SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Matthew Perry - biografia

Jesteście fanami kultowych seriali z lat dziewięćdziesiątych? W takim razie z pewnością macie już za sobą niejeden maraton Przyjaciół. Ten serial komediowy, opowiadający o życiu szóstki przyjaciół, mieszkających na Manhattanie, mimo upływu lat nie traci na popularności i zaskarbia sobie spore grono fanów. Wielu z nich zdradza, że do ich ulubionych postaci serialowych należał Chandler Bing – sarkastyczny śmieszek, w którego rolę wcielił się Matthew Perry. Kąciki twoich ust lekko podnoszą się na samą myśl o tej ogromnej dawce humoru, którą Chandler wprowadzał w każdy odcinek? W takim razie koniecznie poznajcie bliżej aktora, który tak znakomicie odegrał postać zabawnego analityka. Przed Państwem Matthew Perry!

Ten, w którym rodzi się Matthew Perry


Matthew Perry urodził się 19 sierpnia 1969 roku w Williamstown w stanie Massachusetts. Jego matka – Suzanne Marie Morrison jest znaną kanadyjską dziennikarką. Była również sekretarzem prasowym byłego premiera Kanady Pierre’a Trudeau. Ojciec Matthew Perry’ego to John Bennett Perry – amerykański aktor i model. Para rozwiodła się jeszcze przed pierwszymi urodzinami swojego dziecka. Matthew Perry wychował się u boku matki w Ottawie. Ze względu na zawód kobiety często się przeprowadzali. Mieszkali także w Toronto, Montrealu i Quebec, kształcił się w Rockcliffe Park Public School oraz w Ashbury College. Mało kto wie, że ten, który w przyszłości miał stać się niezwykle rozpoznawalną gwiazdą małego ekranu, dorastając, bardzo interesował się tenisem. Został nawet czołowym juniorem!

Ten, w którym Matthew Perry dostaje szansę  


Kiedy Matthew Perry skończył piętnaście lat, przeniósł się z Ottawy do Los Angeles. Właśnie tam, mieszkając ze swoim ojcem, zaczął interesować się aktorstwem. Uczęszczał wtedy do liceum Sherman Oaks, gdzie często brał udział w szkolnych przedstawieniach. Jego specjalnością były improwizacje komediowe. Po ukończeniu liceum w roku 1987 miał zamiar studiować na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, jednak zrezygnował z tego planu, kiedy dostał główną rolę w serialu telewizyjnym Second Chance. Matthew Perry postanowił wykorzystać tę okazję do hucznego rozpoczęcia swojej kariery aktorskiej. Mimo że serial nie odniósł oczekiwanego sukcesu i znikł z ekranów już po pierwszym sezonie, Matthew Perry postanowił zostać w Los Angeles i nadal próbować swoich sił w zawodzie. Już w 1988 zadebiutował na dużym ekranie w drugoplanowej roli w filmie A Night in the Life of Jimmy Reardon. Na początku lat 90. występując w wielu serialach jako postacie epizodyczne, miał dwie główne role w sitcomach Sydney i Home Free, dzięki którym powoli zaczął zyskiwać sławę.

Ten, w którym Matthew Perry zostaje jednym z przyjaciół 


W 1993 roku Matthew Perry spodziewał się roli w pilotowym odcinku sitcomu LAX 2194, jednak projekt nie był pewny, więc w razie czego zapisał się na casting do serialu Six of One, znanego potem jako Przyjaciele. Kiedy LAX 2194 okazał się niewypałem, a Matthew Perry dostał odczyt swojego planu B, dostał rolę Chandlera Binga. Był najmłodszym członkiem głównej obsady. Nie spodziewał się, że ten niepozorny serial stanie się dla jego kariery prawdziwą trampoliną na szczyt. Przyjaciele odnieśli olbrzymi sukces na całym świecie, a Matthew Perry, wraz ze swoimi współpracownikami stali się międzynarodowymi celebrytami. Sitcom przyniósł mu nominację do nagrody Emmy w 2002 roku w kategorii Wybitny aktor pierwszoplanowy w serialu komediowym. Dzięki rosnącej rozpoznawalności dostawał role w kolejnych filmach stających się kinowymi hitami, takich jak Polubić czy poślubić, Troje do Tanga, Jak ugryźć 10 milionów i Jak ugryźć 10 milionów 2. Znakomicie sprawdził się również w dramatach – epizodyczna rola w serialu Prezydencki Poker, przyniosła mu dwie nominacje do nagrody Emmy.

Ten, w którym Matthew Perry pomaga uzależnionym wyjść z nałogu


Matthew Perry wiele lat zmagał się z uzależnieniem od opioidów, amfetaminy i alkoholu. Jego problemy zaczęły się w połowie lat 90. Po latach aktor wyznał fanom, że sytuacja była na tyle straszna, że nie pamięta trzech lat, podczas których grał główną rolę w serialu Przyjaciele. W roku 1997 Matthew Perry poszedł na pierwszy odwyk. W 2011 roku udał się do Kapitolu, aby przekonać członków Kongresu do wsparcia finansowania sądów narkotykowych. Wiedział, przez co przechodził i chciał pomóc innym uzależnionym. Otworzył również Dom Perry’ego w swojej dawnej rezydencji w Malibu, gdzie ludzie mogą uzyskać pomoc w wychodzeniu z nałogu. Matthew Perry jest również autorem książki Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz. Przenosi w niej czytelników na scenę najbardziej znanego sitcomu wszechczasów, równocześnie opowiadając im o swoich zmaganiach z uzależnieniem.

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 12 książek, których autorem jest: Matthew Perry. Dostępne formaty: twarda.
Tytuły autora dostępne są w kategoriach: biografie i wspomnienia, nagrody literackie, biografie, wspomnienia, Książki na prezent 🎁, bestsellery, wysyłka 24h, W.A.B..

Na książki autora Matthew Perry mamy rabaty sięgające do 25%.
... ...