Powroty do Auschwitz - opis produktu:
Czy można przestać myśleć o Auschwitz?
Przed oczami znów zjawia się obóz, wlokący się ludzie jak kościotrupy, na których zaczyna się w pewnym momencie patrzeć jak na coś normalnego, choć wiadomo, że jeszcze parę razy przesuną nogami i padną, i nikt ich nie podniesie. I jeszcze pamiętam te kominy buzujące ogniem dzień i noc. Długo leżysz, sen nie przychodzi, no, wreszcie przed oczami jakiś obraz zwykłego dnia, i nagle masz ci los! Znowu widzę obóz... I ja w nim jestem.
Bogdan Bartnikowski miał 12 lat kiedy w nocy z 11 na 12 sierpnia 1944 roku trafił do Auschwitz Birkenau. Dwadzieścia lat później zdecydował się jeszcze raz przekroczyć Bramę Śmierci. Ale Auschwitz się nie opuszcza. Wraca w dzień i w noc. Budzi koszmarem. Przez całe lata. I nie ma z niego ucieczki. To poruszające świadectwo o życiu w cieniu Auschwitz.
Bogdan Bartnikowski - urodzony w 1932 r. w Warszawie. W czasie Powstania Warszawskiego, po opanowaniu dzielnicy Ochota, gdzie mieszkał, przez oddziały RONA (Rosyjska Wyzwoleńcza Armia Ludowa), wraz z matką został wypędzony z domu i skierowany do obozu przejściowego w Pruszkowie (tzw. Durchgangslager 121), skąd 12 sierpnia 1944 r. zostali obydwoje wywiezieni do KL Auschwitz-Birkenau. W obozie został zarejestrowany jako więzień 192731. Przebywał w Birkenau: najpierw w bloku dziecięcym obozu kobiecego, następnie w sektorze B11a obozu męskiego, gdzie byli więzieni chłopcy z Warszawy.
11 stycznia 1945 r. został razem z matką ewakuowany do Berlina-Blankenburga (komando robocze obozu Sachsenhausen), gdzie do wyzwolenia w dniu 22 kwietnia 1945 r. pracował przy odgruzowaniu miasta. Po wyzwoleniu powrócił wraz z matką do Warszawy. W Powstaniu Warszawskim stracił ojca. Przerwaną przez wojnę naukę kontynuował w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego. Po odbyciu służby wojskowej pracował jako dziennikarz.
Bogdan Bartnikowski, mając w pamięci przeżycia z okresu okupacji i uwięzienia w obozach koncentracyjnych, napisał i wydał książki o losach polskich dzieci w latach wojny: zbiór opowiadań `Dzieciństwo w pasiakach` (1969, 1972, 1989) oraz powieści `Daleka droga` (1971), `Powrót nad Wisłę` (1972) i `Dni długie jak lata` (1989).
Obecnie jest na emeryturze. Pracuje społecznie w Związku Literatów Polskich i Związku Powstańców Warszawskich. Odznaczony został Krzyżem Oświęcimskim, Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Powroty do Auschwitz - o czym jest książka?
Przed Tobą kolejna pozycja książkowa warta uwagi-
Powroty do Auschwitz, od
Bogdan Bartnikowski.
Powroty do Auschwitz spełnia wszystkie cechy swojego gatunku, przypadnie więc do gustu nawet tym najbardziej wymagającym czytelnikom. Jeśli zainteresowała Cię ta pozycja, sięgnij po inne tytuły autora-
Bogdan Bartnikowski. Nie będziesz żałował!
Powroty do Auschwitz i o wiele więcej tylko na Gandalf.com.pl!
Powroty do Auschwitz - opinie
Jeśli nadal nie jesteś pewny książki
Powroty do Auschwitz, zapoznaj się z ocenami i recenzjami naszych klientów. Może oni przekonają Cię, że
Powroty do Auschwitz -
Bogdan Bartnikowski to pozycja warta Twojej uwagi. Po przeczytaniu książki
Powroty do Auschwitz nie zapomnij zostawić swojej recenzji i wziąć udziału w konkursie! Wybierz książkę
Powroty do Auschwitz, sprawdź inne tytuły, których autorem jest
Bogdan Bartnikowski i przeczytaj biografię. To wszystko tylko na Gandalf.com.pl!
Zobacz pozostałe recenzje! Książka
Powroty do Auschwitz pochodzi z wydawnictwa Prószyński i S-ka. Autorem książki jest Bogdan Bartnikowski. Należy do gatunków: biografie i wspomnienia, Biografie i autobiografie, wspomnienia. Książka
Powroty do Auschwitz liczy 312 stron. Jej wymiary to 135x206. Oprawa jest twarda. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.