SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Dziewczyny z Syberii (twarda)

Prawdziwe historie

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Znak
Data wydania 2015
Oprawa twarda
Liczba stron 304
  • Wysyłamy w 2 - 3 dni + czas dostawy
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

  Stefanię kryminaliści z łagru przegrali w karty dwa razy - przeżyła dzięki przyjaciółce.
  Natalia stanęła w obronie bitej kobiety - za karę miała umrzeć w lodowatym karcerze.
  Alinę deportowano jako jedyną z całej rodziny - trafiła do łagru dla dzieci, miała dziesięć lat.

  Wszystkie pamiętają to samo: walenie kolbami w drzwi, kilka chwil na spakowanie rzeczy, płacz, wagony bydlęce i trzask ryglowanych drzwi. Kilka tysięcy kilometrów podróży w nieznane. Czekały je niewolnicza praca w sowieckich łagrach, walka o życie swoje i bliskich, głód, choroby i straszliwe syberyjskie mrozy. Doświadczyły niewyobrażalnego cierpienia, jednak nic nie było w stanie ich pokonać.
  Amnestia była wybawieniem. Część wyruszyła w wędrówkę z armią Andersa. Wiele zaczęło nowe życie w różnych zakątkach świata. Inne zdecydowały się na powrót do ojczyzny.
  Niektóre bohaterki tej książki nigdy nie opowiedziały bliskim o tym, co przeżyły na Syberii.
  Anna Herbich w przejmujący sposób pokazuje, jak naprawdę wyglądała walka o przetrwanie na nieludzkiej ziemi. Pozwala nam zobaczyć dramat sowieckiego zesłania oczami kobiet cudem ocalałych z syberyjskiej katorgi.


Anna Herbich (rocznik 1986) - dziennikarka tygodnika Do Rzeczy. Wcześniej pracowała w Rzeczpospolitej i Uważam Rze. Urodziła się i mieszka w Warszawie. Jej babcia jest jedną z bohaterek `Dziewczyn z Powstania`.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: nagrody literackie,  IBBY Polska Sekcja
Wydawnictwa: Znak
Kategoria: biografie i wspomnienia,  wspomnienia,  historia,  Historia Polski
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2015
Wymiary: 158x225
Liczba stron: 304
ISBN: 9788324030538
Wprowadzono: 13.05.2015

Anna Herbich - przeczytaj też

RECENZJE - książki - Dziewczyny z Syberii, Prawdziwe historie - Anna Herbich

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 14 ocen )
  • 5
    10
  • 4
    3
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Czarownica Magdalena Czyta

ilość recenzji:14

25-01-2023 19:52

Jest to książka pisana lekkim piórem, poruszająca jednak ciężki temat. My, którzy tego nie przeżyliśmy, nie potrafimy nawet trochę, w wyobraźni stworzyć obrazu tego, jak to wszystko wyglądało, co Ci ludzie przeszli !
Każdą z opowieści musiałam przetrawić ... A raczej to książka , po raz kolejny, trawiła mnie ... wcześniej miałam przyjemność czytać "Dziewczyny z Wołynia" Prawdziwe historie , tej samej autorki... Obie książki są wstrząsające... I na pewno warto je przeczytać, są to tak naprawdę jedne z ostatnich świadectw cierpienia, i prawdziwej historii tego, co się stało.
To co się słyszy na lekcjach historii jest okrojone z przeżyć osobistych i tego co się widziało i przeżyło. Tutaj historie opowiedziane są bardzo dokładnie, dotkliwe. Jest to naprawdę ciężki temat ....
Brawa dla Anny Herbich i jeszcze większe brawa dla tych kobiet, które odważyły się rozgrzebać na nowo swoje bolesne wspomnienia i wróciły, do tamtych chwil, po to by odpowiedzieć nam swoje historie. Bo, nie oszukujmy się, naprawdę trzeba mieć wiele wytrwałości w sobie aby po pierwsze to przeżyć, po drugie móc to opowiedzieć. A musicie wiedzieć, że nie każdemu los dopisał, nawet po wyzwoleniu...

Pozwolę sobie zacytować slowa dwóch z kobiet, które w książce, opowiedziały nam swoje historie:

* "Robię wszystko, żeby nasze przeżycia, to, przez co przeszliśmy na Syberii, nie zostało zapomniane. Gdyby tak się stało, byłoby to zwycięstwem naszych oprawców. A ostatecznie to przecież zwyciężyliśmy my.
Stefania Szantyr-Powolna z domu Ursyn-Szantyr (rocznik 1924)"

* "Dopiero później zorientowałam się, że zniknęły olbrzymie hałdy węgla, które niegdyś usypywałam wraz z innymi więźniami. Tym węglem wyrównano cały teren, zacierając wszelkie ślady po łagrze. Pod grubą warstwą węglowego miału razem z barakami i drutem kolczastym zostały też groby ofiar. W tym grób mojego brata. Po naszym cierpieniu, po całym koszmarze sowieckiego ludobójstwa nie miał pozostać nawet ślad. Tak jakby to się nigdy nie wydarzyło.
Ale przecież my pamiętamy. A po nas pamiętać będą kolejne pokolenia.
Natalia Zarzycka z domu Odyńska (rocznik 1927)"

Książka przeczytana, a ja nadal nie mogę sobie tego wyobrazić ...

Z książki dowiemy się trochę o zajęciach, warunkach w których mieszkano jak i o tych, w których te kobiety musiały żyć na syberii; przyjaźniach, o tym jak potoczyło się ich życie już po powrocie do Polski...

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

cerber

ilość recenzji:1

brak oceny 21-02-2017 09:55

w ciekawy sposób opisane losy kilku kobiet. książka wciąga od pierwszych stron.

Czy recenzja była pomocna?