SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Znak czarnego orła

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo WasPos
Data wydania 2023
Oprawa miękka
Liczba stron 280

Opis produktu:

Poznań, lata siedemdziesiąte XVI wieku. Na straży prawa i porządku w mieście stoi instygator starościński, młody szlachcic Rafał Kotwicz, obdarzony talentem do rozwiązywania zagadek kryminalnych i korzystania z uroków życia. W trudnym dziele walki z przestępcami wspomaga go niedoszły złotnik, Adam Horn, tajemniczy mnich-bernardyn, ojciec Ambroży oraz Pietrek, zwany Kaletą... król poznańskich złodziei. Do miasta przybywa z tajną misją habsburski szpieg Johann Döring, członek sekretnego stowarzyszenia, którego członkowie sprawnie posługują się kłamstwem, trucizną i sztyletem. Zaczyna się pasjonująca gra, której stawką jest przyszłość Rzeczypospolitej. W tle renesansowy Poznań, protestanci, jezuici i złodzieje. Imię i nazwisko: Maciej Brzeziński Data i miejsce urodzenia: 03-05-1980 r. we Wrześni Wykształcenie: absolwent historii i stosunków międzynarodowych, specjalność - wschodoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zainteresowania: historia Poznania i Wielkopolski, religioznawstwo, współczesny Bliski Wschód, dzieje wywiadu i kontrwywiadu, historia XIX i XX w., literatura rosyjska, angielska i polska XIX i XX w., powieści kryminalne, szpiegowskie i sensacyjne, reportaże. Moja przygoda z pisaniem rozpoczęła się na dobrą sprawę w maju 2011 r., kiedy to wystartował mój blog `Poznańskie Historie` http://poznanskiehistorie.blogspot.com/ Prowadziłem go do grudnia 2019 r., ale już od lutego 2020 r. rozpocząłem pisanie nowego blogu `Historie Wielkopolskie` http://historiewielkopolskie.pl/ W sierpniu 2019 r. wziąłem udział w kursie pisania reportażu, który odbył się w pałacu Radziwiłłów w Antoninie. Moim mentorem został znakomity pisarz i dziennikarz Piotr Bojarski, a owocem tego kursu był reportaż historyczny Trzej mocarze, opublikowany w pracy Wielkopolska organiczna. Reportaże o sztuce pracy, wydanej tego samego roku w Poznaniu. Moja współpraca w Piotrem Bojarskim nie skończyła się, bowiem w lipcu 2020 r. wziąłem udział w letnim kursie pisarskim `Wstęp do powieści historycznej`, zorganizowanym przez `Maszynę do pisania`, a prowadzonym właśnie przez Piotra Bojarskiego. To podczas tego kursu opracowałem szkic powieści historycznej Znak czarnego orła. Książka powinna ukazać się na rynku wydawniczym już w tym roku. Moim największym osiągnięciem pisarskim do tej pory, poza napisaniem Znaku czarnego orła, był udział w konkursie literackim zorganizowanym w 2021 roku przez Wydawnictwo Miejskie `Posnania` i Międzynarodowe Targi Poznańskie `Którędy na Targi Poznańskie?`. Mojej konkursowej powieści pt. Kontrwywiadowca przyznano wyróżnienie. Obecnie pracuję nad trzecią powieścią, kryminałem retro, której akcja toczy się w Poznaniu w 1890 roku.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: dla dzieci,  Dla młodzieży,  książki przygodowe,  historia
Wydawnictwo: WasPos
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2023
Wymiary: 143x205
Liczba stron: 280
ISBN: 9788382902334
Wprowadzono: 19.03.2023

