SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Czerwony Mars (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
 • Promocja
  image-promocja

książka

Wydawnictwo Vesper
Data wydania 2023
Oprawa twarda
Liczba stron 916
 • Wysyłamy w 24h - 48h
 • Karta30 promocja z Inpost Pay

Opis produktu:

Przez stulecia zimny, nieprzystępny, targany huraganowymi wiatrami Mars fascynował ludzkość. W końcu udało się zorganizować misję mającą na celu kolonizację i terraformację Czerwonej Planety. Na podbój Marsa wyrusza grupa stu starannie wyselekcjonowanych osób. Różnią się wiekiem, wykształceniem, specjalizacją, narodowością, światopoglądem. Razem stanowią fundament, na którym oprze się przyszłość planety. Ich celem jest uczynienie Marsa zdatnym do życia, przekształcenie go w drugi dom dla mieszkańców przeludnionej, targanej konfliktami i brakiem surowców Ziemi. Wyposażeni w najnowszą technologię koloniści muszą zmierzyć się nie tylko z ekstremalnymi warunkami panującymi na powierzchni planety. Różne wizje, plany, motywacje członków załogi sprawiają, że nawet w obliczu tak wzniosłego celu, to nie przyroda staje się największym zagrożeniem dla sukcesu ich misji, ale oni sami - podzieleni na frakcje, skonfliktowani, wiedzeni zawiścią, zaślepieni wykluczającymi się wzajemnie ideami. Na tle epickich wydarzeń, manifestacji potęgi ludzkiego rozumu i technologii, obserwujemy akty odwagi, poświecenia, ale też i intrygi, spiski i zdrady. Dla jednych Mars to tylko źródło zysku, inni gotowi są oddać życie, by nigdy się nie zmienił. `Czerwony Mars` to jedna z najważniejszych powieści w historii gatunku science-fiction, znakomicie skonstruowana, pod względem rozmachu zapierająca dech w piersi. Za swoją powieść Kim Stanley Robinson otrzymał Nebulę oraz nagrodę British Science Fiction Association za najlepszą powieść science fiction 13 roku. `Wstrząsająca opowieść o kolonizacji Marsa najlepsza, jaka kiedykolwiek została napisana`. - Arthur C. Clarke
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: fantastyka,  fantasy,  książki na jesienne wieczory
Wydawnictwo: Vesper
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2023
Wymiary: 205x140
Liczba stron: 916
ISBN: 9788377314784
Wprowadzono: 23.11.2023

RECENZJE - książki - Czerwony Mars - Kim Stanley Robinson

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 2 oceny )
 • 5
  2
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

czytanie.na.platanie

ilość recenzji:1031

22-03-2024 13:28

Marzenia człowieka o zdobywaniu kosmosu pchają go ciągle ku eksploracji nieznanego bez względu na ryzyko. Kim Stanley Robinson w ?Czerwonym Marsie?, pierwszej części Trylogii marsjańskiej, zabiera nas w fascynującą podróż, której celem jest kolonizacja tej surowej i niemalże niemożliwej do oswojenia planety.

Autor już na początku opowieści pokazuje, że ludzie mogą zmienić planetę, ale sami nigdy się nie zmienią. I choć pobyt pierwszych starannie wyselekcjonowanych pionierów jest ?niezapisaną czerwoną kartą?, to szybko wypełniają ją sceny zazdrości, plotki i podziały. Bo życie ?na Marsie czy gdziekolwiek indziej rządzi się takimi samymi prawami", a ludzie, mimo że zostawili Ziemię daleko za sobą, przywożą swoje poglądy, problemy i ambicje.

Autor ukazuje nie tylko dramat ludzkiej egzystencji skazanej na walkę o władzę, zasoby i ideologie, ale z ogromną szczegółowością kreśli jej zmagania z zabójczą naturą, którą próbuje okiełznać i zaprzęgniętą do stworzenia zdatnych do życia warunków technologią. Nie spotkałam się jeszcze z tak obrazowymi, drobiazgowymi i napisanymi ze znawstwem opisami marsjańskiego krajobrazu. Przy czytaniu rozciąga się przed nami w pełnej okazałości "piękny, ale i niezmiernie surowy: prosty, nagi, milczący, obojętny, skalisty i odwieczny... Majestatyczny."

