SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Zgliszcza

Opowieści pojałtańskie

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Zysk I S-Ka
Data wydania 2017
Oprawa miękka
Liczba stron 880

Opis produktu:

Akcja powieści dzieje się w latach 1945-1956. Opowiada o próbie uprawiania polityki na cmentarzu, jakim stała się powojenna Polska. Polityki zmierzającej do powstrzymania rozrostu hydry, jaką był komunizm.
Wydarzenia obserwujemy z perspektywy Stanisława Mikołajczyka, który podjął ryzykowny eksperyment, próbując ograć komunistów metodami parlamentarnymi, ale też z perspektywy żołnierzy wyklętych czy zwykłych ludzi imających się rozmaitych metod i dróg, aby uczynić nasz kraj normalnym i wolnym. Większość bohaterów to postaci autentyczne, obok nich pojawiają się postaci fikcyjne, które jednak często też miały swoje historyczne pierwowzory.

Poza Stanisławem Mikołajczykiem, Stefanem Korbońskim czy Zygmuntem Żuławskim, partyzanckim dowódcą `Orlikiem` (Marianem Bernaciakiem) czy Kazimierzem Pużakiem jako wyraziści uczestnicy zdarzeń występują nasi opresorzy: Władysław Gomułka, Bolesław Bierut, Jakub Berman, Stanisław Radkiewicz, Luna Brystygierowa, oraz osoby uwikłane w rodzący się nowy system, na czele z Józefem Cyrankiewiczem i prof. Stanisławem Grabskim. Akcja rozgrywa się w wielu miejscach Polski - od Warszawy poprzez lasy wokół miasteczka Ryki na pograniczu Mazowsza i Lubelszczyzny aż po Poznań i Dolny Śląsk.

Ta książka to także zarysowana wyrazistymi kreskami panorama ówczesnego społeczeństwa z jego nieprostymi dylematami i wyborami. I hołd złożony Polakom upadającym, cofającym się, ponoszącym klęski, ale usiłującym zachować w strasznych czasach swobodę decyzji i człowieczeństwo.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwa: Zysk
Kategoria: Literatura piękna,  Powieść historyczna,  książki dla starszych pań
Wydawnictwo: Zysk I S-Ka
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2017
Wymiary: 150x230
Liczba stron: 880
ISBN: 978-83-65521-71-2
Wprowadzono: 06.04.2017

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Zgliszcza, Opowieści pojałtańskie - Piotr Zaremba

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 19 ocen )
  • 5
    13
  • 4
    3
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Paweł Siennicki

ilość recenzji:1

brak oceny 19-06-2017 14:09

?Zgliszcza? to najlepsza powieść historyczna dekady.
Autora powieści znam i bardzo cenię. Cenię, bo jest świetnym nie tylko dziennikarzem, ale również pisarzem. Może to na wyrost, może samego Zarembę to dotknie, bo jest przede wszystkim Zarembą, ale on dla mnie jest polskim Stephenem Kingiem.
Zaraz, zaraz. Ale przecież pisze o jego powieści historycznej, 900 stron. I pierwsze wrażenie ? nie uwierzycie Państwo jak jest to dobrze napisane, jak to szybko, wartko się czyta.
I już teraz bez krotochwil, bo temat jest trudny, bolesny. Akcja ?Zgliszcz? rozgrywa się w trakcie jedenastu powojennych lat, widzimy Polskę z wielu perspektyw. Stanisława Mikołajczyka, jego gry z komunistami, z perspektywy zwykłych ludzi, Żołnierzy Wyklętych, ale też poznajemy bohaterów potwornych, upiornych, bo odpowiadających za komunistyczne represje, czy wręcz będących ich architektami. Czas to straszny, ktoś napisał czy powiedział, że to była próba uprawiania polityki na cmentarzu. I uwierzcie mi Państwo ? tak się czułem czytając tę książkę. Jak w trakcie lektury żadnej innej, było mi duszno, tak mocno odbierałem książkę całym sobą. Ktoś teraz powie: to kiepska zachęta. Nie, bo żadna inna książka mnie, tak nie wciągnęła do tego, swojego świata. Kiedyś mnie poruszał tylko tak mocno Herling-Grudziński, może Borowski. Piszę o tym, kładąc właśnie nacisk na literackie zalety tej książki. Bo to coś znacznie więcej niż powieść historyczna o tym jak Polacy próbowali odnaleźć się w powojennej rzeczywistości.
I co mnie bliskie, niezwykłe ? dzięki Zarembie próbuje i staram się zrozumieć bohaterów. Nie potworów, ale tych którzy szli na różne kompromisy. Bo Zaremba tak ich przedstawił, tak sportretował, że nawet te z mojej perspektywy zgniłe, czy niezrozumiałe wybory, odczuwam sobą. Czuję atmosferę czasu. Dlatego nie patrzę na nie w kategoriach czarno-białych. Sam zadaje sobie pytanie: jak ja bym się zachował na ich miejscu.
Książka fascynuje. Bardzo chciałbym, aby sięgnął po nią zdolny filmowiec. To fenomenalny materiał na mądry, świetny serial. Najlepsza powieść historyczna dekady, a dla mnie jedna z ważniejszych książek w życiu. Bo dzięki niej coś zrozumiałem, mogłem wczuć się w wybory bohaterów. I dlatego teraz nie będę już taki zero-jedynkowy w ocenach. Mnie ta książka zmieniła.

Czy recenzja była pomocna?