SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

De hiis malis que aguentur in hoc mundo

O niedolach, które rządzą na tym świecie, De curie miseria

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN
Data wydania 2022
Oprawa miękka
Liczba stron 94
  • Wysyłamy w 24h
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Mikołaj Oloch z Szamotuł, mistrz Uniwersytetu Krakowskiego (wypromowany w-5 r.), był wieloletnim kaznodzieją i altarzystą katedry w Poznaniu. Spod jego pióra wyszły dwa wierszowane łacińskie dziełka, zatytułowane `De hiis malis que aguntur in hoc mundo` (O niedolach, które rządzą na tym świecie) oraz `De curie miseria` (O marności życia dworskiego). Pierwsze należy do tzw. form sentencjonalnych ? czyli zbiorów przysłów i sentencji, cenionych bardzo w średniowiecznej dydaktyce szkolnej. Oloch zebrał pouczenia dotyczące chciwości, gadatliwości i obmowy, kłamstwa, nieuczciwości w handlu, nieobyczajnści. Ze względu na treść można `De hiis malis` przypisać do nurtu literatury poświęconej krytyce ludzkich ułomności i grzechów w rodzaju satyry stanowej (Standessatire). Natomiast `De curie miseria` jest wierszowanym minitraktatem poświęconym krytyce życia dworskiego. Autor pokazuje w krzywym zwierciadle życie na dworze, nędzne warunki, w jakich dworzanie i pachołkowie mieszkają, jak się źle odżywiają, przede wszystkim jednak jest to krytyka stosunków społecznych tam panujących. Oloch wskazuje zatem antywartości, jakim służą dworzanie: pochlebstwo, zdrada, chciwość, nielojalność, brutalność, a więc przywary będące zaprzeczeniem dworskości i łączącej się z nią rycerskości (curialitas). Obie prace stanowią rzadki w Polsce przykład literatury szkolnej XV w. Edycji krytycznej obu dziełek towarzyszą przekład na język polski oraz objaśnienia.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: historia,  literatura faktu, publicystyka,  Literatura piękna
Wydawnictwo: Instytut Badań Literackich PAN
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2022
Liczba stron: 94
ISBN: 9788366898721
Wprowadzono: 24.03.2023

RECENZJE - książki - De hiis malis que aguentur in hoc mundo, O niedolach, które rządzą na tym świecie, De curie miseria - Mikołaj Olch

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

0/5 ( brak ocen )
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję: