SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Zrozumieć Japonię

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Novae Res
Oprawa miękka
Liczba stron 426

Opis produktu:

Są trzy drogi robienia różnych rzeczy: jedna jest dobra, druga zła, a trzecia jest japońska.

Japonia? Manga, sake i filmy o samurajach. Japończycy? Dziwni, sztywni i bez emocji. Czas skończyć ze stereotypami! Dorota Ugorowska, która poświęciła poznawaniu Japonii blisko 20 lat życia, sprawi, że spojrzycie na ten kraj z nieznanej dotąd perspektywy. Osobiste przeżycia autorki są punktem wyjścia do lepszego zrozumienia kultury, mentalności i tradycji Japończyków, a z jej obserwacji i refleksji wyłania się fascynujący obraz kraju, w którym najbardziej liczą się honor, uczciwość i poszanowanie drugiego człowieka, a siła medytacji i bliskości z naturą są znane i kultywowane od pokoleń. Daj się zabrać w podróż, która może okazać się początkiem prawdziwej miłości!

Bogowie rozrzucili `święte` wyspy na samym krańcu Wschodu, umieszczając pośrodku imponującą górę Fuji, najbardziej rozpoznawalny w świecie punkt japońskiego krajobrazu. Japonia, oddzielona morzem od kontynentu, stoi z boku, samotna i tak bardzo różna od swoich azjatyckich sąsiadów. Mieszkańcy stworzyli oryginalną, unikalną kulturę, trudną do zrozumienia dla obcych, ale właśnie dzięki temu tak bardzo fascynującą. [...] Od II połowy XIX wieku, kiedy Japończykom przyszło zmierzyć się ze światem, nieustannie szukają oni własnej drogi między nowoczesnością a tradycją. Japonia to z jednej strony kraj o zaawansowanej technologii, z drugiej zaś kultura pełna niepojętych irracjonalności i spirytualnych przekonań. Ludzie ci, starając się żyć ze światem, pozostają jednocześnie obok świata.

Dorota Ugorowska - jest absolwentką Wydziału Historii UW, po ukończeniu studiów pracowała jako redaktor w Wydawnictwie `Książka i Wiedza`. W latach 90. wyjechała wraz z rodziną do Kraju Wschodzącego Słońca. Planowany dwuletni pobyt zamienił się w długotrwałą przygodę życia. W Japonii zajmowała się nauczaniem języka angielskiego, współpracowała jako konsultantka i tłumaczka w telewizji NHK przy emisji filmów polskich i programów o Polsce. Dużo czasu poświęcała podróżowaniu po kraju samurajów i krajach Azji Wschodniej. Obecnie wciąż żyje na pograniczu dwóch światów, nieustannie przemierzając trasę Warszawa - Tokio.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: literatura faktu, publicystyka
Wydawnictwo: Novae Res
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 130x210
Liczba stron: 426
ISBN: 9788381479080
Wprowadzono: 29.06.2020

RECENZJE - książki - Zrozumieć Japonię - Dorota Ugorowska

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4/5 ( 3 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

zaBOOKowana

ilość recenzji:197

17-04-2021 13:31

Macie przed sobą książkę podróżniczą, w której Autorka w bardzo prosty i obrazowy sposób zapoznaje Czytelnika z Krajem Kwitnącej Wiśni. Bardzo przypadła mi do gustu, ponieważ fascynuje mnie Japonia i z wielką przyjemnością dowiedziałam się wielu ciekawostek z pierwszej ręki.

Rozpoczynamy przygodę od historii Japonii. Kolejne rozdziały opowiadają o najciekawszych miejscach, jakie można w tym kraju zobaczyć. Autorka opowiada jakie zwyczaje mieszkaniowe panują w Japonii, a są bardzo ciekawe i niecodzienne. Wejście do domu w butach jest niewyobrażalnym zjawiskiem, przy drzwiach zawsze znajduje się odpowiednie miejsce, by zostawić odzież wierzchnią. Nie stosuje się tam dywanów na podłogi, a łazienki wyglądają zupełnie inaczej niż te w Polsce. Poznajemy obyczaje oraz jak wygląda praca i nauka w Japonii. Znajdziemy także rozdziały o bezpieczeństwie, kulinariach, przyrodzie i zwierzętach oraz japońskich seniorach. Koniec książki zaopatrzony jest w kilka stron pięknych fotografii.

Książka opowiedziana jest z perspektywy mieszkańca Japonii i skierowana jest głównie do takich osób. Odnajdą się w niej także osoby zafascynowane tym krajem i jego obyczajami. Ja znalazłam wiele ciekawostek, o których nie miałam pojęcia. Bardzo przyjemnie i błyskawicznie się czyta. Niektóre zdania są niepoprawne stylistycznie, jednak nie rzutuje to na odbiór książki jako całości. Serdecznie polecam!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Ambros

ilość recenzji:1

9-08-2020 12:22

Czy można zrozumieć Japonię? Uważam, że można próbować, ale dla nas nie będzie to łatwe. Zbyt odległy to dla nas zakątek, inna kultura i obyczaje. Zgoła odmienne podejście do różnych sfer życia. Ale warto poznać Japonię przedstawioną przez Dorotę Ugorowską, wybierzmy się na wspólną wycieczkę, gwarantuję, że będzie bardzo ciekawie, nie będzie czasu na nudę i znużenie ?
Japonia to dziwny kraj, dla nas dość niezrozumiały i nieodgadniony, ale przez to jaki intrygujący i pociągający. Pełen zagadek i niedopowiedzeń. O innej kulturze i obyczajach, ciekawych tradycjach i trochę dziwnych jej mieszkańcach. Autorka w bardzo ciekawy i pełen emocji sposób ukazuje podstawowe sfery życia Japończyków. Nie jest to żadne nudne opracowanie naukowe, ale świetna i z pierwszej ręki, w żaden sposób nie upiększona, relacja z Kraju Kwitnącej Wiśni. Dzięki Dorocie Ugorowskiej dowiemy się o wyznawanej religii przez Japończyków, o podejściu do pracy i nauki, o bezpieczeństwie trudno wyobrażalnym dla nas, Polaków, o rytuałach kulinarnych i potrawach, miejscowej kulturze i języku, o świecie roślin i zwierząt. Często autorka, opisując dane zagadnienie, stara się delikatnie porównywać, jak to wygląda w Europie, pokazać inność i odmienność zagadnienia.
Po skończeniu tej lektury mogą śmiało przyznać, że tak naprawdę nie znałam Japonii. Autorka bardzo mi ją przybliżyła, zachęciła mnie do odwiedzenia tego kraju, a na pewno do zgłębiania wiedzy o nim, mocniejszego wniknięcia w jej mentalność i tradycje.
Ten kraj wydaje się tak niesamowity i tajemniczy, momentami otrzymujemy niewiarygodne informacje, nigdy nie powiedziałabym, że w tak dużym mieście, jak Tokio, nie ma kieszonkowców, a ludzie portfele spokojnie noszą w kieszeniach. A jak to wygląda u nas? Sami wiecie doskonale.
Wielu ludzi próbowało odkrywać na nowo Japonię, i wcale im się nie dziwię. To kraj kontrastów, spokojnych i opanowanych ludzi, zakątek świata, który stale czymś nas zaskakuje. Ale trzeba od razu przyznać, że na pewno nie jest to kraina mlekiem i miodem płynąca, której nic nie można zarzucić. Oczywiście, jak każdy kraj, jedne rzeczy ma lepiej uregulowane czy działające sprawniej, inne wymagają jeszcze naprawy czy są ukształtowane inaczej niż w Europie.
?Słowa niewypowiedziane są kwiatami ciszy?. Mówi się, że cisza jest dźwiękiem i ma coś wyrażać, a ludzi tamtejszych trzeba poznawać nie tylko na podstawie tego co mówią, ale i tego, o czym milczą?.
Wiele moglibyśmy się jeszcze nauczyć od Japończyków. Nasi rodacy, przy tych niewielkich ludziach, jawią się jako smutasy, ciągle z czegoś niezadowoleni i nieustannie coś krytykujący. Japończycy wiecznie są uśmiechnięci i zadowoleni, nawet jak nie mają ku temu żadnych powodów. Idą przez życie w myśl znanego u nich przysłowia:
?Z uśmiechem na twarzy człowiek podwaja swoje możliwości?.
?Jeżeli zdobędziesz się na cierpliwość w jednej chwili gniewu, zaoszczędzisz sobie sto dni przykrości?.
Warto czerpać wzorce z tych zachowań i postępowań, cieszyć się życiem i przyjmować je takim, jako ono jest. To wymaga wielkiego wysiłku i zmiany mentalności, a to już nie jest takie oczywiste i łatwe.
Czy wiesz, że Japończycy nie potrafią powiedzieć bezpośrednio ?nie?? Autorka znalazła listę szesnastu sposobów wskazujących na ?nie?w języku japońskim. Czy wiesz, że nie wszyscy Japończycy noszą kimono, rdzenny Japończyk uczy się trzech różnych alfabetów, a kąpiel to rodzinny rytuał na spędzenie wolnego czasu?
Książka jest niesamowicie ciekawa, napisana bardzo płynnym i przemawiającym do czytelnika językiem. Podzielona jest na rozdziały, więc bez problemu możesz rozpocząć jej czytanie od dowolnego działu, w zależności od twojego zainteresowania daną tematyką. Będziesz otwierać oczy ze zdumienia i swojej niewiedzy, przekonasz się sam, jak niewiele wiedziałeś o Japonii i Japończykach. Ale też zrozumiesz, dlaczego się tak zachowują w określonych sytuacjach czy kontaktach z obcokrajowcami, będziesz też potrafił zaakceptować ich zachowanie.
Polecam, warta uwagi. Jeżeli w najbliższym czasie jeszcze się nie wybierasz do Japonii, ale chcesz zgłębić jej tajniki, to masz ku temu niespotykaną i niecodzienną sytuację. Spróbuj zrozumieć Japonię i odkryć ją na nowo ...

