Moje przyjaciółki z Ravensbruck / Magdalena Knedler | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Moje przyjaciółki z Ravensbruck (twarda)

książka

 • Wydawnictwo Mando
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 432
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Moje przyjaciółki z Ravensbruck - opis produktu:

W świecie, gdzie śmierć wydaje się nadzieją, ocalić może tylko przyjaźń

W otoczonym drutem kolczastym obozie zagłady zawiązuje się kobieca więź. Trwalsza od obozowych murów. Silniejsza od brutalnych uderzeń. Maria, Sabina, Bente i Helga - każda z nich trafiła do KL Ravensbruck z innego powodu. Każda była inna.

Powieść inspirowana prawdziwymi świadectwami byłych więźniarek.
~~~~

Młoda autorka znajduje przed drzwiami swojego domu rękopis, który zupełnie zmienia jej życie. Za wszelką cenę postanawia się dowiedzieć, kim były przyjaciółki z Ravensbruck.
~~~~

Książka zawiera wiersze Grażyny Chrostowskiej - polskiej poetki, która 18 kwietnia 1942 roku została rozstrzelana w Ravensbrück razem z dwunastoma innymi kobietami.

W każdej z tych historii starałam się odszukać losy mojej mamy. Dlaczego Jej nie pytałam, kiedy żyła? (...) Czytając kolejne rozdziały, znowu słyszałam głosy Jej obozowych przyjaciółek - Zosi Meres, Stachy Kumalowej: `pamiętasz, jak Binz biła`, `a w szwalni, na nocnej zmianie trzeba było się pilnować przed zaśnięciem, bo Binder niemiłosiernie tłukł, gdzie popadło`.

Elżbieta Kuta, Stowarzyszenie `Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbruck`

Magda Knedler - autorka trzynastu powieści. Dwukrotnie nominowana do nagrody WARTO, laureatka nagrody EMOCJE przyznawanej przez Radio Wrocław Kultura za `powieści, które dowodzą, że gatunkowa wszechstronność i pisarska pracowitość idą w parze z wysoką jakością literacką`.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -40%
Mnich z Mokki

Dave Eggers

miękka
23,94 zł 39.90
 • -41%
Podróż Cilki

Heather Morris

miękka
22,37 zł 37.91
 • -44%
 • -41%
Małe kobietki (okładka filmowa)

May Louisa Alcott

twarda
23,53 zł 39.88
 • -40%
 • -35%
Śmierć Jezusa

John Maxwell Coetzee

miękka
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 28.2.2020

Magdalena Knedler - przeczytaj też

 • -25%
Córka jubilera. Ocean odrzuconych Tom 1

Magdalena Knedler

miękka
33,66 zł 44.89
 • -25%
Dziewczyna kata

Magdalena Knedler

miękka
27,65 zł 36.87
 • -24%
Historia Adeli

Magdalena Knedler

twarda
28,05 zł 36.91
 • -25%
Nie całkiem białe Boże Narodzenie

Magdalena Knedler

twarda
29,18 zł 38.90
 • -22%
Twarz Grety di Biase

Magdalena Knedler

miękka
26,46 zł 33.93
 • -25%
Tylko oddech

Magdalena Knedler

miękka
21,70 zł 28.94
 • -16%
Zabójczy pocisk

Łukasz Orbitowski Robert Małecki

miękka
30,92 zł 36.81

Zobacz również

 • -33%
Zimowla

Dominika Słowik

miękka
30,08 zł 44.90
 • -32%
Czas burz Tom 1

Charlotte Link

miękka
30,60 zł 44.99
 • -35%
Powtórka z rozgrywki

Marcin Wolski

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 2020
 • -35%
Bibliotekarka z Auschwitz

Antonio Iturbe

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 28.2.2020
 • -35%
Okno z widokiem

Magdalena Kordel

miękka
24,70 zł 37.99
Zapowiedź - 29.1.2020
 • -35%
Prowadź swój pług przez kości umarłych

Olga Tokarczuk

twarda
29,11 zł 44.78
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Moje przyjaciółki z Ravensbruck
0/5 ( brak ocen )
  5
  4
  3
  2
  1

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Literackieprzeszpiegi.pl

 • 21-06-2019
 • 10:50

"Moje przyjaciółki z Ravensbrück" Magda Knedler

"Ale co można wiedzieć o umieraniu, kiedy serce bije równym rytmem, w żyłach pulsuje krew, a w głowie kłębi się od pomysłów. Kiedy się marzy, kocha, tęskni i ma nadzieję".

