Clive Staples Lewis książki, ebooki i audiobooki | Gandalf.com.pl
SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Clive Staples Lewis - biografia

Któż z nas nie sprawdzał w dzieciństwie, czy w szafie za ubraniami naprawdę jest ściana, a nie przejście do jakiejś magicznej krainy? Założymy się, że weryfikowaliście tę wątpliwość i to nie raz. Marzenie to zawdzięczamy powieści, która na zawsze odmieniła dziecięce spojrzenie na meble - Opowieści z Narnii.

C.S. Lewis i trudne dzieciństwo


C.S. Lewis (a właściwie Clive Staples Lewis) to autor cyklu książek, który zawiera aż 7 tytułów (Lew, czarownica i stara szafa; Książę Kaspian; Podróż Wędrowca do świtu; Srebrne krzesło; Koń i jego chłopiec; Siostrzeniec czarodzieja oraz Ostatnia bitwa) Pisarz przyszedł na świat 29 listopada 1898 roku w Belfaście. Gdy Jacksie (tak lubił być nazywany) miał 10 lat, zmarła jego mama. Po jej śmierci on i jego brat Warren zostali wysłani do szkoły z internatem prowadzonej przez niepoczytalnego dyrektora. Chłopcy spędzili w niej dwa najgorsze lata dzieciństwa. Między innymi to wydarzenie miało wpływ na porzucenie przez C.S. Lewisa wiary chrześcijańskiej oraz jego zainteresowanie magią i okultyzmem. Autor Opowieści z Narnii pasjonował się też poezją i językami nowożytnymi. Wkrótce po tym, jak rozpoczął studia na University Collage w Oxfordzie, powołano go do wojska. Gdy został ranny, C.S. Lewis wrócił do Anglii i kontynuował studia, które ukończył z wyróżnieniem. W 1925 r. wybrano go na prestiżowe stanowisko wykładowcy Magdalene College w Oksfordzie. Natomiast w latach 1954-1963 pracował jako profesor literatury średniowiecznej i renesansu. W 1931 roku, m.in. pod wpływem swojego przyjaciela J.J.R. Tolkiena, nawrócił się i w efekcie stał się jednym z najciekawszych myślicieli chrześcijańskich. Wraz z przyszłym twórcą Władcy pierścieni oraz kilkoma innymi przyjaciółmi utworzył nieformalne stowarzyszenie intelektualistów zwane The Inklings. Spotykali się w pubach, by dyskutować o literaturze, poezji i filozofii.

Bogata twórczość C.S. Lewisa


Cykl Opowieści z Narnii (Kroniki z Narnii) powstawał kilkanaście lat. Autor opisał w nim magiczną krainę rządzoną przez lwa Aslana, w której siły dobra walczą ze złem. Pierwszy tom Opowieści ukazał się w 1950 roku, ostatni – w 1956 r. Do dziś książki z tej serii przetłumaczono na 49 języków, a sprzedały się w nakładzie ponad 100 milionów egzemplarzy. I nadal rewelacyjnie się sprzedają – w ilości ok. miliona rocznie. Przeniesieniem bohaterów Narnii na ekran zainteresowany jest Netflix. Ale nie od Kronik z Narnii C.S. Lewis zaczynał pisarską karierę. W 1936 r. opublikował Alegorię miłości, pracę poświęconą średniowiecznej poezji miłosnej. C.V. Lewis książki fantastyczne zaczął pisać w 1938 r. Wtedy to wydał powieść pt. Z milczącej planety. Napisał też kilka książek o literaturze i broniących wiary chrześcijańskiej. W 1941 r. w brytyjskim dzienniku The Guardian opublikował pierwszy z 31 Listów starego diabła do młodego, utwór z gatunku fikcji literackiej. W 1955 r. wydał autobiografię zatytułowaną Zaskoczony radością.

C.S. Lewis i rodzinna tragedia


Ciekawą częścią jego biografii jest małżeństwo z Joy Greshman, która jako fanka twórczości C.S. Lewisa pisała do niego listy. Pobrali się w 1956 roku. Pół roku później u kobiety zdiagnozowano nowotwór kości. Kobieta zmarła w lipcu 1960 r. Po jej śmierci pisarz wydał dzieło o żałobie zatytułowane Smutek. W 1963 r. pojawiła się jego ostatnia książka Listy do Malcolma. Zmarł 22 listopada 1963 roku, w dzień zamachu na prezydenta Kennedy’ego.
z4
1 - 4 z 91 ofert