SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Gdy myśli do Majdanka wracają (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Prószyński Media
Data wydania 2022
Oprawa twarda
Liczba stron 432

Opis produktu:

Wspomnienia lekarki z obozu koncentracyjnego w Lublinie.Stefania Perzanowska, z zawodu lekarka internistka, została aresztowana przez Niemców w listopadzie 1942 r. za działalność w ruchu oporu. Po niemal dwumiesięcznym pobycie w więzieniu w Radomiu, w styczniu 1943 r. wysłano ją do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Lublinie, nazywanego Majdankiem. Tu stworzyła szpital żeński i prowadziła go do końca pobytu w KL Lublin. Nie tylko starała się leczyć chore więźniarki, lecz także potajemnie zdobywała dla nich leki oraz ukrywała przed władzami obozu kobiety niezdolne do pracy. W 1965 r. wzięła udział w konkursie zorganizowanym przez Państwowe Muzeum na Majdanku na napisanie wspomnień o obozie. Jej pracę nagrodzono i wydrukowano w 1970 r. Tekst obecnego, drugiego wydania `Gdy myśli do Majdanka wracają` porównano z autorskim maszynopisem, co dało wgląd w pracę autorki nad książką. Ponadto publikacja zawiera niepublikowane dotąd obozowe grypsy i rodzinne fotografie.[...] kiedy byłam na zjeździe lekarzy, byłych więźniów obozowych w Warszawie, na zakończenie [...] wiceminister Rusinek powiedział: `Pamiętajcie, że przecież wy jesteście jedynymi, żywymi świadkami tamtych czasów i tamtych zbrodni i to, co napisaliście, i to, co napiszecie, pozostanie na zawsze dokumentem historycznym. Prawda historyczna musi być udokumentowana waszym pisaniem`. Chyba w tym właśnie powiedzeniu kryje się i cała racja, i cały sens, i cała geneza mojej książki. I chyba nie tylko mojej, ale także i wielu książek o obozie.Wypowiedź Stefanii Perzanowskiej w audycji radiowej w Radiu Lublin

Stefania Perzanowska(1896-1974) - lekarka internistka, działaczka społeczna. Urodzona w Warszawie. Brała udział w I i II wojnie światowej, służąc chorym i rannym. Absolwentka Medycznego Uniwersytetu Warszawskiego z tytułem doktora wszech nauk lekarskich. W listopadzie 1942 r. aresztowana za działalność w AK. 8 stycznia 1943 r. deportowana na Majdanek, gdzie do 13 kwietnia 1944 roku prowadziła rewir (szpital) żeński. Była także więźniarką obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Wszędzie tam niosła pomoc chorym. Po wojnie wygłaszała referaty i publikowała artykuły związane z tematyką obozową, także syndromem poobozowym (KZ Syndrome). Bezpłatnie leczyła byłych więźniów obozów koncentracyjnych i ich rodziny. W 1965 r. wzięła udział w konkursie na pamiętniki o obozie organizowanym przez Państwowe Muzeum na Majdanku. Przewodniczyła Komisji Lekarskiej w Wydziale Zdrowia i w Związku Wojowników o Wolność i Demokrację. Zmarła w Warszawie. Zawodowo była związana z Radomiem, w 1985 r. jej imieniem nazwano jedną z ulic w tym mieście.

Wydanie pod opieką merytoryczną i patronatem Państwowego Muzeum na Majdanku.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwa: Prószyński
Kategoria: biografie i wspomnienia,  wspomnienia,  literatura faktu, publicystyka,  książki o auschwitz,  książki o Holokauście,  książki o obozach koncentracyjnych
Wydawnictwo: Prószyński Media
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 130x200
Liczba stron: 432
ISBN: 9788382952148
Wprowadzono: 07.11.2022

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Gdy myśli do Majdanka wracają - Stefania Perzanowska

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 3 oceny )
  • 5
    3
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Paulina

ilość recenzji:1

8-12-2022 19:05

Stefania Perzanowska choć bez broni w ręku walczyła z okupantem za pomocą lekarskiego wykształcenia. Najpierw na Majdanku, później w Auschwitz niosła pomoc wszystkim tym, którzy jej potrzebowali. W czasie II wojny światowej działała w podziemiu, była członkinią Armii Krajowej. Wpadła w ręce nazistów w wyniku aresztowania inteligencji. Więziona najpierw w Radomiu razem z pierwszym transportem kobiet trafiła do Lublina. Na Majdanku pierwszym, co ją przeraziło było to, że żaden niemiecki lekarz nie przejmuje się losem chorych. Człowiek był tylko nic nie znaczącym numerem, jednym więcej, jednym mniej...

