SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

TOPR Tatrzańska przygoda Zosi i Franka (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
 • Promocja
  image-promocja

książka

Wydawnictwo Prószyński Media
Data wydania 2022
Oprawa twarda
Liczba stron 280

Opis produktu:

Zosia i Franek po raz pierwszy przyjeżdżają z rodzicami do Zakopanego. Dziewczynka ma dopiero siedem lat, ale wie, czego chce i jak postawić na swoim. Jej starszy o trzy lata brat jest bardziej nieśmiały. Ferie w Tatrach to dla nich wszystkich niezła lekcja. Los chce, że wynajmują pokoje w rodzinie ratowników TOPR-u. Gospodarz, pan Stanisław Gąsienica, jest już na emeryturze. Jego syn, Jędrzej, aktywnie działa w Pogotowiu. A wnuk, jedenastoletni Jaś, pójdzie pewnie kiedyś w ich ślady.

Rodzina z Warszawy niewiele wie o górach. Jednak jedenaście dni z ratownikami dużo zmieni. `Mieszczuchy` nauczą się na własnych błędach, jak bezpiecznie zdobywać Tatry, poznają prawdziwe akcje TOPR-u i historię Pogotowia. Dowiedzą się, co to są lawiny, dlaczego zimą, idąc w góry, warto mieć ze sobą detektor, sondę i... łopatkę. Jak pracują psy lawinowe. Jak chodzić po górach, żeby się nie męczyć.

W tej książce znajdziecie niewiarygodne, zaskakujące, czasami smutne, lecz częściej dobrze kończące się historie, które - uwaga! - zdarzyły się naprawdę. Także te o niedźwiedziach, świstakach, polowacach, kłusownikach i Janie Krzeptowskim Sabale, który potrafił oczarować swoimi opowieściami nawet wielkich pisarzy.
Książkę wzbogaca blisko 150 zdjęć, m.in. z akcji ratowniczych, oraz krótkie filmy o TOPR-ze, do których odsyłają specjalne kody.

Takiej książki o Tatrach, Zakopanem, ratownikach górskich i turystach - dla czytelników od 9 do 100 lat - dotąd jeszcze nie było.

Książkę rekomenduje Jan Krzysztof, naczelnik TOPR-u, który otoczył merytoryczną opieką tę publikację: `Zapraszam do lektury tej unikatowej - w formie i treści - książki wprowadzającej młodych ludzi w tajniki turystyki górskiej. Jestem głęboko przekonany, że tak ciekawa i oryginalna forma edukacji młodych ludzi pozwoli im nabyć wiedzę i doświadczenie - ważne elementy kultury górskiej - i bezpiecznie cieszyć się urokami tatrzańskiej przyrody`.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: nagrody literackie
Wydawnictwa: Prószyński
Kategoria: dla dzieci,  sport i rekreacja
Wydawnictwo: Prószyński Media
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 168x240
Liczba stron: 280
ISBN: 9788382950847
Wprowadzono: 07.06.2022

RECENZJE - książki - TOPR Tatrzańska przygoda Zosi i Franka - Beata Sabała-Zielińska

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 11 ocen )
 • 5
  9
 • 4
  0
 • 3
  2
 • 2
  0
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

psk*****************

ilość recenzji:3

28-09-2022 18:31

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Miła, lekka lektura. Zgadzam się z informacją na okładce - "Dla czytelników od 9 do 100 lat". I choć w Tatrach dane mi było być nie jeden raz i to i owo wiedzieć o chodzeniu w góry, jednak znalazłem sporo ciekawych, nieznanych dotąd informacji, opowieść.

Wartość pozycji znacznie podnosi spora ilość zdjęć korespondujących z czytaną treścią. Gdyby to jeszcze było na jakimś kredowym papierze... Ale ile wtedy kosztowałaby książka... :-).

Uważam, że jest bardzo wskazana dla rozpoczynających przygodę z Tatrami (dużych i małych). Zwłaszcza, że książkę rekomenduje sam TOPR.

Czy recenzja była pomocna?

Obserwatorium podróży

ilość recenzji:3

14-09-2022 11:06

Ciekawa książka zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Napisana z myślą o młodszym pokoleniu, ale wiedza na temat pracy TOPR-u i bezpieczeństwa w górach przyda się każdemu. Pani Beata wykonała kawał dobrej roboty. Historia Zosi i Franka wzbudziła moje ogromne zainteresowanie. Polecam!

Czy recenzja była pomocna?

