SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Dzieje Syrii

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Dialog
Oprawa miękka
Liczba stron 208

Opis produktu:

Autor analizuje ponad cztery tysiące lat dziejów Syrii. Niezwykle ciekawie opisuje kultury, które na tych terenach odcisnęły swe ślady: fenicką, aramejską, babilońską, perską, hellenistyczną, rzymską, chrześcijańską i wreszcie arabską.

Wykorzystuje bogatą literaturę tematu: polską i zagraniczną, a także własne doświadczenia z pracy na Bliskim Wschodzie.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: historia,  archeologia,  starożytność,  XX wiek
Wydawnictwo: Dialog
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 165x235
Liczba stron: 208
ISBN: 978-83-61203-75-9
Wprowadzono: 23.01.2012

RECENZJE - książki - Dzieje Syrii - Janusz Żebrowski

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.3/5 ( 3 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Tomasz Merwiński

ilość recenzji:271

brak oceny 25-08-2009 12:17

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Co myślisz słysząc słowo „Syria”? Terroryści, bieda, zacofanie? Pustynia? A może konflikt z Izraelem o Wzgórza Golan? Czy tylko tyle? Dla mnie, po przeczytaniu „Dziejów Syrii” Janusza Żebrowskiego, kraj ten oznacza dużo więcej. Nawet na wspomnienie majestatycznej twierdzy Krak des Chevaliers, najstarszego nieprzerwanie istniejącego miasta świata – Damaszku, czy też innych pięknych miast o korzeniach w starożytności – Aleppo, Palmyra, Apamea – odpowiem Ci, że dla mnie to wciąż mało. Mało, bardzo mało... Bo Syria to przede wszystkim wielowiekowa historia sięgająca kilku tysięcy lat sprzed naszej ery. W końcu to część żyznego półksiężyca, a w związku z tym ogromny kawał wielkiej historii początków ludzkiej cywilizacji. Wszak tereny współczesnej Syrii, a i także Syrii historycznej (tj. obejmujących ziemie Libanu, część ziem tureckich i irackich), są świadkami rodzenia się i upadku wielu cywilizacji – od fenickiej, babilońskiej i sumeryjskiej począwszy, poprzez asyryjską, perską, arabską, bizantyjską, aż po osmańską, w końcu sięgając czasów nam współczesnych. Każda z tych cywilizacji odcisnęła piętno w dawnym królestwie Omajjadów i Abbasydów, pozostawiając po sobie wiele wspaniałych budowli, które można oglądać po dziś dzień. Zamek krzyżowców Krak des Chevaliers w okolicach Himsu, norie (ogromne koła nawadniające) w Hamie, starożytne ruiny w Palmyrze, meczet Omajjadów w Damaszku, cytadela Kalat Halab w Aleppo... można wymieniać w nieskończoność, a i tak nie wyczerpie się całego dorobku dziejowego, kulturowego, artystycznego, filozoficznego, czy architektonicznego Syrii. Lecz może odłóżmy na bok historię, a przejdźmy do samej książki, która to ją tak skrupulatnie przedstawia. Choć trzeba przyznać... jest dość krótka, bo ma niespełna 200 stron, a tych chciałoby się zdecydowanie więcej i więcej... Zasługa to ciekawej historii samej w sobie, czy też umiejętności jej przedstawiania, którą popisuje się Żebrowski? Zapewne jedno i drugie, bo tekst pisany przez tego politologa i dyplomatę, znawcy świata arabskiego, czyta się szybko i sprawnie oraz, co najważniejsze, nadzwyczaj chętnie. Nie mogę jednak w całej tej „wspaniałości” nie dostrzec żadnych wad. A takie, niestety są, choć być może nie aż tak znaczące. Pomijając kilka literówek, które przydarzyły się autorowi, zdaje się, że historię Syrii, albo chociaż część z jej wątków, potraktowano odrobinę po macoszemu. Myślę, że niektóre rozdziały mogłyby być nieco dłuższe, choćby poprzez dokładniejszą analizę społeczności, kultury i sztuki syryjskiej danych czasów, czy też szersze opisanie rządów poszczególnych władców. Choć z drugiej strony domyślam się, że „Dzieje Syrii” mają być pewnego rodzaju wstępem – zaczątkiem do dokładniejszej analizy historii Syrii, po którym sami zagłębimy się w nią i doszukamy się nowych źródeł wiedzy. Jeśli tak – to książka sprawdza się znakomicie. Mnie wciągnęło... i szukam już „czegoś więcej”.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?