SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Zanim zapomnę

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
przeczytaj fragment

książka

Wydawnictwo Noir Sur Blanc
Data wydania 2010
Oprawa miękka
Liczba stron 340
  • Wysyłamy w 3 - 5 dni + czas dostawy
  • Dostępność Ostatnie sztuki u dostawcy
    Ostatnie sztuki produktu u dostawcy.
    Spróbujemy go dla Ciebie sprowadzić.
    W przypadku braku tej pozycji, zamówienie zostanie zrealizowane bez niej.
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Narratorem drugiej powieści André Brinka, którą oddajemy do rąk polskich czytelników, jest Chris Minaar, starzejący się afrykanerski pisarz, niegdyś opozycjonista zasłużony w walce z apartheidem, obecnie zagorzały przeciwnik Busha i wojny w Iraku. Postanowił spisać swoje wspomnienia, póki jeszcze nie zawodzi go pamięć - stąd tytuł. Ich adresatką jest nieżyjąca już Rachel. Przez życie Chrisa przewinęło się wiele kobiet, ona jednak jest jedyną, którą, prócz matki, kochał. Spoglądając wstecz na swoje liczne romanse, dokonuje swoistego rachunku sumienia. Z zapisków Minaara przebija uczucie przytłaczającej samotności, bo mimo uznania, jakim wciąż się cieszy jako pisarz, ma świadomość, że nie wnosi już nic do życia publicznego. Może jedynie z gorzkim rozczarowaniem obserwować sytuację w Afryce Południowej w dziesięć lat po pierwszych wolnych wyborach i przyglądać się bezradnie, jak społeczeństwo, o które kiedyś walczył, pogrąża się w chaosie, brutalnej przemocy i coraz większej nędzy.

André Brink, urodzony w 1935 r., jest pisarzem, dramaturgiem i eseistą południowoafrykańskim. Od 1991 r. wykładał na uniwersytecie w Kapsztadzie. Pisze w językach afrikaans oraz angielskim. Jest autorem siedemnastu powieści, licznych sztuk, esejów i opowiadań. W swojej twórczości zdecydowanie występował przeciw apartheidowi. Jego powieść z 1973 r. Kennis van die aand była pierwszą książką w języku afrikaans zakazaną przez rząd południowoafrykański.
Najbardziej znaną powieścią Brinka jest Sucha biała pora, sfilmowana w 1989 r. z udziałem Donalda Sutherlanda i Marlona Brando. Tytuł oryginału: Befor I Forget
Język oryginału: angielski
Przekład: Hanna Falińska
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwa: Literackie
Kategoria: Literatura piękna
Wydawnictwo: Noir Sur Blanc
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2010
Wymiary: 145x235
Liczba stron: 340
ISBN: 978-83-7392-319-5
Wprowadzono: 12.03.2010

RECENZJE - książki - Zanim zapomnę - André Brink

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 5 ocen )
  • 5
    3
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

montgomerry

ilość recenzji:81

brak oceny 15-04-2010 16:34

Bohaterem powieści jest pisarz Chris Minnaar, który ma 78 lat i musi pogodzić się ze śmiercią najbliższej mu sercu kobiety. Postanawia spisać swoje wspomnienia zanim jego rozum doścignie starcza demencja. Z rzeźbiarką Rachel znali się krótko, ale mimo to Chris jest zdania, że to ona była tą jedyną i wyjątkową kobieta w jego życiu. Zajmowała szczególne miejsce wśród wielu związków jakie Chris miał z kobietami. Podstarzały pisarz wraca do chwil jakie spędził z kobietami. Opowiadania są nasycone pikantnymi, czasami nawet perwersyjnymi szczegółami. Chris w swoich wspomnieniach zapisuje tylko te związki, które miały dla niego jakieś znaczenie, odegrały jakąś rolę w jego życiu. Przyznaje, że kobiet było zbyt wiele. Sam zdradzał i sam był zdradzany. Mimo tego, że lubił towarzystwo wydaje się że borykał się przez całe życie z samotnością. Ważną osobą w jego życiu była matka. Analizując swoje minione związki Chris zawsze jednak wraca do chwil spędzonych z Rachel i jej mężem. Opisuje skomplikowane relacje jakie zachodziły pomiędzy nimi trojgiem. Wraca do chwil kiedy zdał sobie sprawę, że kocha Rachel.


Oprócz historii miłosnych, Chris wypowiada się również na temat wydarzeń politycznych dotyczących Republiki Południowej Afryki i reszty świata. Porusza takie tematy jak rasizm, wojna w Iraku, militaryzm, zbrojne rozwiązywanie konfliktów, przemoc, nędza i ubóstwo RPA w dziesięć lat po pierwszych wolnych wyborach. Zapisuje swoje rozczarowania i frustracje.


To książka subtelna napisana pięknym językiem. To próba podsumowania życia i relacji damsko-męskich oraz zwrócenia uwagi na najtrudniejsze problemy współczesnego świta.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?