A w konopiach strach / Jerzy Vetulani 34,07 zł | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie
 • image

A w konopiach strach (miękka)

książka

 • Wydawnictwo PWN
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 186
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

A w konopiach strach - opis produktu:

W świecie współczesnej medycyny napędzanej różnicami stanowisk autorytetów naukowych niewiele jest tematów budzących tyle kontrowersji, co w przypadku medycznych zastosowań marihuany.
Konopie były podstawą leczniczego arsenału dla uzdrowicieli w starożytnych Chinach, Indiach czy Grecji. Dziś w wielu krajach są nielegalne, więc naukowcy, który chcą badać ich medyczny potencjał, mają pod górkę. Medyczna marihuana w Polsce wprawdzie zdała już egzamin, ale wciąż trudno mówić o przełomie. Brakuje przepisów pozwalających na jej używanie, a za jej niewłaściwe zastosowanie lekarz zgodnie z prawem może zostać skazany nawet na 15 lat więzienia.
Efektem ciągłych dylematów pomiędzy uzależniającą szkodliwością a leczniczą użytecznością kanabinoidów jest zepchnięcie terapeutycznego stosowania marihuany na ziemię niczyją. Problem w tym, że zrozpaczeni pacjenci często widzą w niej jedyny ratunek.
W kolejnej książce z serii Bez tajemnic wybitny neurobiolog profesor Vetulani w rzeczowy, a zarazem barwny sposób opowiada o badaniach nad leczniczym zastosowaniem marihuany, o jej wpływie na nasz mózg, serce, układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy (Marihuana jest kobietą). Opowiadając o zalegalizowanych w Polsce substancjach uzależniających i zmieniających świadomość, profesor wyjaśnia podstawy chemii w naszym mózgu i działania narkotyków i stymulantów. W przejrzysty, a jednocześnie niepozbawiony dowcipu sposób mówi o uzależnieniach behawioralnych, których przedmiotem mogą być zarówno używki, jak i seks czy sport (Seks, wspinaczka, pornografia i skręt). Objaśniając właściwości kanabinoidów, czyli substancji czynnych zawartych w marihuanie do celów terapeutycznych, cofa się do historii i tradycji związanych ze stosowaniem substancji psychoaktywnych opisanych już w Biblii (rozdział Mojżesz i grzyby halucynogenne). Przypomina również historię cannabis (Jerzy Waszyngton co rano doglądał swoich konopi, a królowa Wiktoria leczyła nimi miesiączki). Porusza aspekt kontrowersji o charakterze merytorycznym, prawnym, społecznym i etycznym, analizując polskie fobie i zbiorowe akty paniki związane z marihuaną (Co mają polowania na czarownice do lęku przed konopiami). Książkę zamyka rozmowa z doktorem Markiem Bachańskim, opowiadającym o nadziejach związanych z leczeniem ciężkich postaci padaczek lekoopornych u dzieci z wykorzystaniem substancji z grupy kanabinoidów pozbawionej działania psychoaktywnego.
Książka składa się z 3 części:
I. O marihuanie i jej właściwościach
II. O fobii na punkcie marihuany
III. Rozmowy z ekspertami
`W świecie współczesnej medycyny napędzanej różnicami stanowisk autorytetów naukowych niewiele jest tematów budzących tyle kontrowersji, co w przypadku medycznych zastosowań marihuany. Efektem ciągłych dylematów pomiędzy uzależniającą szkodliwością a leczniczą użytecznością kanabinoidów jest zepchnięcie terapeutycznego stosowania marihuany na ziemię niczyją. Problem w tym, że zrozpaczeni pacjenci często widzą w niej swoją ziemię obiecaną.`
(Mariusz Kielar, Marihuana na ziemi niczyjej, "Służba Zdrowia" nr 93-100, grudzień 2015)

inne wydania :

produkt cyfrowy
 • -15%

E-book

S
Szczegóły

Jerzy Vetulani, Maria Mazurek - przeczytaj też

 • -24%
 • -40%
Sen Alicji czyli jak działa mózg

J. Vetulani

23,89 zł 39.81

Zobacz również

 • RRecenzje
 • Książka
 • A w konopiach strach
Średnia ocena:
4.8
  9
  0
  1
  0
  0
Twoja ocena:
imię, nazwisko lub nick:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!


