Zawód ojca / Sorj Chalandon | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
 • image

Zawód ojca (miękka)

książka

 • Wydawnictwo Sonia Draga
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 296
 • Wysyłamy w 2 - 3 dni + czas dostawy

Zawód ojca - opis produktu:

Akcja książki rozgrywa się w latach 60. XX wieku i obecnie. Na początku wydarzeń główna postać, Émile, ma dwanaście lat. Jego ojciec to prawdziwy bohater - był mistrzem judo, świetnym piłkarzem, pastorem, szpiegiem, a nawet doradcą de Gaulle'a. Chłopiec czuje dumę i zarazem fascynację. Ojciec powierza mu rozmaite niebezpieczne zadania, których celem jest utrzymanie Algierii w rękach Francuzów. Istnieje jednak druga strona medalu - przemoc ze strony ojca: razy za nieposłuszeństwo, "dom poprawczy", czyli szafa, w której chłopiec przetrzymywany jest całymi godzinami bez jedzenia i picia. Matka, uległa i zalękniona, ukradkiem podsuwa mu kromkę chleba, lecz nie reaguje na bicie, powtarzając tylko: "Przecież znasz ojca". Émile nie zadaje pytań, nie wątpi, nie skarży się, stara się za wszelką cenę sprostać oczekiwaniom rodzica, który we własnych opowieściach uczestniczył w istotnych momentach historii XX wieku.

inne wydania :

produkt cyfrowy
 • -20%

E-book

Zawód ojca - mobi, epub

Sorj Chalandon

28,71 zł 35.88
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -30%
Błękitne sny Leśna trylogia, Tom 3

Katarzyna Michalak

miękka
25,83 zł 36.90
 • -20%
Uwierz w Mikołaja + skarpetki

Magdalena Witkiewicz

pakiet
32,40 zł 40.50
 • -34%
Uśmiech losu

Katarzyna Michalak

miękka
26,40 zł 39.99
 • -23%
Pokój motyli

Lucinda Riley

miękka
30,80 zł 39.99
 • -38%
Bądź moim światłem

Agata Przybyłek

22,83 zł 36.81
 • -40%
Tylko raz w roku

Agnieszka Lingas-Łoniewska

miękka
23,94 zł 39.90

Zobacz również

 • -36%
Gra na wielu bębenkach, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

miękka
25,54 zł 39.90
 • -36%
Księgi Jakubowe, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
44,63 zł 69.73
 • -36%
Bieguni, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
31,86 zł 49.77
 • -36%
Opowiadania bizarne, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
24,26 zł 37.91
 • -34%
Nieświęty Mikołaj

Magdalena Kordel

miękka
26,40 zł 39.99
 • -39%
Słuchaj głosu serca

Natalia Sońska

miękka
22,51 zł 36.90
 • RRecenzje
 • Książka
 • Zawód ojca
4.4/5 ( 13 ocen )
  5
  9
  4
  2
  3
  1
  2
  0
  1
  1
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

#MALINOWSKAK

 • 20-06-2018
 • 17:50

Ostatnio zauważyłam, że czytam bardziej wymagającą literaturę i do takiej z pewnością mogę zaliczyć Zawód ojca. Jest to książka, która wstrząsa czytelnikiem, ale pokazuje prawdę o tym, czym może być życie z człowiekiem chorym psychicznie i nieleczonym.

Historia rozgrywa się we Francji w latach 60. i późniejszych. W tym czasie u władzy jest generał de Gaulle, który przyzwala na uniezależnienie Algierii. Emil ma dziewięć lat i ojca, który jest zdecydowanym przeciwnikiem de Gaullea, uważając, że generał zaprzepaszcza dzieło pokoleń. Ma też matkę, która zajmuje się domem i nie sprzeciwia się ojcu. Ojcu, który wymyśla historię o byciu tajnym agentem, o posiadaniu znajomości w CIA, a także planuje zamach na prezydenta Francji. Swoimi historiami imponuje łatwowiernemu dziecku, które biernie wykonuje polecenia ojca. Znosi także przemoc domową, a wręcz z czasem zaczyna uznawać ją za normalne zachowanie. Wszystko dzieje się do czasu, aż Emil historiami ojca zaczyna dzielić się z nowym kolegą z klasy.

