SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Usagi Yojimbo Saga

Księga 5

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
 • Promocja
  image-promocja

Opis produktu:

Nowe wydanie popularnej serii Usagi Yojimbo. Blisko 600 stron przygód niezwykłego królika ronina. Piąta księga zbiera historie wydane w tomach: Spotkania ze śmiercią, Matka Gór, Opowieść Tomoe. Pod koniec szesnastego wieku Japonią wstrząsały liczne wojny domowe. W jednej z bitew Miyamoto Usagi utracił swojego suwerena, pana Mifune. Od tego dnia samotny ronin przemierza kraj, poszukując spokoju ducha, walcząc o sprawiedliwość i doskonaląc umiejętności samurajskie. Usagi wraca do prowincji Geishu, gdzie od pewnego czasu dochodzi do dziwnych wydarzeń. Ludzie znikają, a z wierzchołka porośniętej lasami Matki Gór unoszą się kłęby dymu. Długouchy ronin z przyjaciółką Tomoe wpadają na trop spisku, który może doprowadzić do przejęcia władzy w całej Japonii przed ich odwiecznego wroga. Ponadto Usagi będzie uczestniczył w eksperymentach lotniczych, pomoże tajemniczej lisicy i weźmie udział w chanoyu tradycyjnej ceremonii parzenia i podawania herbaty. Seria Usagi Yojimbo Saga to mistrzowska adaptacja komiksowa samurajskich legend, wydawana od ponad 30 lat i przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Autorem scenariusza i rysunków jest Stan Sakai, a nowe wydanie zostało wzbogacone o kolorową galerię okładek.

Więcej książek z serii Usagi YojimboUsagi Yojimbo przewodnik po serii
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2020
Wymiary: 145x205
Ilość stron: 592
ISBN: 9788328198890
Wprowadzono: 08.10.2020

RECENZJE - książki - Usagi Yojimbo Saga, Księga 5 - Stan Sakai

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 2 oceny )
 • 5
  1
 • 4
  1
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Froszti

ilość recenzji:1077

29-11-2020 10:36

Usagi Yojimbo Saga Księga 5 to nic innego jak kolejna część przygód króliczego ronina, która po krótkiej przerwie powraca na nasz komiksowy rynek. Na fanów twórczości Stana Sakai, czeka więc solidna porcja ?samurajskiej? treści, od której trudno się oderwać.

Piąta cześć zbiorczego wydania składa się z trzech wydanych już przed laty zeszytów: ?Spotkania ze śmiercią?, ?Matka gór?, i ?Opowieść Tomoe?. Pierwszy z nich to pełny przekrój bogatej tematyki serii, gdzie nie brakuje walk, pościgów, spisków, samurajskich potyczek, sił nadprzyrodzonych i bardziej spokojnego obrazu feudalnej Japonii. Sporo miejsca poświęcono tutaj również przeszłości głównego bohatera, kiedy to szkolił się u mistrza Katsuichiego. Dzięki takim retrospekcjom mamy okazję jeszcze lepiej poznać króliczego ronina, któremu trudno nie kibicować na jego drodze ?wojownika sprawiedliwości?. Akcja drugiej z historii dzieje się w prowincji Geishu na ziemiach należących do pana Noriyuki. Okoliczne wioski zmagają się z tajemniczą zarazą, a część ludzi znika bez śladu. Główną rolę w opowieści odgrywa tutaj Tomoe, która ma za zadanie zbadać całą tę tajemniczą sprawę. Z wielkich tarapatów ratuje ją w pewnej sytuacji oczywiście Usagi. Od tego momentu połączą oni siły, aby móc walczyć z groźnym przeciwnikiem, który zagraża stabilności kraju. Trzeci z rozdziałów, jaka sama nazwa wskazuje, w większości poświęcony jest postaci Tomoe, która już we wcześniejszej opowieści pełniła ważną rolę. Tutaj to jednak ona jest postacią pierwszoplanową, która napędza całą historię. Pochłaniając kolejne strony komiksu, mamy okazję poznać jej burzliwą przeszłość, która do najłatwiejszych nie należała. Usagi pełni tutaj rolę ?dodatku?, na pewno nie można jednak napisać, że autor marginalizuje tego bohatera. Pełni on swoją istotną funkcję, szczególnie że mamy tutaj okazję obserwować rozwój relacji tych postaci, który prowadzi do czegoś więcej niż tylko znajomości.

Księga piąta podobnie jak wcześniejsze odsłony zapewnia więc czytelnikowi solidną porcję komiksowej rozrywki, która zdecydowanie przypodoba się miłośnikom samurajskich klimatów. Jak na Stana Sakai przystało mamy tutaj wartą i widowiskową akcję, dobrze nakreślone postacie, świetnie zaprezentowane realia dawnej Japonii, masę humoru i sporą dawkę głębszej treści. Twórca bowiem słynie z tego, że w pozornie prostych opowieściach potrafi on zawrzeć całą masę mniej lub bardziej wyszukanych elementów, które pogłębiają całą historię i mogą mieć przełożenie nawet na czasy współczesne. Mamy więc tutaj tematykę honoru i jego destrukcyjnego wpływu na niektórych ?samurajów?. Możemy obserwować rodzące się uczucie pomiędzy Usagim a Tomoe, które ma dość poważne przeszkody na drodze. Autor porusza tutaj również tematykę ?religijności? (chrześcijaństwa), gdzie nie boi się poruszyć kilku trudnych kwestii.

