SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Historia literatury japońskiej

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

podręcznik

Wydawnictwo PWN
Data wydania 2012
ISBN 978-83-01-17214-5

     

  • Wysyłamy w 24h
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Unikatowa w skali świata literatura japońska słynie głównie z poezji (starożytne epoki Nara oraz Heian), jak również z tekstów powieściowych, zaliczających się do najstarszych na świecie (jak tysiącletnia opowieść dworska Genji monogatari). Japońskie średniowiecze obfituje z kolei w historie wojenne i wysmakowane szkice (epoka Kamakura). W okresie Muromachi na scenę wchodzą słynne po dziś dzień gatunki teatralne - no, kabuki oraz japoński teatr lalkowy. Okres Edo to burzliwy rozwój literatury popularnej, barwnie opisującej życie ówczesnych mieszczan, gejsz i samurajów. Wtedy również wędrowali po Archipelagu Japońskim tacy słynni autorzy poezji haiku jak Matsuo Basho. Czasy współczesne to powieść, opowiadanie i dramat, m.in. tak popularni autorzy jak Mishima Yukio, nobliści Kawabata Yasunari i Oe Kenzaburo czy popularny w Polsce Murakami Haruki.

Książkę wzbogacają ponadto:
- liczne ramki w tekście z informacjami o historii, ludziach, kulturze, a także cytaty fragmentów japońskich tekstów literackich w tłumaczeniu na język polski;
- tablice chronologiczne, przedstawiające główne fakty z dziejów literatury japońskiej na tle społeczno-polityczno-kulturalnym zarówno Japonii, jak i Polski oraz całego świata.

Historia literatury japońskiej przeznaczona jest dla wszystkich zainteresowanych fenomenem Japonii oraz poznających kulturę i język tego kraju. Książka będzie szczególnie przydatna dla studentów kierunków kulturoznawczych i filologicznych, zwłaszcza orientalistycznych.

Mikołaj Melanowicz - wybitny polski japonista, tłumacz wielu dzieł literatury japońskiej na język polski, badacz literatury i kultury japońskiej, członek wielu japońskich i międzynarodowych towarzystw naukowych. Jest również autorem licznych prac naukowych, w tym trzytomowej monografii Literatura japońska, wydanej w PWN w latach 90.
S
Szczegóły
Dział: Podręczniki szkolne
Kategoria: szkoły wyższe,  nauki humanistyczne
Promocje: Sesja z PWN
Wydawnictwo: PWN
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2012
Wymiary: 165x240
Liczba stron: 520

RECENZJE - Podręcznik - Historia literatury japońskiej

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.7/5 ( 11 ocen )
  • 5
    9
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Kolmanka

ilość recenzji:1

brak oceny 29-10-2012 21:24

Literatura japońska zawsze wzbudzała we mnie ogromne zainteresowanie i podziw. Trzeba przyznać, że trudniej jest zrozumieć japońskiego poetę niż włoskiego czy francuskiego. To właśnie dzięki tak odmiennej od europejskiej, kulturze, ich literatura jest dla nas nieco egzotyczna i momentami niezrozumiała. Książka "Historia literatury japońskiej" wydana przez Wydawnictwo PWN jest kolejną już propozycją dla pasjonatów literatury.

Z wypiekami na twarzy wertowałam stronice tej skarbnicy wiedzy o literaturze japońskiej. Nie sądziłam, że jej historia okaże się dla mnie tak wciągająca i zaskakująca. Porwała mnie bardziej niż lektura poprzednich tomów. Jednym z najciekawszych rozdziałów okazał się dla mnie ten poświęcony gatunkom teatralnym, o których kiedyś coś słyszałam, ale jakoś nigdy nie przykuło to mojej uwagi. Czy słyszeliście może o Kabuki? Jest to rodzaj teatru, sięgający swym początkiem XVII wieku charakteryzujący się przede wszystkim bardzo odważnymi i wyrazistymi postaciami, ich ubiorem i makijażem, a przede wszystkim silną ekspresją, która aż bije ze sceny. Przed aktorem występującym w sztuce stoi wielkie wyzwanie. Musi on oddać wszystkie swoje emocje, nie tylko poprzez gesty, ale i wyraz oczy i mimikę twarzy. Bywa i tak, że występy bardzo wyczerpują aktora psychicznie i przez później przez dłuższy czas przechodzi rekonwalescencje.

Co ciekawe autor książki poświęcił także dużo uwagi czasom współczesnym i takim autorom jak Oe Kenzaburo, Haruki Murakami czy Mishima Yukio. Można jeszcze dostrzec w ich dziełach elementy kultury Japonii i inspiracje dawną literaturą.

Książka wzbogacona jest także tablicami i tabelkami z rysem historycznym. Autor sporo części poświęcił także aspektom politycznym oraz ich powiązaniu z polityką i historią innych państw, w tym Polski. Polecam. Lektura warta uwagi.

Czy recenzja była pomocna?