SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Nigdy się nie bałam (twarda)

Jak polskie lekarki pisały historię medycyny

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Mova
Data wydania 2021
Oprawa twarda
Liczba stron 304

Opis produktu:

Silne, odważne, wrażliwe. Kobiety, które zmieniły oblicze polskiej medycyny.

Przez dziesięciolecia odważnie zmieniały sztukę medyczną. Większość życia poświęciły leczeniu i pacjentom. Kształcąc się, praktykując i przekazując swoją wiedzę, udowodniły, że medycyna nie jest dziedziną zarezerwowaną jedynie dla mężczyzn. Pokazały, że mogą być także chirurgami, onkologami, naukowcami, dyrektorami placówek medycznych.

`Nigdy się nie bałam` to portrety polskich lekarek - silnych, odważnych, z niezwykłymi historiami medycznymi i doświadczeniami wojennymi. Ich życiorysy stanowią niezwykłą inspirację dla współczesnego czytelnika, są dowodem ich uporu, determinacji, zdolności oraz ogromnej wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka.

Często kiedy wieczorem wracam autem z kliniki, myślę za kierownicą o dniu, który minął. Mam własny test wartości dnia: ilu ludziom dziś pomogłam, podałam rękę, dałam nadzieję? Co zrobiłam takiego, co mogłabym uznać za ważne, czego nie zrobiłam wcześniej?
Profesor Irene Sarosiek, jedna z bohaterek książki


Katarzyna Droga, pisarka od dziecka związana z Podlasiem. Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu studiów pracowała jako nauczycielka języka polskiego, potem jako dziennikarka i redaktorka w prasie edukacyjnej i kobiecej. Współzałożycielka czasopism `Cogito` i `Victor`, a w latach 2009-2017 redaktorka naczelna psychologicznego magazynu `Sens`.

Od ponad dwudziestu lat przeprowadza wywiady z bohaterami różnych dziedzin polskiej kultury, pisze reportaże i kreśli portrety nietuzinkowych kobiet. Obecnie współpracuje z magazynem Twój Styl i portalem Styl.pl.

Motyw medyczny powraca w jej książkach nieprzypadkowo. Wychowała się w rodzinie lekarskiej, wspomnienia dzieciństwa związane są z przestrzenią przychodni, pogotowia i szpitala łapskiego, gdzie pracował jej ojciec. Pałeczkę medyczną podjęła córka pisarki, która właśnie kończy studia medyczne. Książka Nigdy się nie bałam poświęcona polskim lekarkom jest swoistym hołdem złożonym czasom dzieciństwa i ówczesnej służbie zdrowia. Jest o tyle szczególna dla autorki, że łączy w sobie dziennikarstwo i literaturę, misję odkrywania i opisywania niezwykłych kobiet z fascynacją światem.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: literatura faktu, publicystyka
Wydawnictwo: Mova
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2021
Wymiary: 135x205
Liczba stron: 304
ISBN: 9788367014267
Wprowadzono: 19.10.2021

RECENZJE - książki - Nigdy się nie bałam, Jak polskie lekarki pisały historię medycyny - Katarzyna Droga

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

3.7/5 ( 3 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

mommy_and_books

ilość recenzji:690

8-11-2021 11:18

Nie mogłam oprzeć się pokusie i przeczytałam najnowszą książkę Katarzyny Drogiej ?Nigdy się nie bałam?. Tutaj znalazłam nowe dla mnie informacje, jak polskie lekarki pisały historię medycyny.
Czy zastanawialiście się jakby wyglądała medycyna, gdyby nie kobiety? Płeć piękna zawsze miała trudności w robieniu kariery. Przeważnie każdy mężczyzna chciałby, żeby jego żona zajmowała się tylko domem i dziećmi.
Medycyna okupowana była tylko przez mężczyzn. Mimo tego kobiety próbowały i tam zaistnieć. Skupiały się na leczeniu chorych. Jak najlepiej się uczyć i rozwijać? Praktykując. Kobiety opisane przez autorkę udowodniły, że medycyna jest stworzona również dla nich. Dzięki książce ?Nigdy się nie bałam? przekonałam się, ile tak naprawdę te kobiety poświęciły, żeby spełnić swoje marzenia.
Biografia ?Nigdy się nie bałam? podzielona jest na dwie części. W pierwszej dowiadujemy się o pionierkach medycyny, które przecierały szlaki. To dzięki między innymi ich dzisiaj my kobiety pracować w każdej dziedzinie medycyny.
Pierwszą lekarką była Magdalena Bendzisławska, która była cyruliczką (chirurgiem). Pracowała na przełomie XVII i XVIII wieku. Jak sobie radziła? Musicie pamiętać, że w tamtych czasach nie było silnych środków znieczulających. Przerażające ? prawda?
Przeczytacie tutaj również o osiemnastowiecznym dr House w spódnicy. Która kobieta nią była? I co takiego robiła? Dokładnie to wyjaśnia Katarzyna Droga.
Poznacie również pierwszą polską lekarkę z dyplomem. Znajdziecie jeszcze inne opisane pionierki medycyny. Zachęcam do przeczytania.
W drugiej części znajdziecie rozmowy z mistrzyniami, które tworzyły lub nadal tworzą współczesną medycynę. Część z tych kobiet brała udział w drugiej wojnie światowej i tam leczyły i opatrywały chorych i rannych. Znakomite i niezapomniane wywiady.
Razem z moją mamą jesteśmy zachwycone tą książką. Uwielbiamy czytać i oglądać wszystko związane z medycyną.
Książka ?Nigdy się nie bałam? wciągnęła mnie od samego początku. Przepiękna, sztywna okładka. Treść rewelacyjna. Nie brakuje emocji. Kobiety żyjące w tamtych czasach miały naprawdę ciężkie życie. Warto o nich przeczytać.
Z całego serca polecam ?Nigdy się nie bałam?.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

