SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Seria Diuna

Seria Diuna Franka Herberta jest jednym z najwspanialszych eposów w dziejach literatury fantastycznej. Stanowiła odpowiedź na Władcę Pierścieni, ale z gatunku science-fiction. Sprzedana w milionach egzemplarzy na całym świecie, seria Diuna pełna jest przygód i niezapomnianych postaci. Osadzona w odległej przyszłości i tocząca się przez tysiąclecia fabuła dotyka takich tematów, jak przetrwanie człowieka, ekologia, ewolucja i siła. Wydarzenia rozgrywają się na styku religii, polityki i władzy.

Diuna – seria sci-fi wszech czasów?

Pierwszą część serii Diuna stanowi powieść science-fiction autorstwa Franka Herberta o tym samym tytule. Początkowo publikowano ją w częściach w magazynie Analog Science Fiction and Fact, a w 1965 roku doczekała się wydania książkowego. Powieść odniosła ogromny sukces, dlatego autor zdecydował się na stworzenie całej serii Kroniki Diuny. Książki te są uważane za najlepszą sagę science-fiction na świecie. Po śmierci autora na ich kontynuację zdecydował się syn pisarza, Brian Herbert, wraz z Kevinem J. Andersonem. Wspólnie stworzyli liczne prequele i sequele. Co decyduje o wyjątkowości książek Diuna? Przede wszystkim to przykład tzw. miękkiego sci-fi. Herbert celowo ograniczył technologię w stworzonym przez siebie wszechświecie, aby skoncentrować się na przyszłości ludzkości, a nie rozwoju wynajdywanej przez nią technologii. Saga Diuna to rozważania na temat tego, w jaki sposób ludzie i ich instytucje mogą zmieniać się w czasie. Autor pomógł także spopularyzować ekologię i zwracał uwagę na świadomość planetarną. Wielu czytelników wprowadził w świat psychologii i filozofii. 

Książki Diuna – kolejność czytania

W jakiej kolejności czytać Diunę? Serię najlepiej poznawać zgodnie z tym, jak wydawane były poszczególne książki. Na początek sięgnij po powieści napisane przez Franka Herberta, nazywane Kronikami Diuny. Są to:

- Diuna,

- Mesjasz Diuny,

- Dzieci Diuny,

- Bóg Imperator Diuny/Bóg Cesarz Diuny (w zależności od wydania),

- Heretycy Diuny,

- Diuna: Kapitularz.

Ostatnia książka Franka Herberta zakończyła się cliffhangerem (z ang. chwila napięcia). Autor zmarł w 1986 roku i wydawało się, że fani będą musieli się pogodzić z tym, że nie poznają zakończenia historii. Dopiero w latach 2006-2007 Brian Herbert i Kevin J. Anderson opublikowali dwa sequele oparte na notatkach pozostawionych przez Franka Herberta. Seria Diuna kończy się zatem książkami:

- Łowcy Diuny,

- Czerwie Diuny.  

Następnie warto przejść do prequeli Diuny. Kolejność ich czytania prezentujemy poniżej.

Trylogia Preludium do Diuny (historie prowadzą bezpośrednio do powieści Diuna):

- Ród Atrydów,

- Ród Harkonnenów,

- Ród Corrinów.

Trylogia Legendy Diuny (historia rozgrywa się ponad 10 tys. lat przed wydarzeniami z Diuny):

- Dżihad Butleriański,

- Krucjata przeciw maszynom,

- Bitwa pod Corrinem.

Cykl Bohaterowie Diuny:

- Paul z Diuny,

- Wichry Diuny.

Trylogia Wielkie Szkoły Diuny (kontynuacja trylogii Legendy Diuny, akcja rozgrywa się prawie sto lat po wydarzeniach z Bitwy Pod Corrinem):

- Zgromadzenie żeńskie z Diuny,

- Mentaci Diuny,

- Nawigatorzy Diuny.

Diuna – książki i ich spuścizna

Polityczna, naukowa i społeczna oprawa powieści Herberta i dzieł pochodnych znana jest jako wszechświat Diuny lub Duniverse. Książki Diuna wywarły ogromny wpływ na kulturę, inspirując wielu twórców powieści, muzyki, filmów, programów i seriali telewizyjnych, gier oraz komiksów. Serii tej zawdzięczamy m.in. istnienie Gwiezdnych wojen. Odniesienia do niej znajdziesz też w Star Treku czy Futuramie. W 1984 roku na ekranach kin pojawiła się filmowa adaptacja powieści w reżyserii Davida Lyncha, a także komiks Marvel Comics na jej podstawie. Kolejny film Diuna będzie miał premierę w listopadzie 2020. Od 2009 roku nazwy planet, pojawiające się w książkach Diuna, wykorzystuje się do nazywania równin i labiryntów na księżycu Saturna, Tytanie. Fani serii mogą sięgnąć także po gry komputerowe. Dotychczas wydano ich pięć: DuneDune II (uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych gier wideo wszech czasów), Dune 2000, Emperor: Batlle for Dune oraz Frank Herbert's Dune (oparta na miniserialu Sci Fi Channel z 2000 roku o tej samej nazwie).


... ...
Zobacz więcej produktów