RECENZJE - książki - Znak czarnego orła - Maciej Brzeziński

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

wes****************

ilość recenzji:101

11-05-2023 10:33

W książce "Znak czarnego orła" Macieja Brzezińskiego przenosimy się do XVI - wiecznego Poznania. Tutaj poznajemy ludzi mieszkających w tym mieście, ich życie codzienne, ale i nie tylko. Najbardziej poznajemy życie Rafała Kotwicza, który jest szlachcicem oraz pracuje jako instygator starościński. Instygator czyli dzisiejszy detektyw, śledczy i prokurator w jednym :) Nasz bohater ma dopiero 28 lat, a sprawuje tak ważne stanowisko. I stara się ze swoich obowiązków wzorowo wywiązywać. Dodatkowo w mieście dochodzi do różnych sporów o władzę ale także religijnych. Nagle ginie pewien kupiec i Rafał próbuje rozwikłać tę sprawę. Niby znalazł mordercę, a jednak coś ciągle mu nie dawało spokoju. Kiedy okazuje się, że przez Poznań ma przejechać orszak z królem Henrykiem Walezym, dowiaduje się, że nawet królowi grozi niebezpieczeństwo. Czy uda mu się rozwikłać sprawę morderstwa oraz uchronić króla przed śmiercią? Kto tutaj będzie tym złym? Kto kogo zdradzi? Kto komu zaufa? W kim tak naprawdę Rafał znajdzie przyjaciół? I czy sam nie przypłaci tego wszystkiego życiem? No i jaką rolę odegra tutaj Bractwo Czarnego Orła?

Wspomniałam już w poprzednim wpisie, że Wydawnictwo WasPos wydaje świetne książki. I to jest kolejny przykład, że to wydawnictwo nie boi się wydać nawet książek historycznych! W końcu przenosimy się do 1753 roku! Już samo słownictwo, zwroty czytane przez nas w tej książce są inne, takie staromodne, ale to nie przeszkadza w czytaniu i zrozumieniu treści. Wszystko dlatego, żebyśmy poczuli się naprawdę jak w XVI wieku. Bohaterowie są bardzo wyraziści, a opisy tak realne, że dosłownie mamy wrażenie, że przenieśliśmy się do Poznania z dawnych lat. Fikcja oraz zagadka kryminalna miesza się z wydarzeniami i osobami historycznymi. I to połączenie dało rewelacyjną historię. Osobiście lubię historię wplataną w powieści. To dodaje takiego smaczku, a jednocześnie pozwala lepiej przyswoić pewne historyczne wydarzenia czy zapamiętać pewne osoby. O ile rozróżniamy prawdę od fikcji. Wracając jednak do książki. Mamy jedyną i niepowtarzalną okazję razem z instygatorem Kotwiczem przejść poszczególne etapy w jego dochodzeniu. Wczuwamy się w rolę i śledzimy, próbujemy powiązać różne wątki, gdybamy o motywach i powodach zbrodni, ale jak trzeba to wymierzamy karę. Poznajemy różnorodność religii w tym mieście i dowiadujemy się, że nie wszystkim jest to na rękę. Są osoby, które chętnie pozbyłyby się innych, byle wyplewić inne wiary. Takie religijne machlojki w świecie nie są nam obce. Jednak tutaj jest cała intryga świetnie opisana. Poznajemy kilka obyczajów z tamtego okresu, ale i próbujemy zrozumieć zwykłą, ludzką mentalność. Jeśli lubicie takie klimaty i poza historią chcecie, aby porwała Was akcja związana z dochodzeniami Rafała, to musicie sięgnąć po tę książkę.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Karolina Booklutek

ilość recenzji:59

5-04-2023 22:44

Młody szlachcic Rafał Kotwicz pełni funkcję instygatora (oskarżyciela publicznego), który nie boi się rozwiązywać trudnych zagadek. Można rzec, że jest do tego stworzony. Przy swoim boku ma kompanów, którzy chętnie mu pomagają m.in. Adam Horn, Kaleta, ojciec Ambroży. Pewnego razu do osady przybywa niemiecki szpieg Johann Döring. Życie Rzeczpospolitej wisi na włosku. Czy powstrzymają misterną intrygę?

?Odkąd Johann Döring stał się członkiem Bractwa Czarnego Orła, wszystko, co robił, skrywała tajemnica?.

Druga połowa XVI wieku. Powieść historyczna o Poznaniu i jego sekretach. Czysta fikcja literacka, choć niektóre miejsca i osoby są prawdziwe. Akcja jest wartka, pełna afer, a bohaterowie są wyraziści. Nie tylko Kotwicz, czy Döring przyciągają uwagę czytelnika. Czuć wszelakie uwielbienie autora do historii. Widać, że się tym pasjonuje. Mam wrażenie, iż Maciej Brzeziński oddał cząstkę swojej duszy w tym utworze literackim. Ponadto co bardzo podoba mi się w takowych opowieściach, jest to, że wskrzeszono wyrazy zapomniane, a one przybliżają nas do realizmu tamtych czasów.

To idealna lektura dla miłośników dawnych epok, jak również kryminałów. Gorąco polecam!

Mam nadzieję, że autor stworzy podobną fabułę, co do tej lub kontynuację, bo czytało mi się niezwykle przyjemnie.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?