SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Kornel Makuszyński - biografia

Kornel Makuszyński urodził się 8 stycznia 1884 roku w Stryju, zmarł 31 lipca 1953 roku w Zakopanem. Był prozaikiem, publicystą, poetą i krytykiem teatralnym. W dwudziestoleciu międzywojennym zaliczany był do grona najpoczytniejszych polskich pisarzy.  Ukończył polonistkę i romanistykę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, studiował także na Sorbonie w Paryżu. Pracował w dzienniku „Słowo Polskie” jako dziennikarz i krytyk teatralny. Tam też publikował pierwsze swoje wiersze. Kornel Makuszyński przyjaźnił się z Leopoldem Staffem i Janem Kasprowiczem. Należał do Polskiej Akademii Literatury i elity intelektualnej kraju. Podczas II wojny światowej, którą spędził w okupowanej Warszawie, utracił majątek. Nieprzychylność (zakaz publikowania, szykany) powojennych władz do jego osoby i twórczości, która rzekomo stanowiła negatywne wzorce dla młodzieży, spowodowała, iż Makuszyński żył w zapomnieniu i ubóstwie aż do swojej śmierci.

Książki Kornela Makuszyńskiego


Zadebiutował tomikiem poezji Połów gwiazd. Choć na jego twórczość składa się wiele zbiorów poezji, humoresek, opowiadań, a także powieść autobiograficzna, największą sławę przyniosły mu powieści dla dzieci i młodzieży. Do najbardziej znanych książek Kornela Makuszyńskiego, które wielokrotnie doczekały się ekranizacji należą: Przygody Koziołka Matołka, O dwóch takich, co ukradli księżyc, Szaleństwa Panny Ewy, Awantura o Basię, Panna z mokrą głową oraz Szatan z siódmej klasy. W 2018 roku został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 107 książek, których autorem jest: Kornel Makuszyński. Dostępne formaty: miękka, pakiet, twarda.
Tytuły autora dostępne są w kategoriach: dla dzieci, literatura piękna, lektury szkolne, dla dzieci, dla młodzieży, okazje do -60%, outlet, dla dzieci i młodzieży, lektury szkolne, Książki na prezent 🎁, audiobooki na prezent, Ferie z audiobookiem, audiobooki dla dzieci i młodzieży, wysyłka 24h, pakiety, Nasza Księgarnia, Greg, Książki po ukraińsku, Nowości, Strefa Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Na książki autora Kornel Makuszyński mamy rabaty sięgające do 46%.
... ...
Zobacz więcej produktów