Czy recenzja była pomocna?

Z innego świata

ilość recenzji:169

30-06-2020 09:17

Od kiedy tylko pamiętam, zawsze byłem zainteresowany zagranicznymi państwami i dalekimi podróżami. Przede wszystkim wynikało to z faktu różnic w kulturze, sztuce, tradycjach, które mogą bardzo się od siebie różnić zarówno w przypadku sąsiadujących ze sobą krajów, jak i tych, które są od siebie oddalone o tysiące kilometrów. Do tej drugiej kategorii można zaliczyć Japonię i to właśnie na niej skupia się najnowsza pozycja od wydawnictwa Novae Res.

Zrozumieć Japonię to książka autorstwa Doroty Ugorowskiej, redaktorki, tłumaczki, nauczycielki, która wiele lat spędziła na pograniczu Kraju Wschodzącego Słońca oraz Polski, i postanowiła podzielić się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami tak, aby każda osoba zainteresowana Japonią była na tyle, o ile to możliwe przygotowana do zagranicznego wyjazdu.

Autorka w ramach czternastu podzielonych według tematyki rozdziałów opowiada o najważniejszych aspektach życia Japończyków takich jak praca i nauka, religia, kulinaria czy język. Nie tylko opowiada nam, jak na co dzień funkcjonuje ten egzotyczny kraj, ale także obala pewne mity czy stereotypy dotyczące państwa Dalekiego Wschodu.

Jako osoba, która od dawna jest zainteresowana Japonią i niejedną książkę na jej temat czytała, uważam, że każda lektura dotycząca tego kraju jest mile widziana i można coś z niej wynieść. Po wielu latach cały czas dowiaduję się czegoś nowego i nie inaczej było w przypadku Zrozumieć Japonię. Pielęgnacja ogrodu przez samego cesarza, fiksacja na punkcie spożywania ryb i wszelkiego rodzaju owoców morza czy pranie odbywające się tylko i wyłącznie w zimnej wodzie, to kilka z takich zaskakujących, choć bardzo przyziemnych faktów na temat Kraju Kwitnącej Wiśni.

9788381479080 - PRZEDPREMIEROWO ZROZUMIEĆ JAPONIĘ ? DOROTA UGOROWSKA: To, co nam obce nie musi być złe

Każdy rozdział w sposób uporządkowany opowiada o konkretnych aspektach japońskiego społeczeństwa. Czytając, nie ma się wrażenia, że autorka pisze w sposób dla nas niezrozumiały. Pisze w sposób czytelny, a przy tym bardzo swobodny, pozwalając sobie na dygresje i anegdotki. Dzięki temu osoba, która pierwszy raz styka się z Japonią, może odnieść wrażenie, że rozmawia z koleżanką, a nie że słucha uniwersyteckiego wykładu.

W trakcie i po lekturze zasypywałem swoich znajomych, zupełnie niezainteresowanych Japonią, różnymi faktami, informacjami i ciekawostkami, o których przeczytałem w książce Doroty Ugorowskiej. Niemal wszyscy byli zaskoczeni tym, co usłyszeli, twierdząc, że teraz będą inaczej patrzeć na ten egzotyczny kraj. Część z nich chciała nawet dowiedzieć się więcej, można zatem śmiało powiedzieć, że pozycja wydawnictwa Novae Res spełnia jeden ze swoich celów.

Naprawdę trudno do czegokolwiek się tu przyczepić. Mógłbym ponarzekać na fakt, że dopiero na samym końcu książki znalazła się galeria zdjęć, a chyba lepiej by było, gdyby fotografie lepiej obrazujące kulturę i obyczaje Japonii znalazły się między poszczególnymi rozdziałami, zamiast co chwila przerzucać kartki na sam koniec.

Mógłbym również ponarzekać, że niewiele mówi się o tych najdziwniejszych, ekstremalnych elementach życia Japończyków, takich jak Festiwal Żelaznego Penisa czy Muzeum Kupy. Jestem jednak w stanie zrozumieć, że przeciętnego czytelnika, zupełnie niezaznajomionego z tym państwem mogłoby to nieco przytłoczyć, a może i przestraszyć.

Podsumowując, Zrozumieć Japonię, to pozycja przeznaczona dla wszystkich tych, którzy są zainteresowani kulturą, sztuką, tradycją, po prostu życiem w Japonii, w szczególności zaś do osób, które bardzo poważnie myślą o wyjeździe do tego kraju. Książka zgodnie ze swoim tytułem pozwala wczuć się w ten egzotyczny, oryginalny klimat, zrozumieć skąd biorą się pewne zachowania mieszkańców Kraju Wschodzącego Słońca. Po lekturze wasze spojrzenie z pewnością się zmieni.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?