Na temat warstwy graficznej komiksu, nie ma sensu się rozpisywać, gdyż jest ona ?doskonała? tak jak w każdym wcześniejszym wydaniu. Sakai w swoim ?prostym? stylu kreśli wymyśloną historię, serwując odbiorcom na całym świecie rysunki, które idealnie dopasowują się do treści scenariusza i stają się jego nierozerwalną częścią.

Kolejny więc raz nie pozostaje mi nic innego jak tylko polecić całą serię każdemu miłośnikowi widowiskowej i wartkiej treści w klimatach feudalnej Japonii. Usagi Yojimbo Saga Księga 5 to świetnie napisana i narysowana ponadczasowa komiksowa opowieść, która potrafi zapewnić masę doskonałej rozrywki.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

M

ilość recenzji:1979

23-10-2020 07:23

USAGI NA TROPIE

Wydawanie ?Usagiego? trwa. Kultowa seria komiksowa doczekała się już siedmiu tomów zbiorczej edycji i jeśli jeszcze jakimś cudem jej nie znacie, powinniście to zmienić, jak najszybciej. Być może nie jest to opowieść da wszystkich ? podobne tematycznie mangi prezentują wyższy poziom, niż dzieło Stana Sakaia ? niemniej ze względu na jej legendarny status i liczne nagrody, które zgarnęła przez lata wydawania, każdy powinien choćby spróbować ją poznać i przekonać się, czy jest to rzecz dla niego. Tym bardziej, że każdy tom śmiało można czytać niezależnie od całej reszty.

W tym tomie Usagi powraca do prowincji Geishu, by zmierzyć się z dziwnymi wydarzeniami, jakie nękają okolicę. Razem z Tomoe wpadnie na trop spisku zagrażającego Japonii. A także przekona się, co to znaczy wzięcie udziału w eksperymentach lotniczych. A to, oczywiście, jedynie fragment przygód, jakie na niego czekają!

Usagi na polskim rynku jest już niemal dwadzieścia lat. Wszystko zaczęło się w 2001 roku, kiedy to pojawił się po raz pierwszy na łamach nieistniejącego już magazynu ?Świat komiksu?. Regularnie seria zaczęła być publikowana rok później, od tomu ?Cienie śmierci? ? ósmego w kolejności chronologicznej, ale pierwszego od chwili, gdy tytuł trafił pod skrzydła Dark Horse Comics. W 2004 roku Mandragora zaczęła wydawać pierwsze części serii w oryginale publikowane przez Fantagraphics, a wznowione potem przez Egmont. Teraz od pewnego czasu Egmont wznawia je wszystkie w zbiorczych edycjach ? zaczął oczywiście od tomu ósmego, ale w chwili obecnej mamy już uzupełnione wszystkie wcześniejsze albumy i cały czas idziemy dalej.

Jeśli jednak chodzi o same komiksy, trzeba powiedzieć, że to zbiory krótkich i długich opowieści, mocno korzystających z mangowej estetyki, ale nie będący mangą. Całość stworzył bowiem Amerykanin, urodzony co prawda w Japonii, ale jednak będący w swojej pracy bardziej amerykański, niż japoński, chociaż całość pod wieloma względami przygotowana została tak, jak typowe komiksy z Kraju Kwitnącej Wiśni. Seria jest czarnobiała, mocno cartoonowa, dynamiczna i nawet kadrowanie jest typowe dla takich dzieł. Nie można też zapomnieć tu o bogactwie azjatyckich legend i historycznych ciekawostek, które wypełniają każdy tom. W konsekwencji Sakai stworzył przyjemne przygodowe fantasy, mocno osadzone w folklorze i historii i bawiące się oboma konwencjami. Podlał to wszystko iście baśniowo-disnejowską stylistyką oraz fascynacją sztukami walki i nie zapomniał, że rzecz ma być atrakcyjna dla dorosłego czytelnika.

W konsekwencji powstała udana seria, przybliżająca nieobeznanym z mangą czytelnikom jej klimaty i estetykę. Mangacy co prawda zrobiliby to lepiej, zresztą nie brak wśród japońskich komiksów podobnych serii na lepszym poziomie, niemniej ?Usagi Yojimbo? też jest dobry. I to bardzo. Nie wybitny, choć miewa iście rewelacyjne momenty, ale na tyle udana, że warto ją polecić każdemu. A może akurat ich zachwyci?

Czy recenzja była pomocna?