SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Wszystkie kategorie

Klasyka kryminału

Jeśli lubisz świat zagadek, tajemnic i krwawych morderstw, dobrze trafiłeś. W kategorii: klasyka kryminału na stronie Gandalf.com.pl znajdziesz powieści, które okażą się strzałem w dziesiątkę dla najbardziej zagorzałych fanów. Wśród najpopularniejszych nazwisk znajdziemy oczywiście takich pisarzy jak Agatha Christie oraz Arthur Conan Doyle, a także ich kultowe postaci, to znaczy: Herculesa Poirota, Pannę Marple, Sherlocka Holmesa, które już teraz są uznawane za znamienne w świecie popkultury.

Klasyka sensacji

Na klasykę kryminału składają się wszystkie najpopularniejsze tytuły, które ukształtowały ten gatunek, a także powieści, go kultywujące. Najlepsze powieści kryminalno-sensacyjne mają utarty schemat i kluczowego bohatera, który dąży do rozwikłania zagadki danego przestępstwa.

Można stwierdzić, że klasyka sensacji jest jak western. Zawsze pojawia się złoczyńca i postać, która chce go pochwycić i wsadzić do więzienia. Najpopularniejsze postaci, takie jak chociażby Sherlock Holmes wpływają na kształtowanie bohaterów-detektywów, zarówno prywatnych, jak i amatorów. Sprawa zostanie rozwiązana, gdy tylko przestępca zostanie pochwycony. Mimo że wiele rzeczy jest w kryminałach czarno-biała, coraz częściej dąży się do psychologizacji bohaterów.

Klasyka kryminału – książki

Wśród najpopularniejszych powieści wpisujących się w klasykę kryminału wyróżnić możemy Przygody Sherlocka Holmesa Doyle’a, Morderstwo w Orient Expressie Christie, Martwe oczy Londynu Edgara Wallace’a, Opowieści kryminalne i tajemnicze Edgara Allana Poego.

Najpopularniejsi autorzy kryminałów i powieści sensacyjnych stworzyli kultowe postaci detektywów i złoczyńców, naśladowanych przez późniejsze pokolenia twórców tego gatunku. Dzieje się tak w przypadku Herkulesa Poirota i panny Marple czy też Sherlocka Holmesa i doktora Watsona. Można by rzec, że każdy Batman ma swojego Robina, a pojedynczo Ci bohaterowie nie są tak wydajni, jak w duecie. Śledzą kryminalistów i rozwiązują nawet najbardziej skomplikowane sprawy. Każdy duet musi mieć także wspólnego wroga.

Najlepsza klasyka kryminału

Klasyczne powieści kryminalne tworzone są według schematu, na który składa się morderstwo, rozpoznanie, przesłuchanie świadków, narada, pościg, schwytanie sprawcy. Bardzo często głównemu bohaterowi przez moment grozi śmiertelne niebezpieczeństwo, ale zostaje on wybawiony z opresji, a sprawca zostaje schwytany.

Warto dodać, że pościg trwa z reguły bardzo krótko, a w trakcie narady bohater czeka z rewelacjami do samego końca, by wzbudzić wrażenie na czytelniku. Gdy dochodzi do momentu schwytania sprawcy, bohater rekonstruuje wydarzenia i przedstawia rozwiązanie, zagadki, która okazuje się oczywista.

Sprawdź Naszą ofertę odnoszącą się do najstarszych kryminałów i klasycznych kryminałów – książek. Wybierz idealną lekturę dla siebie i wejdź w świat zbrodni i jej jednoznacznych lub nieoczywistych rozwiązań.


... ...
Zobacz więcej produktów