Haruki Murakami książki, ebooki i audiobooki | Gandalf.com.pl
SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Haruki Murakami - biografia

Haruki Murakami – japoński pisarz, urodził się 12 stycznia 1949 roku w Kioto (dawnej stolicy Japonii), a wychował w Tokio. Jego dziadek był buddyjskim mnichem, rodzice wykładali literaturę japońską na tokijskim uniwersytecie. Murakami studiował teatrologię, pisał scenariusze, a po zawarciu małżeństwa w 1971 roku prowadził wraz z żoną Yoko klub jazzowy Peter Cat w jednej z dzielnic Tokio. W 1991 roku przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, pracował na Uniwersytetach Princeton i Wiliama Howarda Tafta. Po trzęsieniu ziemi w Kobe i zamachu terrorystycznym sekty Najwyższa Prawda w 1995 roku powrócił do Japonii.

Objawienie na meczu bejsbola i debiut literacki Murakamiego


Murakami zadebiutował w wieku 30 lat powieścią pt. Słuchaj pieśni wiatru (nawiązuje w niej do tradycji czarnego kryminału amerykańskiego i stylu Vonneguta). Jak sam mówi, chęć pisania poczuł na meczu baseballowym i była ona objawieniem. Utwór zajął pierwsze miejsce w konkursie literackim magazynu Gunzō. Wraz z kolejnymi powieściami Pinball i Przygoda z owcą stanowi Trylogię Szczura (od pseudonimu jednego z bohaterów).

Haruki Murakami - pisarz euroamerykański i dalekowschodni


Kto chce zrozumieć poetę, musi pojechać do kraju poety – pisał Goethe. Haruki Murakami jest autorem powieści pełnych odniesień do literatury, muzyki i filmu zachodniego świata. Jednocześnie jest twórcą bardzo japońskim, który miłość do rodzimej kultury wyniósł z domu (rodzice wykładali japońska literaturę). Twórczość pisarza - obywatela współczesnego świata - jest mocno zamerykanizowana, ale wypełniona japońską treścią i dalekowschodnim duchem.

Podwójne kodowanie Murakamiego


W powieściach japońskiego autora pod historią przygód bohaterów ukrywa się inny tekst. Bohaterom, na początku bezimiennym, a później nazywanych imionami – symbolami, towarzyszy atmosfera tajemniczości i przenikanie się rzeczywistości ze światem nierealnym i mistycznym. Obcują z japońskimi duchami, w rozmytym czasie, w trzecim wymiarze, łatwo odnajdywanym na pietrze zwykłego hotelu..., bo wszystko dzieje się we współczesnym chaotycznym Tokio, gdzie są kluby jazzowe, firmy budowlane, ogromne dworce kolejowe. Do tego świetna narracja, bogate portrety bohaterów (najczęściej outsiderów) i doskonały, gawędziarski styl, w czym Murakami jest niezawodny - oto charakterystyczne cechy tej prozy.

Murakami maratończyk


Pisarz Haruki Murakami jest także... zagorzałym maratończykiem, ultra maratończykiem i triatlonistą. Napisał na ten temat książkę O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu. Jednak sławę na Zachodzie (głównie w Stanach Zjednoczonych) przyniosły mu: Koniec świata i hard – boiled wonderland, Tańcz, tańcz, tańcz, Na południe od granicy, na zachód od słońca. Oszałamiający sukces odniosła jedna z nielicznych powieści realistycznych Murakamiego – Norwegian Wood, którą napisał we Włoszech. W 1995 roku ukazała się Kronika ptaka nakręcacza, uznawana przez krytykę za najwybitniejsze dzieło Murakamiego. Japoński twórca, autor kilkunastu powieści, zbiorów opowiadań i esejów był wielokrotnie wyróżniany, m. in. zdobył nagrodę Jun’ichirō Tanizaki, nagrodę Yomiuri, Nagrodę Franza Kafki oraz Nagrodę Asahi. Murakami jest także tłumaczem, przełożył z angielskiego utwory m. in. Francisa Scotta Fitzgeralda, Johna Irvinga, czy Trumana Capote.
z4
1 - 4 z 110 ofert