brak oceny
 • 23-01-2017
 • 20:40

Książka jest zapisem rozmowy ze znanym neurofarmakologiem, w której poza głównym tematem: demitologizacją naszego podejścia do substancji psychoaktywnych, znajdziemy liczne anegdoty z bogatego życia Vetulaniego, także z życia artystycznego Krakowa. Ciekawy człowiek, ciekawa książka.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 25-04-2016
 • 09:02

Najczęściej boimy się tego, czego nie znamy. Obawiamy się odmiennych kultur, zwyczajów i tradycji. Lękamy się chorób, jednak jeszcze więcej obaw i kontrowersji budzi wykorzystanie do ich leczenia środków, jakich nie znamy, a ściślej rzecz ujmując takich, których nie zna zachodni świat.

Tak właśnie jest z leczniczą marihuaną. Już sama marihuana stawiana jest na równi z twardymi narkotykami np. heroiną czy kokainą. Jednak trzeba mieć świadomość tego, że marihuana jest łagodniejsza od nich (co nie znaczy, że nie uzależnia, a jej przyjmowanie nie wywołuje negatywnych skutków). A w marihuanie wykorzystywanej do celów medycznych, nie ma psychoaktywnej substancji THC (dzięki selekcji odpowiednich roślin i ich krzyżowaniu uzyskano odmianę zawierającą w sobie minimalną ilość THC. Tak uzyskane rośliny zawierają w sobie o wiele więcej dobroczynnej substancji jaką jest CBD). ....

Czym jest książka A w konopiach strach? Jest to zapis rozmowy pomiędzy psychofarmakologiem Jerzym Vetulianim a dziennikarkom Marią Mazurek. Autorzy książki w bardzo obrazowy i zarazem przystępny sposób przedstawiają tematy związane z konopiami, ale i innymi substancjami psychoaktywnymi. Jest trochę o kawie, alkoholu, twardych narkotykach, biochemii naszego mózgu, mechanizmach uzależnienia? Bardzo ciekawe są rozdziały dotyczące historii marihuany, a także wykorzystania środków psychoaktywnych w różnych religiach świata. Na końcu znajduje się również zapis krótszej rozmowy, do której dołączył wspomniany wyżej doktor marek Bachański.

A w konopiach strach to książka popularnonaukowa. Jednak znacznie różni się od większości tego typu pozycji. Przede wszystkim formą zapisu. Gdyby to nie była poważna książka, o ważnym temacie można by odnieść wrażenie, że jest to wspaniała gawęda, którą opowiada wprawny bajarz. Profesor w rzeczowy i sprawny sposób opowiada o konopiach ich historii, wykorzystaniu i innych kwestiach. Liczne anegdoty, dygresje, ciekawostki i nawet małe złośliwostki pomiędzy rozmówcami znacznie ubarwiają tekst i sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem.

.... Czy zatem faktycznie, w konopiach mieszka strach?