Obserwatorium podróży

ilość recenzji:3

13-09-2022 23:28

Książka ta teoretycznie dedykowana jest młodszym czytelnikom. Z praktycznego punktu widzenia, jako dorosła, jestem nią zachwycona i na pewno będę do niej wracać. TOPR ? Tatrzańska przygoda Zosi i Franka to zbiór najważniejszych informacji o pracy górskiego pogotowia ratunkowego w Tatrach a także zachowaniu bezpieczeństwa podczas wycieczek. Cała historia ?przygotowana? jest dla 7-letniej Zosi i 10-letniego Franka. Dzieci wraz z rodzicami wybierają się na ferie w Tatry, nocują u ludzi, którzy są powiązani z TOPR-em. Rodzina nie ma pojęcia o bezpieczeństwie w górach i zasadach poruszania się po nich. Każdego dnia dowiadują się nowych rzeczy, zdobywają cenną wiedzę na temat pracy TOPR-u i tego jak turyści powinni zachowywać się i poruszać po górach.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

introwertyczka_czyta

ilość recenzji:1

18-07-2022 20:14

Zosia, Franek przyjechali do Zakopanego podczas ferii zimowych. Zachwycił ich śnieg, zdziwiła góralska gwara. Zamieszkali u rodziny TOPR-owców i oprócz niezapomnianych przygód nauczyli się wiele. Nauka o górach poprzez doświadczenia zdobyte podczas wędrówek lub w trakcie słuchania opowiadań starego górala, to najlepsza nauka, prawda? Obserwowanie pracownika TOPR-u, który rzuca wszystko i śpieszy na pomoc robi wrażenie, czyż nie?

Beata Sabała-Zielińska napisała książkę dla dzieci, ale w moim odczuciu to idealna lektura i dla starszych dzieci i dla dorosłych. Mnie spodobała się O-GROM-NIE! Nie mogłam oderwać się od czytania. Z jednej ciekawej historii, przechodzilam do kolejnych. A poza tym:

? poznałam wiele historii z akcji ratowniczych w Tatrach
? dowiedziałam się co nie co o historii Zakopanego
? podziwiałam przepiękne zdjęcia
? przpomniałam i poznałam nowe dla mnie zasady bezpiecznego wędrowania

Must read dla każdego. Serio. Polecam z całego serca. Zapiszcie sobie ten tytuł, koniecznie!

Czy recenzja była pomocna?

Sylwia

ilość recenzji:1

18-07-2022 08:45

Książka ma bardzo ładne zdjęcia i jest ciekawa dla czytającego już od pierwszych stron - a jeżeli do tego dziecko było już w górach i kojarzy tematykę, o której się czyta - jest jeszcze lepiej :)

Czy recenzja była pomocna?

Booki dzieci

ilość recenzji:1

11-07-2022 22:53

Wow, co to była za lektura! Niesamowicie mądra, trzymająca w napięciu, arcyciekawa książka ?TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka? Beaty Sabały-Zielińskiej ... opowiada o Zakopanem, Tatrach, turystach i góralach, nierzadko sięgając do historii.

Zosia i Franek razem z rodzicami przyjeżdżają do Zakopanego i już na samym początku wpadają w tarapaty. Podczas pozornie prostej wycieczki, kiedy zapada zmrok, gubią się i muszą wzywać pomocy. Szybko jednak uczą się na błędach i już niebawem ponownie wyruszają na szlak. Tym razem przygotowani. Wieczorami słuchają opowieści emerytowanego ratownika TOPR-u, górala Stanisława Gąsienicy, u którego się zatrzymali. Opowiada im różne momenty z akcji ratowniczych, wplatając w to zabawne anegdoty oraz historie i legendy gór.

Tatry są majestatyczne. Piękne w swej surowości, oszałamiające, ale też niebezpieczne. Ileż to razy słyszy się o lekkomyślności turystów, nieprzygotowanych na nagłe zmiany pogody, przeceniających swoje siły i umiejętności. O tym jest sporo w tej książce - w końcu TOPR to Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Góry trzeba szanować i się z nimi liczyć. Sama nie chodzę po górach wysokich, lecz zachwyca mnie ich piękno. Z Hali Gąsienicowej rozciąga się podobno najpiękniejszy widok na Tatry - chciałabym kiedyś je zobaczyć z tej perspektywy. Dzięki książce i wspaniałym zdjęciom mogłam na chwilę przenieść się w góry, którymi lata temu zachwycili się Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Witkiewicz, Stefan Żeromski i wielu innych. Zachwyt nad dzikim pięknem Tatr dziś odnajdziemy w ich twórczości oraz na dawnych zdjęciach.

Ta książka więc to nie tylko historia dla dzieci o akcjach ratowniczych przeprowadzanych w górach, ale także przewodnik, poradnik i podręcznik historii. Jestem zachwycona i sądzę, że moje dzieci także pokochają tę książkę. A dzięki niej Tatry.

Beata Sabała-Zielińska ?TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka?... Wiek czytelników: 5+
Liczba stron: 280

Czy recenzja była pomocna?

Martyna

ilość recenzji:549

5-07-2022 21:15

Miałam okazję zapoznać się z poprzednim wydaniem autorki, więc obok tego też nie przeszłam obojętnie.

Głównymi bohaterami jest rodzina, która wybrała się na wypoczynek w góry. Jako miastowi nie mieli wielkiego pojęcia na temat tego jak należy zachowywać się w górach, w jaki sposób odpowiednio przygotować się do górskiego wyjścia.