Autorka książki nagrodzonej w konkursie zorganizowanym przez Muzeum na Majdanku opowiada swoją historię. Bardzo szybko zaczęła udzielać pomocy potrzebującym, z czasem zorganizowała punkt sanitarny, który szybko przemienił się w sprawnie działające miejsce niosące pomoc. Wielokrotnie, z narażeniem swojego życia, ,,ukrywała" w szpitalu tych, którzy do pracy nie byli zdatni. Robiła wszystko by niezależnie od narodowości pacjentki na bloku żeńskim miały jak najlepszą opiekę. Nigdy się nie skarżyła, nie narzekała. Działała zarówno na Majdanku, jak i później w Auschwitz, gdzie przeniesiono pacjentów razem z 50 personelu w kwietniu 1944 roku.

Sama historia Majdanka przedstawiona oczami Perzanowskiej zajmuje nieco ponad 250 stron. Kolejne blisko 180 to opowieść w formie grypsów, listów, które pisała do krewnych, córki. Nie da się ukryć, że historia zamknięta w tytule ,,Gdy myśli do Majdanka wracają" to poruszające świadectwo bohaterstwa i człowieczeństwa. Dzieliła się otrzymywanymi darami z więźniarkami, zdobywała dla nich książki, dbała o to, by uratować jak najwięcej majdańskich istnień. Pozostała lekarzem do końca swoich dni. Zmarła w 1974 roku.

Czy recenzja była pomocna?

mon***************

ilość recenzji:24

25-11-2022 19:26

"Nisko schylamy głowy w hołdzie przed bohaterskimi cieniami, o których niezagasła pamięć pozostanie w nas na zawsze."

Książki o tematyce obozowej czyta się ciężko. Ta świadomość, że wszystko to, co zostało opisane miało miejsce naprawdę jest po prostu dobijająca. W tym przypadku zdarzyło mi się odłożyć tę historię na bok kilka razy. Musiałam odpocząć, przemyśleć... Pozbierać myśli.

"Gdy myśli do Majdanka wracają" to spisane wspomnienia Stefanii Perzanowskiej, działaczki ruchu oporu oraz sanitariuszki AK, która 7 stycznia 1943 roku trafiła do obozu koncentracyjnego KL Lublin, potocznie zwanego Majdankiem.

W obozowym piekle choroby rozprzestrzeniały się w szaleńczo szybkim tempie. Stefanii, pod pretekstem tego, że zacznie również chorować kierownictwo obozu, udało się założyć szpital. Został przeznaczony do tego jeden barak, zebrała ona potrzebnych ludzi z doświadczeniem medycznym i tak, w ciężkich warunkach, dbali oni i leczyli ludzi w tej okrutnej rzeczywistości. 


Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich to wspomnienia dr Perzanowskiej z obozowego piekła. Opisuje ona majdankową rzeczywistość, która chwilami brzmi jak zmyślony scenariusz filmowy.

Jak człowiek człowiekowi mógł zgotować taki los? To pytanie nasuwa mi się zawsze podczas czytania takich książek. Nigdy nie będę w stanie tego zrozumieć...

Natomiast w drugiej części poznajemy życiorys głównej bohaterki, jest wiele zdjęć z jej rodzinnego albumu oraz takich związanych z Majdankiem. Znajdziemy też skany listów, które kobieta wysyłała do swoich najbliższych. Ta książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Myślę, że stało się tak właśnie z powodu tych zdjęć i listów, ponieważ kiedy coś czytamy to mamy świadomość tego co autor chciał nam przekazać, ale kiedy widzimy takie rzeczy na własne oczy dociera to do nas ze zdwojoną siłą.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

sze*********************

ilość recenzji:11

17-11-2022 17:26

Zdjęcia, dokumenty, a przede wszystkim autentyczne wspomnienia lekarki z KL Lublin. Z pewnością warta przeczytania.

Czy recenzja była pomocna?