Zdarza Wam się sięgać po książkę ze względu na autora/autorkę? Tak też było w przypadku "Moich przyjaciółek z Ravenbruck" - po prostu zaczęłam czytać, chyba nie do końca zdając sobie sprawę z wagi opisywanej historii.
Ida to młoda pisarka, która pewnego dnia znajduje na wycieraczce rękopis książki, zawierającej wspomnienia więźniarek z obozu w Ravensbrück. Przesyłka jest bardzo zagadkowa - nie wiadomo, kto jest jej nadawcą, ani jej autorem. Ida spędza kilka lat nad tymi zapiskami, by rozwikłać tajemnicę czterech przyjaciółek, które połączyła niezwykła więź. Maria, Sabina, Bente i Helga - każda z nich wiodła normalne życie, zanim trafiła do obozu. Zanim stała się tylko numerem i trójkątem.

"Moje przyjaciółki z Ravensbrück" to niesamowita lekcja pamięci o kobietach, które starały się przetrwać obozowe piekło. Tam czas płynie inaczej, bardziej bezlitośnie. Nie wybiegało myślami w przyszłość, bo nikt nie wiedział, czy nadejdzie. Codzienność przynosiła same złe wiadomości, wobec których nie było wolno okazywać słabości. I trzeba było walczyć o wydarcie śmierci jeszcze kliku godzin, kilku dni.
Rozdziały, w których narratorkami są obozowiczki szczególnie poruszają. Na każdym kroku pokazują zwykłą ludzką solidarność, która nabiera niebanalnego znaczenia, zwłaszcza w warunkach, w których przyszło im żyć. Każdy dzień jest walką o przetrwanie i o ocalenie od zapomnienia. Ta, która przeżyje obóz, miała pamiętać o innych kobietach, opowiadać historie ich życia, zanim los rzucił je do obozu.

Czytając relacje Marii, Helgi, Sabiny czy Bente, miałam wrażenie, że włamuje się do ich prywatnego świata, naruszam pewną granicę. Ale z drugiej strony - one dążyły do tego, by świat o nich pamiętał. I to im się udało, bo Ida nie może przestać o nich myśleć. Próbuje na różne sposoby odszukać je lub nadawcę przesyłki, balansując na granicy obsesji.
Nie wiem, czyja historia - Idy czy czterech przyjaciółek - bardziej mnie zafrapowała. Te historie wzajemnie się uzupełniają, pokazują, że nigdy nie jest za późno, by próbować zrozumieć historię.

"Moje przyjaciółki z Ravensbrück" to kolejna książka, w której Magda Knedler udowadnia, że ma niezwykły dar. Jej słowa, przelane na papier, po raz kolejny głęboko zapadają w pamięć. Pisze o zwyczajnych życiu, prosto, nie popadając w niepotrzebny patos... Ale to zupełnie wystarczy, by wyobraźnia podczas czytania podsuwała mi tysiące obrazów i twarzy.
A czytałam tę książkę długo. Odkładałam, rozmyślałam a potem znowu do niej wracałam.
Ta historia wymaga czasu i zrozumienia.
Czytajcie ją niespiesznie, a potem podajcie dalej tę historię o niesamowitej więzi, która narodziła się za murami obozu w Ravensbrück.
Ocalmy ją od zapomnienia.

