SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Bezbożnik (twarda)

Przeciw władzy religii

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
 • Promocja
  image-promocja

książka

Wydawnictwo Czarna Owca
Data wydania 2021
Oprawa twarda
Ilość stron 144

Opis produktu:

Bezkompromisowy. Bezwzględny. Bezbożnik. Kościół katolicki przeżywa kryzys: coraz większa liczba skandali, obłuda duchownych, kolejne apostazje. Odpowiedź na to wszystko jest jedna: jeszcze większa opresja, zamach na prawa kobiet, odmawianie praw mniejszościom, nadużywanie własnej pozycji. W tej perspektywie Bezbożnik Piotra Szumlewicza to wezwanie do odwagi i zachęta do krytycznego myślenia. W polemicznym stylu, sięgając do danych, historii czy filozofii, autor rozprawia się z hipokryzją księży i hierarchów. Ta książka to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto zastanawia się nad wyrwaniem spod przemocowej władzy religii.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: nauki humanistyczne,  filozofia,  filozofia religii,  Religie i mitologie,  religie
Wydawnictwo: Czarna Owca
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2021
Wymiary: 125x195
Ilość stron: 144
ISBN: 9788382520026
Wprowadzono: 14.04.2021

Piotr Szumlewicz - przeczytaj też

RECENZJE - książki - Bezbożnik, Przeciw władzy religii - Piotr Szumlewicz

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.8/5 ( 4 oceny )
 • 5
  3
 • 4
  1
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

moniczyta

ilość recenzji:1

29-04-2021 20:18

Dawno, dawno temu, gdy Polska przyjęła chrzest i uznała Papieża za swojego zwierzchnika, karą za niestawienie się na obowiązkowej mszy świętej było obcięcie ucha. Ktoś zapyta dlaczego? Aby każdy, kto zobaczy tego człowieka, mógł nim gardzić. Ot, taka ciekawostka spoza reportażu.

Nie jestem pewna, czy będę obiektywna, jako ateistka. Zgadzam się z wieloma poglądami autora, z którymi osoby wierzące godzić się nie muszą. Piotr Szumlewicz przyrównuje kościół do klasycznego ortodoksyjnego ruchu władzy. Pisze, że wykorzystuje on ludzi dla własnych celów, ale niewiele wspólnego ma z samym Bogiem. Wyrzuca na światło dziennie chory system edukacji, przewinienia Jana Pawła II, dyskryminację kobiet i szerzenie przez kościół nienawiści. Zgadzam się z autorem, że od pradziejów kościół był oparty na przemocy i namawianiu wiernych do prześladowań wobec agnostyków i ateistów, LGBT, rozwodników i wielu innych grup społecznych. Jest wielu fajnych, mądrych księży i nie przeczę temu. To jednak w żaden sposób nie wynagradza w moim odczuciu kilkusetletnich krzywd wyrządzonych przez dogmaty kościoła. Krzywd i traum, z których ludzie leczą się po dziś dzień.

Bóg, jeśli istnieje, jest wszędzie. Nie potrzebujemy kościoła, spowiedzi, kościelnych tradycji. Jeśli czujemy duchową potrzebę obcowania z Bogiem, możemy to robić w dowolnym miejscu i w każdym czasie (tak głosi Biblia) . Możemy być dobrzy, prosić go o wsparcie i o przebaczenie bez ludzkich pośredników. Choć sama jestem niewierząca to jestem pewna, że w ten sposób wiara w Boga stała by się dla wielu osób przyjemnością, a nie tylko niemiłym obowiązkiem. Przestała by budzić strach i agresję, a skupiła się na tolerancji, empatii i zdrowej miłości do bliźnich.

Polecam książkę przeczytać, niezależnie od wyznawanej wiary. Jest krótka, merytoryczna, napisana lekko. Porusza ważne tematy i zmusza do refleksji. Dla mnie lektura jak najbardziej wartościowa. Dziękuję ...

Czy recenzja była pomocna?