mysilicielka

ilość recenzji:528

4-11-2021 22:24

?Nigdy się nie bałam. Jak polskie lekarki pisały historię medycyny? - zarówno tytuł jak i sam wygląd książki obiecują fascynującą czytelniczą przygodę. Ta pozycja jest pięknie wydana w twardej oprawie, tekst jest estetycznie umieszczony na stronach, no i w końcu opowiada o Polkach-bohaterkach, temacie ostatnio bardzo popularnym. Chociaż wobec postaci wymienionych w książce żywię duży szacunek, to niestety lektura mi się kompletnie nie podobała. Nie przepadam za czytaniem encyklopedii dla rozrywki po prostu.

Książka dzieli się na dwie części. W pierwszej poznajemy życiorysy kobiet z przeszłości, które w różny sposób wpłynęły na medycynę, w drugiej zaś umieszczone są wywiady ze współczesnymi lekarkami. Rozdziały mają około 10-20 stron, sylwetek jest dużo i kiedy mówię o ?życiorysach? to dokładnie to mam na myśli. Przelatujemy jak burza przez losy każdej z kobiet ? jeśli w jednym zdaniu poznała mężczyznę, to w kolejnym już wzięli ślub, a w następnym wyliczone są ich dzieci. Czytelnik dostaje same suche informacje, bez refleksji, bez pochylenia się chociaż na chwilę nad ważniejszymi zdarzeniami, jakby to była rozprawka przygotowana do szkoły.

Miałam nadzieję, że druga część będzie ciekawsza, ale tutaj też dużo rzeczy poszło nie tak. Wywiady nie są zapisane w tradycyjny sposób pytanie-odpowiedź, tylko autorka jakby opowiadała to spotkanie wplatając wypowiedzi swojej aktualnej rozmówczyni w treść, nieraz się w tym gubiłam. Wszystko poprzedzone jest cytatem i notką biograficzną, ale potem dokładnie te same słowa są powtarzane w rozdziale, nie rozumiem po co. Według mnie dużo lepiej wypadłby zwyczajny zapis rozmowy, byłoby to żywsze i łatwiejsze w odbiorze. Tym bardziej szkoda, bo bohaterki mają do przekazania historie, których może nigdzie indziej byśmy nie znaleźli.

Podsumowując, czuję się zawiedziona. Obracałam książkę we wszystkich kierunkach, kartkowałam zawzięcie, ale nic więcej, co mogłoby podnieść ocenę mi się nie ukazało.

...

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Alicja Kopczyńska.

ilość recenzji:350

2-11-2021 22:53

Lekarz. Teoretycznie człowiek z powołaniem, który pragnie nieść pomoc innym. Praktycznie... można trafić różnie i wie o tym każdy, któremu przyszlo biegać po lekarzach, od jednego do drugiego i ciągle byc odsyłanym do następnego.
W XIX wieku lekarze nie mieli łatwo. W dużej mierze opierali leczenie na doświadczeniu. Wirusy i bakterie nie były powszechnie znane, badania naukowe dopiero kiełkowały.
W zawodzie brylowali mężczyźni. Kobietom było ciężko zdobyć ten zawód. Musiały nieustannie zmagać się z pomówieniami, teoriami jakoby mózgi kobiet były mniejsze, a one same mniej inteligentne. Miesiączka i ciąża stawiałam granice nie do przeskocznia. A jednak, kobiety decydowały się wykonywać zawód lekarki.
Pierwsza część książki to opowieść o prekursorkach tego zawodu. Kobietach silnych, zdeterminowanych, odważnych i nieugiętych, które przecierały szlak następnym pokoleniom przyszłych lekarek różnych specjalizacji. Udowodniły, że mogą, chcą i potrafią na równi z mężczyznami.
Druga część książki to wywiady. W głównej mierze z lekarkami, których początki kariery przypadły na lata wojenne lub zamysł wykonywania tego zawodu powstał powstał czasie służenia pomocą rannym w czasie powstania i wojny. Naukę pobierały na tajnych kompletach w czasie okupacji niemieckiej. Opowiadają o wyborach, prowadzeniu domu i jednoczesnym godzeniu obowiązków zawodowych.
Historie są pełne wzruszeń, łez, ale wyłania się tutaj obraz kobiet pełnych zaangażowania, determinacji, siły i woli walki.
Autorka w bardzo przystępny sposób przedstawia ciekawostki z życia pionierek i historię jaką stworzyły pierwsze polskie lekarki.
Książka jest na prawdę godna uwagi????????

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?