Książka to wstrząsający obraz mechanizmu jak człowiek chory psychicznie potrafi sterroryzować swoją chorobą całą swoją rodzinę, a ta wypiera wręcz fakt, iż jest on chory i należałoby zwrócić się z problemem do specjalisty. Pokazuje także obraz małego miasta we Francji, ale myślę, że jest to problem wielu innych małych miasteczek, które pewne zachowania nie są powodem do obaw.

Polecam Wam serdecznie lekturę tej książki, ale ostrzegam, że nie jest to lekka książka na plażę. Raczej na spokojne, letnie wieczory, ponieważ wymaga refleksji od czytelnika. Z pewnością jest to ważny głos w dyskusji nad obojętnością wobec chorych psychicznie i pomocą dla ich rodzin.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Beata Igielska

 • 12-06-2018
 • 17:03

"Zawód ojca" to powieść, którą czyta się ze ściśniętym gardłem. Świat pokazany z perspektywy dziecka ? wbrew pozorom ? wcale nie urzeka, gdyż czytelnik, w przeciwieństwie do małego narratora, szybko zdaje sobie sprawę z tego, kim naprawdę jest tytułowy ojciec.

Rzekomo jest on wojennym bohaterem, szpiegiem, agentem specjalnym, opozycjonistą i przygotowującym w latach 60. minionego wieku zamach na de Goullea członkiem elitarnej jednostki. Rzekomo! To słowo najlepiej odzwierciedla prawdziwy stan rzeczy.

Dla małego Emilea ojciec jest jednak obiektem podziwu, nawet jeśli jego metody wychowawcze pozostawiają wiele do życzenia. Opętany manią prześladowczą tata potrafi bowiem budzić syna w środku nocy, by przeprowadzić morderczy trening, a każdy przejaw niesubordynacji karze zamykaniem jedynaka w szafie. Ma to być sposób na podreperowanie jego kondycji.

Przerażające, ale i niezwykle realistyczne. Porażające tym bardziej, że niemym świadkiem tych eksperymentów wychowawczych jest matka ? bierna, zastraszona, kwitująca wszystko stwierdzeniami: "przecież znasz ojca" i "ojciec już taki jest".

Rodzina narratora to prawdziwe piekło na ziemi, jednak z punktu widzenia dziecka świat ten nie wygląda tak przerażająco, jak odbiera go czytelnik. Dwunastoletni Emile stara się zrobić wszystko, by zaskarbić sobie łaskę kapryśnego ojca. I trudno mu się dziwić, jest bowiem chłopcem pragnącym uznania i pochwał. Wierzy również w opowieści taty, dzięki którym urasta on do rangi wielkiego bohatera, w dodatku mającego amerykańskich przyjaciół-szpiegów.
Czy mały chłopiec mógłby wymarzyć sobie lepsze towarzystwo? Owszem, mógłby, gdyby wychowywał się w innej rodzinie.

Powieść Sorj Chalandon ukazuje destrukcyjny wpływ rodzinnej przemocy na psychikę dziecka. Z pewnych lęków i przyzwyczajeń Emile nie potrafi się otrząsnąć nawet jako dorosły, dojrzały mężczyzna. Demony przeszłości wciąż się odzywają, wpływając na jego relacje z żoną i synem.

Psychologizm postaci, mimo iż pokazany z perspektywy dziecka, jest niezwykle głęboki, przekonujący i porażający. To, że Emile opowiada o swoich perypetiach w sposób prosty, ale i dynamiczny, robi ogromne wrażenie.
W relacji chłopca nie ma niepotrzebnych fraz, zdania są krótkie, a przez to dobitne. Czasem to nawet zaledwie równoważniki i stwierdzenia, lapidarne wypowiedzi matki albo podsumowania poszczególnych opowieści, np. "I ani słowa więcej. Cisza naszego mieszkania".
Przemawiają one jednak bardziej do wyobraźni czytelnika niż barokowe opisy i rozdzieranie szat.

