SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Gruba. Reportaż o wadze i uprzedzeniach

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Data wydania 2022
Oprawa miękka
Liczba stron 368

Opis produktu:

Nie znajdziesz w tej książce porad dietetycznych ani praktycznych wskazówek jak być piękną i młodą. Nie dostarczy ci ona prostych wzruszeń nad bolesnym losem osób, których ciała nie przystają do kanonu. Nie ma tu też historii cudownych metamorfoz przeprowadzanych pod okiem armii specjalistów i zapewniających rozrywkę milionom widzów popularnych reality-shows. Zamiast tego dowiesz się, jak to jest być grubą w świecie, który grubości nienawidzi, skąd się biorą uprzedzenia, na czym polega fat fobia i jakie są jej skutki. Nagradzana reporterka Maria Mamczur oddaje głos osobom, które dyskryminacji doświadczają na własnym ciele. Wspólnie z bohaterkami książki zastanawia się, jak w takim świecie wywalczyć miejsce dla siebie.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: literatura faktu, publicystyka
Wydawnictwo: Krytyki Politycznej
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 132
Liczba stron: 368
ISBN: 9788367075152
Wprowadzono: 30.03.2022

RECENZJE - książki - Gruba. Reportaż o wadze i uprzedzeniach - Maria Mamczur

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Aga

ilość recenzji:4

7-05-2022 10:18

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Czy duże ciało zabiera godność?
Czy gruba to określenie dyskryminujące?
Czy norma musi oznaczać dla wszystkich ten sam rozmiar?

Jako społeczeństwo lubimy oceniać - pewnie każdemu zdarzyło się pomyśleć widząc otyłą osobę - mogłaby wziąć się za siebie i schudnąć. Drakońskie diety, głodówki, wykańczające treningi - i co? Brak efektów lub kolejne kilogramy - kolejne rozczarowanie. Dlaczego? Skąd? Z problemem nadwagi zmaga się prawie 60% społeczeństwa, więc każdy z nas wokół siebie ma kogoś z tym problemem.

W reportażu są rozmowy z kobietami, które mają swoje własne historie - u każdej z nich walka i problemy z nadwagą wyglądają inaczej. Bohaterki walczą z nienawiścią świata do osób grubych i mówią o dyskryminacji, której doświadczają. Autorka bardzo szeroko pisze o problemach - pod kątem medycznym czy psychicznym.

Osoby z nadwagą, kiedy są atakowane, tracą pewność siebie, bardziej biorą do siebie opinie innych i często zamykają się w sobie ze strachu przed życiem. Złośliwość czy dobra rada? Jeśli osoba z nadwagą walczy całe życie ze swoimi traumami, to za każdym razem komentarz odbierze negatywnie.

Historie są smutne i pokazują aspekt psychiczny - tego, że nasz sposób postrzegania siebie jako wartościowej osoby jest dramatycznie niski.

To bardzo ważny reportaż - pierwsza połowa bardzo mocna, natomiast druga część, gdzie były influencerki, blogerki i amerykańskie badania, wypadł dużo słabiej - miałam wrażenie, że wkradł się tu jakiś chaos. Zabrakło mi podsumowania - ile osób z otyłością cierpi w wyniku choroby, a u ilu osób otyłość to tylko efekt stylu życia. Skoro to choroba naszych czasów, powinniśmy wiedzieć co możemy zrobić, by jej uniknąć. 

Mam też poczucie, że otyłość to niezły biznes - są tacy, którzy na tym nieźle zarabiają...  

Kiedy przeczytam reportaż, który podejmuje ważny temat, a społeczeństwo jest bezlitosne, to zawsze mam taki krzyk w sobie - BĄDŹMY TOLERANCYJNI! Dostrzegajmy człowieka w człowieku. 

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?