"Żadna z nich nie mogła dopuścić do utraty własnej tożsamości, dlatego przekazała swoją historię innym. Nie chodziło wcale o to, by gloryfikować przeszłość i zestawiać dawne złote lata z obozowym koszmarem, ale by pamiętać, kim było się naprawdę. Te rzeczy, które zrobiło się dobrze, i te, które zrobiło się źle. Pamiętać, że było się człowiekiem i podejmowało samodzielne decyzje, a później ponosiło konsekwencje".

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

ZuzaManiek

 • 19-06-2019
 • 16:10

Magda Knedler w wyjątkowy sposób potrafi pisać o uczuciach i emocjach, w stylu niezwykle delikatnym, z ogromną wrażliwością porusza najtrudniejsze tematy, z wyczuciem, za pomocą pięknego języka. .. W tej powieści ukazuje piękną przyjaźń więźniarek obozu w Ravensbruck, ich przeżycia i sposób, w jaki chcą zachować człowieczeństwo w tak skrajnie nieludzkich warunkach. Kobiety walczą o przetrwanie, ale nie tylko fizyczne, także w wymiarze duchowym. Są sobie pomocą i oparciem. Czy będą w stanie kiedykolwiek żyć normalnie? Niestety nie da się wyrzucić z myśli i serca przeżytych tam dramatów. Jest to historia fikcyjnych bohaterek, ale oparta mocno na faktach, dlatego tak bardzo boli..
Jak zawsze u Magdy Knedler - jest mądra i przejmująca fabuła, wartości uniwersalne i przesłanie zachęcające do refleksji.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Bibliotecznie

 • 25-05-2019
 • 12:13

Pewnego dnia młoda pisarka Ida Breza znajduje na progu swojego mieszkania tajemniczą paczkę. Jest to brulion z rękopisem książki. Dołączono również prośbę o wydanie jej. Pisarka nie wie, kto podrzucił jej tekst, ani nie zna autora zapisków. Poszukiwania tego drugiego zajęły jej osiem lat i nie przyniosły żadnych rezultatów. Poza tym Ida szybko zorientowała się, że imiona bohaterek tekstu są wymyślone. Postanawia zatem odnaleźć ich prawdziwe tożsamości na podstawie informacji zawartych w powieści.
Książka została ostatecznie wydana bez podania nazwiska autora, co Ida odebrała jako osobistą porażkę. Sprawa tajemniczego autora owładnęła kobietą całkowicie i zaważyła na wielu decyzjach, które podjęła w życiu. Jak wiele była gotowa poświęcić Ida w pogoni za rozwiązaniem zagadki? Czy uda jej się tego dokonać po tylu latach?

Akcja powieści toczy się dwutorowo. Obserwujemy na przemian współczesną bohaterkę, Idę, i jej otoczenie oraz koszmar KL Ravensbrück i cztery kobiety, Marię, Helgę, Sabinę i Bente, które los połączył w tym strasznym miejscu. Wydawać by się mogło, że okrutna obozowa codzienność wyklucza istnienie takich uczuć, jak miłość, przyjaźń czy współczucie i empatia. Tymczasem więź, która powstała między czterema kobietami zadziwia siłą i czystością intencji. Są diametralnie różne, pochodzą z odmiennych środowisk i trafiły do obozu z innych powodów, a mimo to, dbają o siebie, pomagają sobie i wspierają wzajemnie. Można powiedzieć, że we cztery utrzymują się przy życiu, przy okazji pomagając innym więźniarkom.

Magdalena Knedler w niepowtarzalny sposób snuje opowieść o życiu swoich bohaterek, zarówno tych sprzed lat, jak i żyjących współcześnie. Pięknym językiem maluje obrazy przedstawiające kolejne dni, tygodnie i miesiące życia więźniarek, a także zmagania Idy z odkrywaniem kolejnych elementów układanki. Kobiecie nie daje spokoju myśl, że ma wszystkie odpowiedzi na wyciągnięcie ręki, a kluczem jest podrzucony jej tekst.

