SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Ku człowiekowi. Doświadczanie relacji z pacjentem w narracjach lekarzy

Wybrane zagadnienia pedagogiki leczniczej

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Impuls
Data wydania 2018
Oprawa miękka
Liczba stron 410
  • Wysyłamy w 24h
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Na książę składa się osiem rozdziałów, które zostały podzielone na część teoretyczną i empiryczną.
W części teoretycznej wykorzystano wiedzę na temat relacji lekarz - pacjent, zgromadzoną na gruncie medycyny, psychologii zdrowia czy socjologii medycyny. W rozdziale pierwszym ukazane zostaną modele medyczne w odniesieniu do potrzeby zmian w relacji lekarz - pacjent. Z tego też względu zostaną naświetlone relacyjne implikacje dwóch dawniejszych modeli, a mianowicie modelu biomedycznego, biopsychospołecznego oraz trzech modeli współczesnych: paternalistycz- nego, partnerskiego i konsumenckiego. Taka podstawa teoretyczna umożliwia koncentrację na problemie: W jaki sposób postrzegany jest współczesny pacjent? Kolejne paragrafy będą dookreślały pacjenta jako: przypadek chorobowy, klienta, ofiarę systemu opieki zdrowotnej, osobę, a także jako tzw. pacjenta upodmiotowionego (ang. empowered patient). W ostatniej części pierwszego rozdziału analizowane będą oczekiwane przez pacjen- tów kompetencje lekarskie, a mianowicie komunikatywność, umiejętność słuchania innych, budzenie zaufania, empatia.
W drugim rozdziale wskazane będą odniesienia pomiędzy procesem edukacyjnym a istotnymi elementami zdobywania zawodu lekarza. Punktem wyjścia będzie analiza kształcenia teoretycznego w zakresie nauk medycznych oraz praktyk i stażu jako pomocnych w osiąganiu kompetencji lekarskich. Ważne też będzie zastanowienie się nad komplementarnością oraz synchronicznością procesu edukacji i samoedukacji. W ostatnim punkcie rozdziału drugiego ukazana zostanie relacja lekarz - pacjent z perspektywy pedagoga specjalnego.
Zasadniczym tematem badawczym w rozdziale trzecim będzie komunikacja lekarza z pacjentem oraz jej oddziaływanie na proces leczenia. Komunikacja międzyosobowa to rzeczywistość złożona, której analiza wymagała refleksji nad porozumiewaniem się werbalnym, niewerbalnym oraz środowiskiem komunikacji. W odniesieniu do komunikacji werbalnej szczególna uwaga zwrócona zostanie na sposoby komunikacji oraz rodzaje i formy jej odbioru. W komunikacji niewerbalnej istotne są mimika, gestykulacja rąk, postawa ciała, kontakt wzrokowego, tembr głosu oraz dotyk. Na komunikację lekarza z pacjentem wpływa również środowisko, w którym ten proces się dokonuje. Stąd też ostatnie dwa paragrafy trzeciego rozdziału dotyczyć będą roli dystansu i bliskości pomiędzy lekarzem a pacjentem oraz wystroju miejsca komunikacji.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Nauki humanistyczne,  Psychologia,  Nauki społeczne,  Socjologia
Wydawnictwo: Impuls
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2018
Wymiary: 275x155
Liczba stron: 410
ISBN: 978-83-8095-522-6
Wprowadzono: 05.09.2018

RECENZJE - książki - Ku człowiekowi. Doświadczanie relacji z pacjentem w narracjach lekarzy, Wybrane zagadnienia pedagogiki leczniczej - Beata Antoszewska

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.3/5 ( 4 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Oficyna Wydawnicza Impuls

ilość recenzji:103

brak oceny 11-09-2018 09:26

Z recenzji wydawniczej: ?Niezwykła książka o zawodzie lekarza napisana przez pedagoga. Uwzględnia bogatą i dogłębnie przeanalizowaną literaturę przedmiotu na temat lekarzy, często pisaną przez nich samych, ale też przez socjologów i psychologów. [?] Autorka szczegółowo prezentuje, co lekarze mówią o drodze do zawodu, okresie studiów, praktykach i kolejnych etapach nabywania doświadczeń, ale przede wszystkim o skomplikowanych relacjach z pacjentem oraz o tym, co ich zdaniem kształtuje te relacje, co ma na nie wpływ i co o tych relacjach decyduje. [?] Książka jest napisana komunikatywnym, pięknym językiem. [?] Oceniam pracę jako bardzo cenną dla wielu odbiorców, szczególnie dla osób, które rozważają decyzję o wyborze zawodu lekarza, dla studentów medycyny i innych kierunków medycznych. Jest to książka o wysokim poziomie dydaktycznym, przydatna również dla przedstawicieli innych zawodów: socjologów medycyny, psychologów klinicznych, organizatorów służby zdrowia?.

Czy recenzja była pomocna?