdza, że kobiety mają słabszą pozycję w świecie, i starają się szukać odpowiedzi, dlaczego tak jest. Sięgają do korzeni, do Adama i Ewy i wiele wyjaśniają w tej kwestii.
?... równość nastanie wtedy, gdy nie będziemy już musieli o niej rozmawiać?.
Autorzy w dość prowokujący sposób pytają o podział obowiązków między kobietę i mężczyznę, o nierówne traktowanie kobiet, o blokowaniu dostępu do wielu zawodów, o służalczą często postawę wobec mężczyzn. Nie podoba mi się taki podział i taka postawa, ale jedna osoba niewiele jest w stanie sama zmienić. Trzeba siły i mocy w kobietach, aby spróbowały się przeciwstawiać ustalonemu porządkowi, aby wzięły sprawy w swoje ręce i przejmowały władzę. Kobiety potrafią być doskonałymi menadżerami i macierzyństwo im w żaden sposób w tym nie przeszkadza. Tylko przekonanie mężczyzn wywołuje takie emocje i postrzeganie mało istotnej roli kobiety.
Czy zastanawiamy się, co dziś znaczy być kobietą? Dlaczego na nas spadają zadania mniej ambitne? Czy to przekonanie mężczyzn, że sobie z czymś nie poradzimy, że jesteśmy mniej wykształcone i doświadczone?
Tematyka bardzo istotna i konieczna. Należy głośno poruszać te tematy i dążyć do zacierania nierówności między płciami. Stare, setki lat temu ukształtowane poglądy należy odłożyć do lamusa i zacząć traktować kobiety godnie w każdej dziedzinie życia, tak jak na to zasługują.
Lektura bardzo interesująca, rozmówcy prezentują bardzo ciekawe poglądy na kwestie równouprawnienia. Nie z każdym z nich trzeba się zgadzać i utożsamiać, ale warto każdego stanowiska wysłuchać i się nad nim zastanowić.
Polecam, nie tylko dla kobiet, aby miały bodziec do zmian, ale również dla mężczyzn, aby nie żyli w wiecznym przeświadczeniu, że taki podział ról, jak jest dzisiaj, w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?