Do tej pory skupiałam się głównie na Auschwitz i życiu w gettach, a o Ravensbrück nie czytałam wiele. Dzięki Magdalenie Knedler mogłam poznać to miejsce z perspektywy więźniarek. Nie muszę chyba dodawać, że cała powieść jest dowodem ogromnej pracy, jaką wykonała autorka, by rzetelnie przedstawić prawdę historyczną.

Ta pełna trudnych emocji i obrazów obozowego życia książka, ukazująca niezwykłą siłę czterech kobiet i człowieczeństwo mimo nieludzkich warunków, w których przyszło im żyć, powinna być według mnie lekturą obowiązkową.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Stefan

 • 11-05-2019
 • 12:49

Porażające opisy zbrodni II wojny światowej i postawy ludzi, którzy żyli w niewoli. Przeogromne wyrazy szacunku dla autorki i uznanie z mojej strony. Gigantyczna powieść, którą trudno opisać słowami.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Janusz

 • 6-05-2019
 • 10:10

Ciekawe życiorysy, które zgaszono w najbardziej okrutny sposób. Kobiety wiele wycierpiały, ale na szczęście niektóre potrafiły przetrwać piekło jakie zgotowali Niemcy.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Barbara

 • 3-05-2019
 • 20:20

Co za emocje! Świadectwa byłych więźniarek oddziałują na wszystkie zmysły, również z uwagi na literackie opisy utalentowanej autorki. Tego rodzaju powieści zawsze będą lepsze od literatury faktu.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Monika

 • 26-04-2019
 • 10:08

Książka zajmuje czas, ale nie na długo, ponieważ nie mogąc się odciąć, czytasz z szybkością profesjonalnego lektora. Brawa za życiowe opisy, za prawdę historyczną, za odwzorowanie tego dramatu.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Madzia

 • 24-04-2019
 • 18:22

Straszne, jak można upokorzyć człowieka, a tym bardziej kobietę, która ze swej natury jest niewinna i powinna być otoczona opieką ze względu na rodzenie dzieci i opiekę nad potomstwem.

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -35%
Nocturna

Maya Motayne

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 14.2.2020
 • -30%
Bohaterowie

Joe Abercrombie

miękka
34,21 zł 48.88
 • -34%
Irma

Marcin Gryglik

miękka
26,33 zł 39.90
 • -35%
Żółte ślepia

Marcin Mortka

miękka
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 28.2.2020
 • -33%
Zgasić Słońce Szpony Smoka

Robert J. Szmidt

miękka
26,73 zł 39.90
 • -35%
Kobieta w masce

Dorian Zawadzki

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 12.3.2020
 • -33%
Widzenie wojownicy potęga trójki  
26,67 zł 39.81
 • -30%
Anioł exterminatus Żelazo i ciało

Graham McNeil

miękka
33,53 zł 47.89

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Malowanki to ulubione książeczki najmłodszych. Rysowanie i kolorowanie nie tylko dostarcza im wiele radości, ale wpływa również na ich rozwój: kształci wyobraźnię i zdolności manualne dzieci. Miłośnicy zwierząt znajdą tu wesołe obrazki do kolorowania. Zabawę uatrakcyjnią naklejki.

 • Malowanki dla najmłodszych z naklejkami. Towar wybierany losowo

 • Książeczki z naklejkami to gratka dla miłośników zwierząt, którzy lubią przyklejać naklejki. Starannie dobrane zdjęcia oraz duża liczba naklejek gwarantują udaną zabawę.

 • Książeczka dzięki której dziecko poznaje zwierzątka.

 • Książeczka dzięki której dziecko poznaje cyferki.

 • Przebój polskich kin. Pełna humoru i przygód, wakacyjna opowieść o wielkiej przyjaźni między jedenastoletnim chłopcem, a niezwykłym czerwonym psem osadzona w niepowtarzalnych plenerach krainy kangurów - Australii. Druga cześć głośnych i nagradzanych `Przygód Rudego`. Kiedy jedenastoletni...