SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Zachód słońca na Santorini

Ciemniejsza strona Grecji

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Poznańskie
Oprawa zintegrowana
Liczba stron 400

Opis produktu:

Dionisios Sturis wraca z kontynuacją bestsellerowego tomu Grecja. Gorzkie Pomarańcze. Nagradzany autor domyka reporterski dyptyk o współczesnej Grecji. Opowiada intymną, bolesną, a zarazem uniwersalną historię o dojrzewaniu i konstruowaniu własnej tożsamości, i o tym, co znaczy być Grekiem, być Polakiem, lub w ogóle mieć pochodzenie.
Apo pu ise Skąd jesteś? pytają siebie nawzajem Grecy, gdy chcą wiedzieć, z kim mają do czynienia. To niewinne pytanie o geografię, rodzinną wioskę, o ojca w ostatnich latach zyskało dodatkowe, mroczne oblicze: stało się okrzykiem bojowym faszystów. Często było to ostatnie pytanie, jakie słyszały ofiary ksenofobicznej przemocy imigranci i uchodźcy, ale też niewystarczająco greccy Grecy, jak raper Pawlos Fisas, zabity przez nacjonalistów w 2013 roku zanim zaczęły się ciosy. Kiedy mordercy z partii Złoty Świt stanęli przed sądem, rozpoczęła się walka o grecką demokrację.
Sturis wraca do Grecji bogatszy w doświadczenia z kilku lat dokumentowania jej losów i tworzy opowieść dojrzałą, głęboką, porywającą w swojej odwadze i szczerości.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: literatura faktu, publicystyka
Wydawnictwo: Poznańskie
Oprawa: zintegrowana
Okładka: miękka
Wymiary: 135x205
Liczba stron: 400
ISBN: 9788366839458
Wprowadzono: 15.06.2021

RECENZJE - książki - Zachód słońca na Santorini, Ciemniejsza strona Grecji - Dionisios Sturis

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 1 ocena )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Lila

ilość recenzji:47

29-07-2021 20:48

Grecja z czym nam się kojarzy? Na pewno Hellada i wspaniała starożytna kultura i sztuka, na bazie których powstały zaczątki społeczno-polityczne nowego ustroju - demokracja. Zawody sportowe w Olimpii, prekursor dzisiejszych olimpiad, schizma w kościele katolickim czy kilkusetletnie uzależnienie i niewola turecka.
Czasy nowożytne, to okrutna okupacja hitlerowskich Niemiec i faszystowskich Włoch, wojna domowa i krwawe rządy "czarnych pułkowników".

Wreszcie dzisiaj, to przede wszystkim złociste, szerokie plaże, ciepłe, krystaliczne morza, wyspy i wysepki, baklava, chałwa, raki i retsina. Ale też kryzys finansowy z 2008 roku, który boleśnie doświadczył gospodarkę Grecji. Gwałtownie spadły dochody, wzrosło bezrobocie, klasa średnia stawała się klasą prekariuszy, Rosło niezadowolenie społecznie i gniew.
W ten bulgocący emocjami kocioł wpisuje się narracja "Zachód słońca na Santorini".

Autor jest owocem związku politycznego uchodźcy i polki, temat ten i perturbacje obyczajowo-społeczne są znaczącym wątkiem tej książki.
W narastających symptomach nietolerancji, nienawiści, ksenofobii, rasizmu, doszukuje się Sturis genezy ruchów krypto faszystowskich i nacjonalistycznych. Powstaje tu skrajnie prawicowa, wręcz faszystowska partia Złoty Świt. Bardzo szybko wskazują Grekom wrogów, winnych wszelkich niepowodzeń i nieszczęść.
Nie szukają daleko, mają ich wokół siebie, są to uchodźcy i imigranci, demokraci czy osoby nieheteronormatywne. 
W swoich działaniach nie przebierają w środkach, brutalne pobicia są czymś zwyczajnym, w ślepej, bezmyślnej furii posuwają się do morderstwa, a na swoje działania mają cichą aprobatę części społeczeństwa.

Znamienna jest relacja autora z opieszale toczącego się procesu winnych pobić i zabójstwa. Sturis wytykając niemoc policji i wymiaru sprawiedliwości, przywodzi reminiscencje wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat w innych totalitaryzmach.

Książka niesie uniwersalną przestrogę także dla nas Polaków 

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?