SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Kajko i Kokosz (twarda)

Złota Kolekcja Tom 3

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
 • Promocja
  image-promocja

Opis produktu:

Kajko i Kokosz - Złota Kolekcja. Tom 3
Kajko i Kokosz pojawili się na łamach trójmiejskiej popołudniówki `Wieczór Wybrzeża` w 1972 i stali się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów polskiej popkultury. Cykl Janusza Christy (1934-2008) opowiada o dwóch wojach - dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i nieco samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa oraz przeżywają mnóstwo zabawnych przygód. ZŁOTA KOLEKCJA to wyjątkowa, jubileuszowa edycja z okazji 50-lecia serii. Kolekcja składa się z sześciu tomów, w których zebrane zostaną wszystkie komiksy `Kajko i Kokosz` - w kolejności chronologicznej i poddane renowacji kolorystycznej. Dodatkiem do każdego albumu jest obszerne posłowie Krzysztofa Janicza, zawierające wiele cennych informacji i ciekawostek o historii serii oraz samym Januszu Chriście. Czytelnicy znajdą też liczne archiwalne zdjęcia, okładki, ilustracje i szkice.

Tom trzeci kolekcji zawiera długą historię `WOJE MIRMIŁA` w pierwotnej wersji gazetowej z odcinkami nigdy wcześniej niepublikowanymi w albumach oraz krótki komiks`PASOWANIE`. Komiks poprzedza wstęp redaktora naczelnego Klubu Świata Komiksu Tomasza Kołodziejczaka, a w posłowiu Krzysztof Janicz opowiada o odejściu rysownika z`Wieczoru Wybrzeża`. Album uzupełniają legendarny wywiad-rzeka `JANUSZ CHRISTA - WYZNANIA SPISANE` oraz unikatowy komiks `KALAFIT`

Więcej książek z tej serii<strong class=Kajko i Kokosz przewodnik po serii">
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 216x285
Liczba stron: 204
ISBN: 9788328149847
Wprowadzono: 22.02.2022

RECENZJE - książki - Kajko i Kokosz, Złota Kolekcja Tom 3 - Janusz Christa

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 2 oceny )
 • 5
  1
 • 4
  1
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

mil**********

ilość recenzji:1979

21-03-2022 13:41

PRZYGODA TRWA

?Kajko i Kokosz? w zbiorczym wydaniu to zdecydowanie jedno z największych komiksowych wydarzeń na polskim rynku. Legendarna seria wznawiana była nieraz i nie dwa, w najróżniejszych edycjach, teraz jednak całość dostajemy w pełni kompletnej wersji, z opowieściami dotąd w albumach niewydanych, a przy okazji uzupełnionych o bogactwo dodatków przybliżających nam samego twórcę. Kto nie zna, poznać powinien koniecznie, a zacząć może w dowolnym momencie, bo cykl składa się zamkniętych opowieści idealnych dla każdego, niezależnie od wieku.

Akcja komiksu dzieje się w czasach słowiańskich, w należącym do kasztelana Mirmiła grodzie, który zamieszkują dwaj wojowie ? Kajko i Kokosz. Ich największymi wrogami są Zbójcerze, którzy pod wodzą Hegemona często napadają na gród. A oni sami co chwila pakują się w różne tarapaty i przygody.
W tym tomie Mirmiła odwiedza Wojmił, a towarzyska wizyta staje się bardzo problematyczna. Mirmił bowiem zaniedbuje swoje obowiązki, a roczny plan wojen musi zostać wypełniony. To starają się zrobić Kajko i Kokosz. Oczywiście jedynie na papierze. Problem jednak w tym, że Wojmił nie uznaje takiego typu wojowania?

Chyba nikomu nie trzeba mówić, że przygodom Kajka i Kokosza nieraz zarzucano graniczące z plagiatem podobieństwo do losów Asteriksa i Obeliksa. Patrząc tylko na obie te serie, trudno jest nie zgodzić się z tym faktem: bohaterowie są podobni, realia tu i tam historyczne, wrogowie też bliscy, a nawet stylistyka i gatunkowe przynależności się zgadzają. ?Asteriks? powstał jednak w roku 1959, więc na dobre kilkanaście lat przed ?Kajkiem i Kokoszem?, trzeba jednak pamiętać, że w rzeczywistości seria Christy była niczym innym, jak przeniesieniem jego wcześniejszych bohaterów ? Kajtka i Koka ? w słowiańskie czasy. Ta zaś swoimi korzeniami sięgała aż 1958 roku, kiedy to jeszcze ukazywała się pod tytułem ?Niezwykłe przygody Kajtka-Majtka?, gdzie bohater był tylko jeden. Co nie wyklucza mocnej inspiracji działem Goscinnego i Uderzo, ale pokazuje jednocześnie, że Christa swój sukces zawdzięcza przede wszystkim sobie.

I siłę wizji oraz talent, które złożyły się na ten sukces, widzimy wyraźnie w każdym albumie serii. I w tym także. Opowieści tu przedstawione to nie tylko kawał dobrej, zabawnej fantatsyki przygodowej dla całej rodziny, ale kolejny z przełomowych momentów serii. Tu bowiem debiutują Łamignat i Gdasia, a Ciotka Jaga wreszcie staje się postacią, jaką znamy i kochamy z późniejszych tomów. Do tego w tym albumie dostajemy ?Pasowanie?, opowieść dotąd w zbiorczych albumach wydawanych przecież od lat 80. nie było. Poza tym dostajemy tu wszystko to, co w takim komiksie znaleźć się powinno. Akcja, humor, lekkie, żywe i zabawne dialogi, dobre tempo, swojski urok, świetny klimat, inteligentne dowcipy i mnóstwo uroku. I wspomniane już przeze mnie na wstępie dodatki.

Po prostu rewelacja. Na każdym polu. Swojska odpowiedź na ?Asteriksa?, która ma w sobie taki urok i tyle mocy, że zachwyca niezmiennie od dekad. I to zarówno młodych, jak i starych czytelników.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?