SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Jon Fosse - biografia

Jon Fosse to uznany norweski pisarz i dramaturg, urodzony 29 września 1959 roku w miejscowości Haugesund w Norwegii. Jest jednym z najważniejszych współczesnych autorów literatury norweskiej i znany jest przede wszystkim z twórczości dramatycznej oraz powieściowej. Jego prace często poruszają tematykę egzystencjalną, relacje międzyludzkie oraz naturę ludzkiej egzystencji.

Powieści i sztuki teatralne – co tworzy Jon Fosse?


Fosse urodził się i dorastał na zachodnim wybrzeżu Norwegii, dlatego często osadza akcję swoich dzieł właśnie w tych okolicach. Debiutancką powieścią autora, napisaną w 1983 roku było “Czerwone, czarne”. Natomiast w świecie teatru swój debiut Jon Fosse zaliczył w 1994 roku, ze sztuką “I nigdy się nie rozłączymy”. Za największe dzieło Jona Fossego uznaje się serię “Septologia”.

Jon Fosse laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2023


Zdaniem Akademii Szwedzkiej, Jon Fosse został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury w 2023 roku za swoje “nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz temu, co niewypowiedziane”. Fosse jest czwartym Norwegiem w historii, który otrzymał ten prestiżowy wyróżnienie literackie. Wcześniej to wyróżnienie przypadło Bjørnstjerne Bjørnsonowi (1903), Knutowi Hamsunowi (1920) oraz Sigrid Undset (1928).

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 3 książek, których autorem jest: Jon Fosse. Dostępne formaty: miękka.
Tytuły autora dostępne są w kategoriach: Literatura piękna, nagrody literackie, Książki na prezent 🎁, bestsellery, Książka Roku 2023.

Na książki autora Jon Fosse mamy rabaty sięgające do 34%.
... ...