Z równym realizmem poznajemy specyfikę dostosowanych do marsjańskich warunków budowli, nowatorskich technologii i procesów zachodzących w naturze, co świadczy o niesamowitej wiedzy Autora na wiele tematów, albo wykonaną tytaniczną pracę. Podział na rozdziały ukazujące perspektywę kolejnych, odgrywających w procesie kolonizacji istotną rolę bohaterów daje nam wgląd w przypisane im zadania, ich oczekiwania i wizje. Na ponad dziewięciuset stronach Robinson zawarł opowieść wciągającą w wir emocji, rozważań i zmagań z nieznanym, której efektem jest głębsze zrozumienie zarówno ludzkiej natury, jak i tajemnic kosmosu.

Bardzo zaangażowałam się w spory bohaterów dotyczące terraformowania planety, bo argumenty zwolenników i przeciwników były niezwykle trafne i uzasadnione, co uniemożliwiało wręcz opowiedzenie się po którejś ze stron. Wielu pionierów przybyło tu ryzykując wszystkim, by wprowadzać w życie swoje wizje, pozostawiwszy za sobą dotychczas znane życie. Zadałam sobie pytanie, czy i ja byłabym skłonna na takie ryzyko? I odpowiedź nie mogła być twierdząca, bo mimo że zostały tam posadzone platany, mimo że pionierzy żyli w zdrowiu i sile ponad 110 lat z perspektywami na więcej to "nikt nie miał tu czasu, aby przeczytać choćby jedną książkę".

A jeśli mielibyście przeczytać jedną książkę o Marsie, to niech to będzie ta. Poczujecie się jakbyście przenieśli się na tę niesamowitą czerwoną planetę i nie będziecie chcieli z niej wracać.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

books.and.candles

ilość recenzji:297

2-01-2024 22:08

Dziś przychodzę do Was z moją opinią na temat książki "Czerwony Mars" Kima Stanleya Robinsona. ???? To pierwsza część trylogii, której tematem przewodnim jest kolonizacja tytułowej planety. Zdania na temat tej lektury są podzielone, dlatego z chęcią po nią sięgnęłam, aby wyrobić sobie własne. ???? Jeśli jesteście ciekawi, czy stanęłam po stronie zwolenników, czy przeciwników tej powieści?????

Nadeszły trudne czasy dla mieszkańców Ziemi. Przeludniona planeta, na której zaczęło brakować surowców, stała się miejscem konfliktów, dlatego ludzie zaczęli szukać innego miejsca do życia. ???? Wybór padł na Marsa, którego postanowiono skolonizować. ??????????????????? Na tę trudną misję wyrusza 100 wyselekcjonowanych śmiałków - osób w różnym wieku i różnej narodowości, mających odmienne wykształcenie, specjalizacje i poglądy. Czy tak indywidualne jednostki, mające różne wizje, plany i motywacje, będą w stanie zjednoczyć się, aby wypełnić zadanie??????

Ta książka to podróż do przyszłości, w której Mars staje się dla ludzi drugim domem. Robinson zręcznie połączył tu naukę i fikcję, tworząc przekonujący obraz kolonizacji Czerwonej Planety. ???? Jego opisy jakże zaawansowanej technologii są imponujące, ale co ważniejsze, bardzo realistyczne, a wszystko zdaje się być w zasięgu naszych obecnych możliwości technicznych. ???? Jednak to nie technologia jest najważniejsza w tej książce, tylko ludzie. Autor z wielką precyzją oddaje psychikę bohaterów, ich dylematy i konflikty. Pokazuje, jak trudne mogą być relacje między ludźmi, nawet gdy są oni od siebie zależni. ???? To, co bardzo wyróżnia tę książkę, to sposób, w jaki Robinson bada społeczne i polityczne konsekwencje kolonizacji Marsa. To doskonały obraz tego, jak ludzie radzą sobie z wyzwaniami, które stawia przed nimi tak monumentalna zmiana. ????

Podsumowując, "Czerwony Mars" nie jest lekturą lekką, ale warto dać jej szansę, bo zyskuje przy bliższym poznaniu. Ta książka zdecydowanie zasługuje na uwagę. Gorąco polecam??????

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?