Walka klas w bezklasowej Polsce - Sławomir Magala - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
przeczytaj fragment przeczytaj fragment

Walka klas w bezklasowej Polsce (miękka)

książka

Walka klas w bezklasowej Polsce - opis produktu:

Mimo upływu trzech dekad procesy, które doprowadziły do upadku system władzy komunistycznej w Polsce, nie doczekały się przekonywającego wyjaśnienia. Wskazywanie na fakt bezprecedensowej mobilizacji, czy wręcz determinacji milionów ludzi, by wytrzymać zwiększony poziom represji, drastyczne braki rynkowe, wreszcie konfrontację z emocjonalną pustką reprezentowaną przez elity władzy, skupia się na skutkach, a nie na mechanizmach przyczynowych, które legły u podstaw uruchomienia tych makroprocesów. Dzisiaj, z perspektywy trzydziestu lat, gdy socjologowie na próżno próbowali już tworzyć coraz bardziej bezsensowne, płaskie i zdroworozsądkowe teorie, koncepcja Magali, pokazująca logikę odwróconego konfliktu klasowego, wyjaśnia nie tylko wydarzenia lat 1981 - 1989, ale także, jestem pewien, wydarzenia lat 2015 - 2025. Trajektoria życiowa Magali-Starskiego pokazuje także, iż nieprzeciętność podróżuje, przenosi się, znajduje podatną glebę w świecie, gdzie mierne przyczynki nie stają się stopniami do karier politycznych czy życiowych. Magala, intelektualista publiczny najwyższej klasy, zdumiewa nas ostrością swoich sądów, dowcipem i głębią perspektywy poznawczej. Bronisław Misztal, Dyrektor Wykonawczy Community of Democracies

Książka Walka klas w bezklasowej Polsce pochodzi z wydawnictwa Europejskie Centrum Solidarności. Autorami książki są Sławomir Magala, Stanisław Starski. Należy do gatunków: nauki społeczne, polityka. Książka Walka klas w bezklasowej Polsce liczy 384 stron. Jej wymiary to 140x215. Oprawa jest miękka. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Walka klas w bezklasowej Polsce

4.3/5 ( 3 oceny )
  5
  2
  4
  0
  3
  1
  2
  0
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

as

 • 23-10-2014
 • 13:53

Pracownicy przeciw właścicielom państwa. O ?Walce klas w bezklasowej Polsce? Sławomira Magali
Mateusz Fałkowski
Jest kilka powodów, dla których warto sięgnąć po książkę Sławomira Magali, obecnie profesora zarządzania na Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie. Autor napisał ją przed trzydziestu laty specjalnie dla amerykańskiego czytelnika, stawiając sobie za cel wyjaśnienie zachodniemu odbiorcy sensu konfliktu społecznego rozgrywającego się w powojennej Polsce. ?Class struggle in classless Poland? powstawała stopniowo w okresie po sierpniu 1980 i łączyła rozważania z filozofii historii z fragmentami reportażowymi. Magala pisał po angielsku, opisując walkę klas, którą oglądał z bliska jako trzydziestoletni naukowiec i uczestnik studenckiej kontrkultury oraz ruchu Solidarność, a kolejne fragmenty wysyłał swoim wydawcom za oceanem. Książkę wydał w Stanach Zjednoczonych pod pseudonimem Stanisław Starski niedługo po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Dzięki Europejskiemu Centrum Solidarności możemy zapoznać się dziś z jej polskim przekładem (ECS, Gdańsk 2012).
Po pierwsze jest to esej z dobrze wyartykułowaną tezą ? gatunek często spotykany w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii, bez porównania rzadziej obecny w polskich naukach społecznych. Jest to też esej odważny.
(...)to właśnie osobista i przynajmniej po części amerykańska perspektywa oraz punkt odniesienia czynią tę książkę ciekawą. Analogie między protestami młodzieżowymi w PRL i w Stanach Zjednoczonych, pokazujące, że zimnowojenna retoryka nie jest już atrakcyjna ani w Stanach, ani w krajach bloku komunistycznego, a także uwagi dotyczące roli roku 1968 i pokoleniowego poczucia tożsamości grupowej są inspirujące.
Dobrze się więc stało, że książka Sławomira Magali została po trzydziestu latach przypomniana i zaprezentowana polskiemu czytelnikowi. Jej przewrotne (za sprawą nawiązania do języka walki klas) oraz dobrze wyartykułowane tezy, anglosaska forma eseju, a także dowcipny styl pisarski powodują, że choć powstało wiele książek obszerniej czy głębiej analizujących przeobrażenia społeczne i polityczne w komunistycznej Polsce, warto esej Magali przeczytać. Również po to, by lepiej rozumieć obecne konflikty społeczne.

Czy recenzja była pomocna?