SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Atlas sztucznej inteligencji

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo BO.WIEM
Oprawa miękka
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

autor: Kate Crawford, Tadeusz Chawziuk
wyd.bo.wiem
stron: Strony: 336, Format: 230x150 mm
data: Rok wydania: 2024, oprawa: broszurowa

Sztuczna inteligencja nie jest ani inteligentna, ani sztuczna

Nieodwracalna transformacja naszego życia, jaką niesie ze sobą wynalezienie sztucznej inteligencji, staje się faktem. Czy znamy ukryte koszty tej przełomowej technologii? Czy wiemy, czyim służy interesom? I jaki ma wpływ na społeczeństwo?

Kate Crawford obala mity, jakoby sztuczna inteligencja była bezcielesna, obiektywna czy niezbędna. Udowadnia, że to narzędzie wyzysku w rękach władzy, policji, wojska i korporacji oraz podłoże narastających nierówności. Funkcjonowanie systemów AI nie byłoby możliwe bez nadmiernej eksploatacji zasobów energetycznych i mineralnych, wykorzystania taniej siły roboczej i niekontrolowanego pozyskiwania danych.

Atlas sztucznej inteligencji stanowi swoistą mapę teraźniejszości: miejsc, ludzi i relacji. Pomaga zrozumieć rolę AI we współczesnym świecie. Jest cenną przeciwwagą dla bezkrytycznych zachwytów nad sztuczną inteligencją oraz zaproszeniem do świadomego i odpowiedzialnego korzystania z technologii informacyjnej.

Czy wiesz, że:

  • rekruterzy w wielkich korporacjach wykorzystują narzędzia do przechwytywania i analizy wyrazu twarzy i mowy ciała?
  • niektóre stacje robocze w halach produkcyjnych są wyposażone w czujniki, które na bieżąco informują o temperaturze ciała pracowników i ich fizycznej odległości od innych osób?
  • jedna z sieci restauracji zainstalowała w kuchniach systemy widzenia komputerowego sprawdzające, czy personel przygotowuje pizzę zgodnie ze standardami?

"Krytyczne, ale bardzo oryginalne spojrzenie na problemy generowane przez dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji. Kate Crawford analizuje nie tylko techniczne aspekty AI, lecz także jej wpływ na pracę, prywatność, władzę oraz środowisko. Pozycja obowiązkowa zarówno dla entuzjastów, jak i sceptyków szeroko rozumianej sztucznej inteligencji".

Dr Kamil Filipek, socjolog i data scientist, dyrektor Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS

"Śledząc rozwój AI, jej mitologię, etykę i politykę, Atlas sztucznej inteligencji uświadamia nam, że opowiadane o niej historie są równie istotne, jak modele matematyczne, na których systemy te są zbudowane".

Ruha Benjamin, autorka książki Race After Technology: Abolitionist Tools for the New Jim Code

"Wnikliwa książka Kate Crawford pokazuje, że sztuczna inteligencja to nie deus ex machina, ale zbiór dehumanizujących i wykluczających praktyk ekstrakcyjnych, z których większość z nas nie zdaje sobie sprawy".

Sue Halpern, New York Review of Books

"Niezbędna lektura. Przechodząc od wydobywania litu do ekstrakcji danych, od wyzysku pracowników do rządowej inwigilacji, Atlas sztucznej inteligencji doskonale pokazuje, jak powstaje inteligencja. Anemiczne wołanie o etykę zastępuje wnikliwymi obserwacjami na temat degradacji środowiska, akumulacji kapitału i warunków pracy, dzięki którym AI istnieje". Wendy Hui Kyong Chun, Katedra Nowych Mediów Uniwersytetu Simona Frasera, Kanada "Książka ujawnia ciemną stronę sukcesu sztucznej inteligencji. () Oparta na gruntownych badaniach i świetnie napisana".

Virginia Dignum, Nature


S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: BO.WIEM
Oprawa: miękka
ISBN: 9788323353263
Wprowadzono: 22.02.2024

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Atlas sztucznej inteligencji

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4/5 ( 1 ocena )
  • 5
    0
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Bookendorfina

ilość recenzji:1535

21-04-2024 07:14

?Sztuczna inteligencja jest ideą, infrastrukturą, przemysłem, formą sprawowania władzy i sposobem widzenia świata; jest także manifestacją wysoce zorganizowanego kapitału, wspieranego przez rozbudowane systemy ekstrakcji i logistyki, z łańcuchami dostaw oplatającymi cały ziemski glob.?

Ciekawa propozycja czytelnicza, szerokie spektrum spojrzenia na sztuczną inteligencję, ukazanie powiązanych z nią zagrożeń dla ludzkości. Kate Crawford drobiazgowo podchodzi do wybranej tematyki AI, wchodzi w obszary warte uświadomienia i skłaniające do przemyśleń. Potoczne uważanie sztucznej inteligencji jako znakomitego dorobku gatunku ludzkiego, fenomenalny instrument pomocy i ułatwień, zderza się z krzywym obrazem pod pierwszą warstwą przypuszczeń, odbiciem zagrożeń o różnorodnym podłożu i ryzykiem dla postępu cywilizacji. Jak każdy instrument, może zostać wykorzystana w dobrej i złej wierze, do partykularnych celów i chwilowych korzyści. Postęp technologiczny domaga się podsycania ognia dynamizacji i ekspansji. Czy faktycznie ludzkość chce i zgadza się w to brnąć? A może trzeba zastanowić się nad niezamierzonymi implikacjami i nieprzewidywalnymi skutkami? Sztuczna inteligencja, chociaż cieszy się ogólnie pozytywnym wizerunkiem, wcale nie jest pozbawiona znaczących pułapek, w które już wpadamy.

Konstelacja interesów naukowych, ekonomicznych, historycznych, politycznych, kulturalnych i społecznych, ściśle związanych ze sztuczną inteligencją, jakby nie było sztucznym tworem, pozbawionym samoistności, naturalności bytu, wewnętrznej myśli, determinuje jej wykorzystanie, także w szkodliwym ujęciu, chociażby dominacji i dyskryminacji. Istoty myślące świadomie i podświadomie tworzą coś, co opiera się na jawności i formalizacji procesów, jednak przypisują temu moce kreatywności rozumowania przewyższającej nawet ludzką. Kate Crawford zwraca uwagę na konieczność zdawania sobie sprawy, że AI nie jest ani sztuczna, ani inteligentna, ale materialna z konstrukcją bazującą na różnych zasobach. W kolejnych rozdziałach autorka przybliża mechanizmy działania AI, miejsca narodzin globalnych sieci informatycznych, aspekt wykorzystywania pracowników w połączeniu z dotrzymaniem kroku algorytmom logistycznym, roli danych w uczeniu sztucznej inteligencji, wykrywania emocji, pogłębiania ucisku, stawania się przez AI narzędziem władzy państwowej, strukturą łączącą kapitał i siłę roboczą. Przedstawia sztuczną inteligencję jako złożony zestaw oczekiwań, ideologii, pragnień i lęków, ale także istotny czynnik kształtowania wiedzy i komunikacji. Sporo ciekawych informacji i naukowego spojrzenia.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?