Oprócz całości napisanej w formie rozmowy między rodziną zamieszkującą dom w górach a tą która przyjechała na wypoczynek w wydaniu znajduje się sporo informacji o pracy ratowników górskich, zwierzętach, tym jak dawniej wyglądały akcje ratownicze i nie tylko.

Jest to jedna z tych książek, która zawiera mnóstwo przydatnych informacji oraz ciekawostek na temat górskich wypraw. Nie zabrakło także góralskiej gwary, która w całości została objaśniona w słowniczku znajdującym się na końcu tego wydania. Jest także dość sporo zdjęć.

,,TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka" Beaty Sabały-Zielińskiej to świetna publikacja dla osób zainteresowanych górami oraz przede wszystkim tym razem młodszych odbiorców.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Szklanym Okiem

ilość recenzji:1

14-06-2022 18:21

Kolejna wyjątkowa książka Pani Beaty. Na czym polega jej wyjątkowość? Książka napisana jest dla czytelników 9+, ale tak naprawdę przeczytać powinien ją każdy, niezależnie od wieku. Uważam, że treści w niej zawarte są uniwersalne i każdy, kto wybiera się w góry powinien po nią sięgnąć. Pani Beata w prosty i przystępny sposób opowiada o Tatrach: m.in. o bezpieczeństwie w górach, świecie roślin i zwierząt, ratownikach TOPR. Opowieści snuje poprzez postać byłego ratownika TOPR, górala od pokoleń. Na przykładzie warszawskiej rodziny spędzającej ferie na Podhalu Autorka wskazuje na częste błędy popełniane przez turystów. Pokazuje również, w jaki sposób przygotować się do wycieczki. Pani Beata jak zwykle nie zawodzi. Książka pełna merytorycznych wskazówek, ciekawych historii i przepięknych zdjęć. Jak dla mnie pozycja obowiązkowa

Czy recenzja była pomocna?

Mamawojtka

ilość recenzji:1

10-06-2022 19:50

Kiedyś już Was pytałam, czy lubicie góry. Większość z Was odpowiedziała twierdząco. Teraz mam do Was kolejne pytanie. Czy lubicie góry jako sport, czy bardziej odpoczynek i delikatne zwiedzanie?
W zależności, jaką opcję wybierzecie, ta książka uświadomi Was, że jest jeszcze wiele rzeczy, których nie wiemy, które bezmyślnie w górach robimy, sytuacji, które opacznie rozumiemy.

Zosia i Franek wraz z rodzicami przyjeżdżają w góry i wtedy zaczyna się przygoda, dosłownie rollercoaster wiedzy na temat gór. Kiedy myślą, że przecież wszystko wiedzą, okazuje się, że tak naprawdę mało wiedzą.

Książka Beaty Sabały - Zielińskiej ,, Tatrzańska przygoda Zosi i Franka" dedykowana jest dzieciom 7+. Jednak ja określiłabym ją jako książkę dla rodziców i dzieci. Dlaczego? Dlatego, że rodzice są przykładem dla swoich pociech. Jeśli rodzic nie wie, jak ma się zachować w górach, skąd ma to wiedzieć dziecko? To my zabieramy dzieci w góry i jesteśmy odpowiedzialni za nie i za siebie, a także za ludzi obok. Jeżeli popełniamy błędy, nie znając zasad obowiązujących w górach, narażamy wszystkich na niebezpieczeństwo. Jednak dorosłym czasami trudno jest przetłumaczyć niektóre kwestie, więc może dzięki tej książce, dzieci zawstydzą rodziców swoją wiedzą, a także uświadomią, że czasami warto pomyśleć.

Książka bardzo mi się spodobała, ale to bardzo. Pisana jest przystępnym językiem dla 7 latka. Nie jest zawiła ani w żaden sposób trudna w odbiorze. Spodobało mi się to, że zawarte są w niej ilustracje gór i nie tylko. Znajduje się w niej wiele ciekawych i jakże potrzebnych informacji na temat samych gór, zachowań turystów, wskazówek dotyczących wędrówki w górach, potrzebnych sprzętów, czyhających niebezpieczeństw, błędów, jakie popełniają ludzie oraz samego TOPR-u kiedyś i dziś. Fascynowały mnie historie opowiadane przez tamtejszych ludzi. Najważniejszą cechą tej książki jest to, że ta wiedza została tutaj wpasowana w doskonały, przyjemny i ciekawy sposób.

Dla mnie jako osoby dorosłej ta książka była ogromem wiedzy, której do tej pory nie posiadałam. Treść w pewnych momentach bardzo zabawna, zwłaszcza kiedy do akcji wkraczała Pani Jadzia.

Ta książka jest nawoływaniem, aby pójść po rozum do głowy oraz odpowiedzią na prośby TOPR-u.

Czy recenzja była pomocna?