SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Nassim Nicholas Taleb - biografia

Nassim Nicholas Taleb to urodzony w 1960 roku amerykański ekonomista, filozof i eseista pochodzenia libańskiego, profesor Uniwersytetu Nowojorskiego. Spod jego pióra wyszły bestsellery - Czarny Łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń i Antykruchość. O rzeczach, którym służą wstrząsy. W jego dorobku znajdują się również inne doceniane tytuły oraz liczne artykuły naukowe. W swoich publikacjach podejmuje tematy związane z prawdopodobieństwem, przypadkowością i niepewnością.

Życiowa filozofia


Mimo bliskiego związku ze światem ekonomii i finansów, woli określać się epistemologiem przypadkowości niż biznesmenem. Wykorzystywał handel jako narzędzie do uzyskania niezależności i wolności od władzy. Postawa filozoficzna Nassima Nicholasa Taleba sprzeciwia się teoretycznemu ujęciu ekonomii oraz nauk społecznych. Staje w opozycji do platońskiej idei form mówiącej, że świat fizyczny nie jest prawdziwy ani realny w takim stopniu, w jakim są absolutne idee. Opierając się na negacji platonizmu, wierzy w społeczeństwo odporne na czarne łabędzie, czyli takie, które potrafi radzić sobie z trudnymi do przewidzenia wydarzeniami związanymi z funduszami. Jawnie oponował przeciwko przyznawaniu nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, ponieważ jego zdaniem, teorie ekonomiczne mogą nieść za sobą wiele destrukcyjnych skutków. Jest przeciwnikiem wiedzy odgórnej jako „akademickiej iluzji”.

Uznanie i sprzeciw


Teorie i myśli Taleba spotykają się w większości z pozytywnym odbiorem, czego potwierdzeniem są liczne nagrody. Laureat krytykowanej przez niego Nagrody Nobla Daniel Kahneman uważa, że powinien być zaliczany do grona światowej czołówki intelektualistów, podkreślając jego wkład naukowy i odwagę we wprowadzaniu zmian w postawie wielu finansistów. Jednakże zdarzają się też głosy krytyki. Aaron Brown – analityk ilościowy i adiunkt w dziedzinie finansów na uniwersytetach Yeshiva i Fordham, mimo poważania dla podejścia matematycznego i filozoficznego w Czarnym Łabędziu, stwierdził, że książka została napisana tak, jakby autor nie miał pojęcia o metodach nieparametrycznych czy analizie danych. Niemniej jednak nazwał publikację lekturą niezbędną, którą poleca ludziom z branży.

Wyróżnienia


Za swoją działalność Nassim Nicholas Taleb był umieszczany na listach najbardziej wpływowych ludzi w świecie finansów m. in. według zestawienia magazynu Forbes (2009), rankingu Bloomberg (2011), został także trzykrotnie z rzędu zaliczony do grona najbardziej wpływowych liderów myśli na świecie przez Instytut Gottlieba Duttweilera (2013, 2014 i 2015). Otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Amerykańskiego w Bejrucie.

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 22 książek, których autorem jest: Nassim Nicholas Taleb. Dostępne formaty: miękka.
Tytuły autora dostępne są w kategoriach: poradniki, Nauki społeczne, Popularnonaukowe, poradniki, literatura faktu i reportaż, poradniki, literatura popularnonaukowa, eseje, felietony i publicystyka, literatura faktu i reportaż, poezja, nauki ścisłe, ekonomia i biznes, Książki na prezent 🎁, audiobooki na prezent, bestsellery, literatura popularno-naukowa, wysyłka 24h, nauki humanistyczne, bestsellery wszech czasów, Zysk.

Na książki autora Nassim Nicholas Taleb mamy rabaty sięgające do 25%.
... ...