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 18-04-2016
 • 13:29

O konopiach w ostatnim czasie było wiele słychać. Jadnak mało kto przedstawia fakty, poza głośnymi sloganami. Tym razem mamy do czynienia z opracowaniem w formie wywiadu książkowego z psychofarmakologiem Jerzym Vetulani. Rozmowę przeprowadziła Maria Mazurek. Jednak warto było by zacząć od samego końca. Bo to właśnie tam umieszczona jest rozmowa z doktorem Markiem Bachańskim. To on rozbudził nadzieję związaną z leczniczą działalnością marihuany. On jako jeden z pierwszych zastosował leczniczą wersję marihuany u swoich pacjentów, chorujących na padaczkę lekooporną,. Co z tego wynikło i jaki miało ciąg dalszy, można dowiedzieć się z lektury książki. Jednak ta rozmowa jest dobrą podstawą do tego, aby dowiedzieć się znacznie więcej o tym typie terapii, niż tylko to co jest krzyczane na manifestacjach. Stąd też potrzeba publikowania książek o takiej tematyce. W przypadku książki ?A w konopiach strach?, mamy do czynienia ze szczegółowym omawianiem właściwości chemicznych konopi, ich zastosowania oraz historii zapoczątkowania uprawy i używania konopi. O ile opis chemiczny dla zwykłego czytelnika może wydawać się nużący i nudzący, o tyle pozostała część książki jest interesująca. Autorzy omawiają zagrożenia związane z konopiami porównując je do innych znacznie groźniejszych uzależnień przy uwzględnieniu dzisiejszej wiedzy (zwłaszcza medialnej) na temat stosowania tej rośliny. Nie jest to książka propagująca stosowanie i palenie marihuany. To raczej zestawienie wiedzy na jego temat wraz z przykładami z różnych kultur, zarówno wschodu i zachodu. Trudno tutaj znaleźć namawianie czytających do demoralizacji. Książka ta to zestawienie naukowych pojęć i wiedzy połączone z wieloma ciekawostkami popartymi faktami. Dodatkowo specyficzny humor rozmówców powoduje, że książka jest ciekawa. Nie stanowi jedynie opracowania naukowego. Polecam ją każdemu, kto lubi wiedzieć o czym toczy się debata.

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -25%
Meandry losu Tom 5: Non Omnis Moriar

Niwen

33,60 zł 44.80
 • -37%
Dom na wyspie

D. Milli

25,05 zł 39.77
Zapowiedź - 11.9.2019
 • -35%
Sto dni wdzięczności

A. Niemczynow
25,85 zł 39.77
Zapowiedź - 19.9.2019

 • -40%
Nie pozwól mu odejść

T. Kieres

23,89 zł 39.81
Zapowiedź - 19.9.2019
 • -25%
Kim byłbym bez ciebie?

G. Musso

11,20 zł 14.94

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 25.94 zł
  23.08 zł

  Życie potrafi zaskoczyć. Przekonał się o tym główny bohater książki - socjolog, naukowiec, pracownik uczelni, w ręce którego wpadają listy wielbiciela jego żony sprzed lat. Czytając w zabawny sposób napisaną historię można odnieść wrażenie, że bohater jest zawiedziony swoim małżeństwem i synem....

 • Podstawową zaletą monografii A fe!, przygotowanej pod redakcją Aleksandry Drzał-Sierockiej oraz Małgorzaty Kowalewskiej, jest panoramiczność ujęcia. Mówi się więc o "wstręcie" i "obrzydliwości" jako narzędziach dystynkcji językowych i poznawczych oraz kulturowych przejawach i...

 • 48.88 zł
  43.50 zł

  Baśnie Perrault`a Bajka z Ameryki Baśnie z Polski, Rosji Baśnie braci Grimm Bajki Ezopa, Andersena

 • Unikalny koncert zespołu Mosaic zarejestrowany 15 stycznia 2010 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Gościnnie udział wzięły Weronika Grozdew-Kołacińska, wokalistka o bułgarskich korzeniach i Maria Bienias, śpiewaczka ze wsi Wola Korycka. Najstarsze pieśni...

 • Wyjątkowa płyta, na której znalazły się najwspanialsze pieśni patriotyczne w wykonaniu Bernarda Ładysza.Na płycie: Jak długo w sercach naszych, Kiedy ranne wstają zorze, Rota, My, Pierwsza Brygada, Warszawianka, Boże, coś Polskę, Maz urek Dąbrowskiego, Pierwsza Kadrowa, Pieśń o wodzu miłym, Jeszcze...

 • Przedsięwzięcie DHOAD-RIVENDELL to ponadczasowa fuzja świata wolnej wyobraźni twórczej i ezoterycznej energii Maharadżów. Muzyka znajdująca się na CD została nagrana w trakcie koncertu 4 maja 2010 w studiu koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Grupa trzynastu artystów...