SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Poddaję się

Życie muzułmanek w Polsce

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo PWN
Data wydania 2016
Oprawa miękka
Liczba stron 240

Opis produktu:

Kim są muzułmanki mieszkające w Polsce? Jak żyją, pracują, podróżują?

Czy realizują swoje pasje? Jak wychowują dzieci? Kto rządzi w ich domu?

Czy odwiedzają puby i grają w piłkę nożną?

"Poddaję się" to pierwszy reportaż o świecie żyjących w Polsce muzułmanek: konwertytek, Tatarek, mieszkających tu Bośniaczek czy Irakijek. To opowieść o islamie widzianym oczami kobiet, sunnitek, szyitek, salafitek, w różnym wieku, na różnych etapach życia, o różnym pochodzeniu. Sacrum miesza się w ich życiu z profanum, bohaterki opowiadają o tym, co dozwolone - halal - i o tym, czego nie wolno - haram. Mówią o religii, rodzinie, pracy, seksie, przyjaźni, dyskryminacji, feminizmie. Mówią, dlaczego poddały się Bogu i o tym, dlaczego nie poddają się stereotypom. Reporterską opowieść o życiu "polskich muzułmanek" uzupełniają komentarze teologów i arabistów.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: literatura faktu, publicystyka
Wydawnictwo: PWN
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2016
Wymiary: 140x205
Liczba stron: 240
ISBN: 978-83-01-18711-8
Wprowadzono: 06.06.2016

RECENZJE - książki - Poddaję się, Życie muzułmanek w Polsce - Anna J. Dudek

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 8 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Iwona

ilość recenzji:198

brak oceny 26-07-2016 17:50

Autorka przygotowując się do pisania książki rozmawiała z żyjącymi w Polsce muzułmankami. Mimo że łączy te kobiety jedna religia, każda z nich jest inna i każda ma swoje poglądy na wiarę, życie codzienne, miłość, rodzinę, przyjaźń? W książce są też poruszane trudne tematy, takie jak dyskryminacja czy skrajne grupy wyznaniowe.

Anna J. Dobek rozmawia z Tatarkami, Irankami, Bośniaczkami, Polkami ? konwertytkami? każda z nich opowiada swoją historię. Dla mnie szczególnie ciekawe okazały się opowieści konwertytek, czyli kobiet, które przeszły na islam już w dorosłym życiu. Interesujące są też opowieści Tatarek, które są muzułmankami, jednak w naszym kraju nie praktykują wiary, tak jak to ma miejsce w innych grupach.

Wypowiedzi kobiet uzupełnione są komentarzami arabistów oraz teologów. Dodatkowo w książce znajdują się także fragmenty Koranu i pism teologicznych odnoszące się do omawianych kwestii, co pozwala je lepiej zrozumieć

Książka Poddaję się. Życie muzułmanek w Polsce to nowa pozycja na rynku wydawniczym, dlatego poruszone zostały w niej też dość świeże wydarzenia, takie jak np. burza wywołana przez kobietę kąpiącą się w burkini w koszalińskim aquaparku.

Autorka z jednej strony stara się być z boku, nie oceniać swoich rozmówczyń, z drugiej w niektórych momentach dziwi się ich wypowiedziom. Stara się też konsultować ze specjalistami z zakresu arabistyki oraz stara się dowiedzieć jak najwięcej odnośnie interesujących ją kwestii. Jednak nie zawsze jest to możliwe, gdyż zgodnie z naukami nie o wszystkich tematach można rozmawiać z obcymi?

Książka jest warta przeczytania, gdyż pozwala zobaczyć jak wygląda codzienne życie muzułmanek w naszym kraju i jak zmienia się stosunek do nich w związku z ostatnimi wydarzeniami. Lektura pozostawia po sobie wiele pytań i wątpliwości, ale jednocześnie pozwala na głębsze zastanowienie się nad opisywanymi kwestiami.


...

Czy recenzja była pomocna?