SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Neuronauka w psychoterapeutycznym procesie zmiany

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo WUJ
Data wydania 2017
Oprawa miękka
Liczba stron 352
  • Wysyłamy w 24h
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

`Instrukcja obsługi mózgu` - dlaczego warto wykorzystywać neuronaukę w psychoterapii

Neuronauka jest jedną z nielicznych dyscyplin naukowych, która integruje różne nurty i szkoły terapeutyczne. Wiedza na temat funkcjonowania sieci neuronowych i zależności między zdrowiem psychicznym a strukturą mózgu to przy tym niezastąpiony sojusznik w przełamywaniu obaw pacjentów przed psychoterapią. Wprowadzenie elementów neuronauki do pracy z klientami ułatwia wytłumaczenie im, skąd się biorą ich odczucia, jaki jest bezpośredni związek między pracą mózgu, a ich konkretnymi problemami oraz jak wpływa na nich proces terapeutyczny.

John B. Arden łącząc neuronaukę z psychoterapią, psychologią rozwojową, badaniami nad pamięcią oraz przywiązaniem, proponuje uniwersalne, wolne od uprzedzeń podejście terapeutyczne gotowe do praktycznego wykorzystania. Autor pokazuje, jak zastosować je m.in. w terapii lęków i fobii, zespołu stresu pourazowego, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych oraz depresji. Podpowiada też, jak budować sojusz z pacjentami i pomagać im dbać o zdrowie mózgu.

Wykorzystanie w praktyce sugestii zawartych w książce ułatwiają wyróżnione graficznie ramki z poradami dla pacjentów i krótkie opisy badań z zakresu neuronauki ilustrujące omawiane zagadnienia. Neuronauka w psychoterapeutycznym procesie zmiany to doskonała pozycja do zastosowania w codziennej praktyce przez wszystkich klinicystów i psychoterapeutów.

`Głównym celem tej książki jest zapewnienie [...], wskazówek, jak połączyć wszystkie nurty badawcze - włączając w to neuronaukę - w sposób możliwy do zrealizowania w praktyce, tak aby pomóc pacjentom zrozumieć i uporać się z depresją i lękiem. Techniki, które tu opisałem, oparte zostały na wynikach licznych badań i są zgodne z aktualną wiedzą na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu. Wychodząc poza to, co nazywamy praktykami opartymi na dowodach naukowych (EBP), metody te zostały przedstawione w badaniach jako najbardziej skuteczne w pomaganiu ludziom, którzy cierpią z powodu różnych problemów psychicznych.`
John B. Arden, PhD
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Nauki humanistyczne,  Psychologia
Wydawnictwo: WUJ
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2017
Wymiary: 150x230
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-233-4226-7
Wprowadzono: 13.10.2017

RECENZJE - książki - Neuronauka w psychoterapeutycznym procesie zmiany - John B. Arden

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.7/5 ( 24 ocen )
  • 5
    20
  • 4
    1
  • 3
    2
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Katarzyna97

ilość recenzji:1

4-06-2020 17:34

W książce ?Neuronauka w psychoterapeutycznym procesie zmiany? John B.Arden łącząc ze sobą takie obszary jak neuronauka, psychoterapia, psychologia rozwojowa, badania nad pamięcią czy przywiązanie, przedstawia niezwykle interesujące podejście mające charakter uniwersalny. Autor sam przytacza wskazówki, umożliwiające połączenie poszczególnych nurtów badawczych w taki sposób, aby było to możliwe do zastosowania w praktyce, tak aby pacjenci mogli zrozumieć czym są określone zaburzenia, jaka jest ich geneza, przebieg, jak sobie z nimi radzić na co dzień i jak takie działania wpływają na mózg. Zagadnienia jakie poruszył Arden przybliżone zostają czytelnikowi w sposób niezwykle zorganizowany, gdyż na początku zapoznajemy się z ich aspektem historycznym (np. przywoływanie wcześniej obowiązujących koncepcji danego zjawiska, badań na jego temat, czy nieskutecznych sposobów leczenia), czy też ewolucyjnym (w odniesieniu np. do społecznego ewoluowania naszych przodków, które odbyło się dzięki współpracy). Krótki opis na tylnej okładce książki, informuje, że jest ona przeznaczona i wręcz gotowa do zastosowania dla codziennej praktyki wśród klinicystów i psychoterapeutów, jednak jest to pozycja godna polecenia także dla studentów psychologii, medycyny, w szczególności zainteresowanych wiedzą o funkcjonowaniu mózgu i wykorzystaniu tego
(tj. wiedzy) w procesie psychoterapeutycznym. Czytelnik zyskuje w tej pozycji naukowej wiedzę z zakresu technik radzenia sobie z oporem klientów, sposobów budzenia w klientach silniejszej motywacji do udziału w terapii, a także narzędzi służących wytłumaczeniu pacjentom znaczenia takich elementów, jak wsparcie społeczne, dieta, ćwiczenia fizyczne czy sen dla ich zdrowia psychicznego. Oprócz tego John B. Arden w każdym rozdziale umieszcza wyróżnione graficznie ramki oraz krótkie opisy badań z zakresu neuronauki, które ilustrują omawiane zagadnienia. Jest to pozycja godna polecenia także przez wzgląd na fakt, jak wiele możemy dowiedzieć się o nas samych, o tym jak poszczególne działania oddziałują na nasz umysł, na określone jego ośrodki, mogąc je upośledzać, nadmiernie aktywować, czy nawet w dłuższej perspektywie czasu zmieniać strukturalnie. W dużej mierze autor posługuje się językiem technicznym, właściwym dla neuronauki, więc językiem wyrażanym w opisywaniu określonych ośrodków mózgowych, neuroprzekaźników, neurochemii danych zjawisk psychicznych, co czasami może utrudniać przyswajanie treści, wymuszać sięgnięcie do innych źródeł wiedzy, celem doprecyzowania danego terminu. Jednakże dla osób ciekawych, chcących zgłębiać wiedzę z zakresu neuronauki, nie powinno to stanowić żadnego rodzaju bariery, a raczej okazję do poszerzenia horyzontów.
Tytułowy proces zmiany, można odnieść do samego siebie-czytelnika, odbiorcy w taki sposób by aktualizować swoją wiedzę, by podwyższać swoje kompetencje
i także monitorować siebie samego niezależnie od tego czy jest się doświadczonym czy początkującym psychoterapeutą czy pacjentem.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?