Cisza, która panuje w domu Emilea, nigdy nie kojarzy się ze spokojem, bezpieczeństwem, snem czy oczekiwaniem na coś przyjemnego. To zawsze cisza przed burzą albo po burzy ? jedna i druga równie złowroga i straszna.
Dlatego między innymi "Zawód ojca" czyta się ze ściśniętym sercem i niepokojem. Na pewno nie jest to lektura lekka, łatwa i przyjemna, ale warto po nią sięgnąć, gdyż w nietuzinkowy sposób podejmuje niezwykle ważny problem domowej przemocy i robi naprawdę ogromne wrażenie.
To książka, obok której nie da się przejść obojętnie i której na pewno nie można zapomnieć.
BEATA IGIELSKA

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -35%
Instytut

K.C. Archer

miękka
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 3.2.2020
 • -30%
Świt legend

Mariusz Walczak

miękka
17,50 zł 25.00
 • -35%
Łowca

Marek Zatwardnicki

miękka
17,48 zł 26.90
Zapowiedź - 23.12.2019
 • -35%
Nieugięty. Przestrzeń zewnętrzna Zaginiona flota, Tom 4

Jack Campbell

miękka
29,13 zł 44.80
Zapowiedź - 31.1.2020
 • -35%
Przyjaciel człowieka

Andrzej Pilipiuk

miękka
29,18 zł 44.90
Zapowiedź - 20.1.2020
 • -32%
Ucieczka w dzicz Wojownicy

Erin Hunter

twarda
33,23 zł 48.88
 • -35%
 • -37%
Kolory Ognia

PRACA ZBIOROWA

miękka
28,90 zł 45.87

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • To książka pokoleniowa. Trzydziestolatkowie z dużych i małych miast, po studiach, znający języki. W teorii świat powinien należeć do nich. A w praktyce - praca poniżej kwalifikacji, umowy śmieciowe, minimalne stawki. Tak właśnie wygląda polski rynek pracy. Nie godzisz się na to? Wypadasz. Kamil...

 • 34.82 zł
  26.81 zł

  Eseje zawarte w tym tomie Haruki Murakami zaczął pisać mniej więcej sześć lat temu. Już znacznie wcześniej czuł potrzebę, by opowiedzieć czytelnikom o swojej twórczości i o tym, jak to jest być pisarzem. Teksty z tej książki mogą być potraktowane jako eseje autobiograficzne, ale Murakami...

 • 73.82 zł
  69.38 zł

  Najsłynniejszy rozbitek świata Robinson Cruzoe, szlachcic Chevalier, syn kaznodziei Francis Dreake, botanik i zoolog William Dampier, poeta i podróżnik Water Raleigh - wszyscy oni wybrali profesję pirata. Edward Low kazał odciąć portugalskiemu dowódcy wargi, ugotować je i zjeść ofierze dopóki były...

 • 36.81 zł
  27.62 zł

  Tajemnice Telewizji Polskiej i arkana pracy dziennikarzy. Przejmująca opowieść o czasach pielgrzymek Papieża Jana Pawła II do Polski, ceremonii pogrzebowej i beatyfikacji. Sentymentalna podróż z programem Kawa czy herbata? Relacje z planów filmowych. Leczenie duszy i ciała. Burzliwa kariera...

 • `Zawód: Chuligan` opowiada historię Danny`ego (Jason Maza), który oczekuje czegoś więcej od życia niż aby je tylko przeżyć. Usunięty ze szkoły, zamieszkał u swoich dziadków. Jego życiowym celem jest dorównanie legendzie swojego ojca - Danny`ego Seniora. W międzyczasie z więzienia Shower Shand...

 • `Zawód: Chuligan` opowiada historię Danny`ego (Jason Maza), który oczekuje czegoś więcej od życia niż aby je tylko przeżyć. Usunięty ze szkoły, zamieszkał u swoich dziadków. Jego życiowym celem jest dorównanie legendzie swojego ojca - Danny`ego Seniora. W międzyczasie z więzienia Shower Shand...